Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45
Similar topics
  • » Peygamber (s.a.v.) Hakkında Haddi Aşmamak..
  • » PEYGAMBER (SAV)'İN ÖLÜSÜNDEN YARDIM DİLEMENİN HÜKMÜ

• Ömer bin Hattab'ın, Vefatı sırasında Peygamber s.a.a.'in vasiyetini engellemesi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
    Yazar Mesaj
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    Ömer bin Hattab'ın, Vefatı sırasında Peygamber s.a.a.'in vasiyetini engellemesi Vide
    MesajKonu: Ömer bin Hattab'ın, Vefatı sırasında Peygamber s.a.a.'in vasiyetini engellemesi Ömer bin Hattab'ın, Vefatı sırasında Peygamber s.a.a.'in vasiyetini engellemesi Icon_minitimePtsi 25 Ekim 2010, 17:49

55-.......Bana ibnu Vehb tahdîs edip şöyle dedi: Bana Yûnus ibn Yezîd, İbn Şihâb'dan; o da Ubeydullah ibn Abdillah'tan; o da ibn Abbâs'tan haber verdi. İbn Abbâs (R) şöyle demiştir: Peygamber (son hastalığında) ağrısı şiddetlenince: "Yazı yazacak şey getiriniz, size öyle bir kitâb (vasıyyetnâme) yazayım ki, ondan sonra hiç dalâlette kalmayasmız" buyurdu. Umer (R): Peygamber'in hastalığı ağırlaştı. Bizim elimizde de Allah'ın Kitabı vardır. O bize yeter, dedi. Bunun üzerine oradaki sahâbîler ihtilâfa düştüler. Sözleri birbirine karıştı. Rasûlullah (S): "Yanımdan savulun; benim yanımda nizâlaşmak olmaz" buyurdu. İbn Abbâs, bu sözleri râvî Ubeydullah ibn Abdillah'a nakl ettikten sonra odadan çıkmaya davranıp: "Âh ne büyük musibettir o musibet ki, Rasûlullah ile yazmak istediği kitâb arasına perde oldu" diyerek dışarı çıktı [84].
    Sahihi Buhari Ötüken yayınları/ilim bölümü/İlmin yazılması babı 55. hadis
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    Ömer bin Hattab'ın, Vefatı sırasında Peygamber s.a.a.'in vasiyetini engellemesi Vide
    http://www.rahmet.yetkin-forum.com
    MesajKonu: Geri: Ömer bin Hattab'ın, Vefatı sırasında Peygamber s.a.a.'in vasiyetini engellemesi Ömer bin Hattab'ın, Vefatı sırasında Peygamber s.a.a.'in vasiyetini engellemesi Icon_minitimePtsi 25 Ekim 2010, 19:58

aşağıdaki linki tıkla:
    https://rahmet.yetkin-forum.com/hadis-mudafaas-f37/omer-ra-hadislerin-yazlmasna-kar-ckt-m-t595.htm?highlight=%c3%96mer

linkteki son mesajı oku
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Ömer bin Hattab'ın, Vefatı sırasında Peygamber s.a.a.'in vasiyetini engellemesi Ömer bin Hattab'ın, Vefatı sırasında Peygamber s.a.a.'in vasiyetini engellemesi Icon_minitimePtsi 25 Ekim 2010, 21:58

buraya Buharinin sansürlediği hadisleri getirip neyi ıspatladığını sanıyorsun? Buhari bu hadisi bir kaç bölümde aktarmıştır. bazen aynı senetlerle bazen değişik senetlerle. hadisin metni ile (diğer hadislerde yaptığı gibi) oynamıştır. hangi hadiste Ömerin adı geçiyorsa orada "sayıklıyor" sözünü gizlemiş ve yerine "hastalığı ağırlaştı" sözünü getirmiştir. nerede Ömerin adı yoksa orada "sayıklıyor" sözünü getirmiştir. Buharinin Ömeri kurtarma çalışması çok meşhurdur. Ömerin Kuranın aksine hüküm verdiği hadisi makaslamış, hadisin yarısını rivayet etmemiştir. daha bir çok sansürü var Buharinin. ama biz şuan konumuza bakalım. aşağıdakı linklerden sözü edilen hadisleri bula bilirsin:

Buhari, El Camius Sahih, Cizye kitabı, hadis 10
    Buhari, El Camius Sahih, Cihad kitabı, hadis 252
    Buhari, El Camius Sahih, İtisam kitabı, hadis 93
    Buhari, El Camius Sahih, Meğazi kitabı, hadis 423 ve 424
    Buhari, El Camius Sahih, İlim kitabı, hadis 55
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Ömer bin Hattab'ın, Vefatı sırasında Peygamber s.a.a.'in vasiyetini engellemesi Ömer bin Hattab'ın, Vefatı sırasında Peygamber s.a.a.'in vasiyetini engellemesi Icon_minitimePtsi 25 Ekim 2010, 22:19

sen önce benim verdiğim linki oku da ondan sonra bana link ver
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Ömer bin Hattab'ın, Vefatı sırasında Peygamber s.a.a.'in vasiyetini engellemesi Ömer bin Hattab'ın, Vefatı sırasında Peygamber s.a.a.'in vasiyetini engellemesi Icon_minitimeSalı 26 Ekim 2010, 08:12

e-mir demiş ki:
    sen önce benim verdiğim linki oku da ondan sonra bana link ver
    senin yazdıklarına bakmadan bile neler yazacağını anlamak mümkün. yeter ki, başlığa dikkat edilsin. yapacağın Ömer mudaafasıdır. ya "Ömer "sayıklıyor" sözünü söylememiştir" diyeceksin yahutta tevile kalkışacaksın.
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Ömer bin Hattab'ın, Vefatı sırasında Peygamber s.a.a.'in vasiyetini engellemesi Ömer bin Hattab'ın, Vefatı sırasında Peygamber s.a.a.'in vasiyetini engellemesi Icon_minitimeSalı 26 Ekim 2010, 19:20

yazacaklarımı önceden biliyorsan neden soru soruyorsun?

eğer verdiğim linki okumuş olsaydın
    orada şu ifadeyi görürdün
    — Rasûlullah (hastalığın şiddetinden) sayıkladı, dediler.

şimdi gördün
    peki Buhari'ye ve bana attığın iftiralar yüzünden yüzün kızardı mı?
    gerçi olmayan şey nasıl kızarır bilmem.

Ömer bin Hattab'ın, Vefatı sırasında Peygamber s.a.a.'in vasiyetini engellemesi

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
    1 sayfadaki 1 sayfası