Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ
 
AnasayfaAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45

Şakku'l-Kamer Hakkında

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
e-mir
Admin
Admin
e-mir
Yaş :
Kayıt tarihi : 02/02/09
Mesaj Sayısı : 1596
Nerden :
Şakku'l-Kamer Hakkında Vide
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Şakku'l-Kamer Hakkında Şakku'l-Kamer Hakkında Icon_minitimeÇarş. 25 Kas. 2009, 00:36

Peygamberimiz zamanında hicretten beş sene evvel Mekke’de bir akşam vakti dolunay halindeki ayın ikiye bölündüğü rivayeti Buhari, Müslim, Tirmizi, Ahmed b. Hanbel, Ebu Davud, Beyhaki ve daha bir çok kaynak tarafından nakledilmiştir. Olayın sahabe arasındaki ravileri ise Enes b. Malik, Abdullah b. Mesud, Abdullah b. Ömer, Cübeyr b. Mut’im, Ab­dullah b. Abbas ve Ali’dir.

Buhari’nin konuyla ilgili olarak Kitabı’na aldığı rivayetlerini bera­ber okuyalım:

1 - “Müsedded …İbni Mesud’tan: Dedi ki (İbni Mes’ud), Rasulullah zamanında ay iki parçaya ayrıldı. Bir parça dağın üst tarafında, bir kısmı da diğer tarafında idi. Rasulullah ‘şahid olunuz’ dedi.”

2 - “Ali (îbni Abdillah) …Abdullah’dan (İbni Mcs’ud olmalı): Biz Rasulullahla beraberdik, ay yarıl­dı ve iki parça oldu. Bize ‘şahid olun’ buyurdu.”

3 - “Yahya b. Bükeyr …İbni Abbas’dan: Ay Rasu­lullah zamanında yarıldı.”

4 - “Abdullah b. Muhammed …Enes’den: Ay iki fırkaya ayrıldı.”
Buhari, Sahih, Kitabut Tefsir, Kamer suresi.
Buharinin hadislerinin hepsi bu kadar.

Olayın hicretten beş sene önce gerçekleştiği, yu­karıda Abdullah b. Muhammed’in Enes’den yaptığı rivayete göre, müşriklerin Peygamber’den mucize istedikleri, bunun üzcrine gerçekleştiği, diğer rivayet­lerde ise böyle bir talebin bulunmadığı anlaşılıyor. Yine bazı rivayetlerde olayın Mina’da gerçekleştiği, ayrıca Müslim’in İbni Mes’ud’dan ve Ahmed’in Enes’den yaptığı rivayetlere göre de iki defa bölünme olayının olduğu bildirilmektedir.

Yine bu rivayetlere bakılırsa, ay yarıldığında müşrikler, “bu İbni Ebi Kebşe’nin (Peygamberimiz kastediliyor) büyüsüdür” demişler. Sonra, Muhammed bizi büyülese dahi tüm insanları büyüleyemez ya, dışa­rıdan gelenleri bekleyelim ve bir de onlara soralım de­mişler, seferden gelenler olayı doğrulamışlar. İbn Kesir, Hadislerle Kuran Tefsiri, C. 14, S. 7583

Şimdi bu olay yukardaki alıntıyı yaptığım site de dahil birçok yerde yalanlanmaktadır. Olayı reddeden bazı kişilerden"Eğer böyle önemli bir olay oldu ise neden bize dünyanın başka yerlerindeki uygarlıklardan bu olayla ilgili hiçbir veri ulaşmamış?" itirazını işitmekteyiz.

Onlara sorum şudur: 571 yılında Mekke'de Muhammed b. Abdullah (SAV) adında birinin doğduğunu, 610 yılında peygamberliğini ilan ettiğini, 622'de Medine'ye hicret edip, 629'da Mekke'yi fethettiğini ve 632'de vefat ettiğini zikreden Rasulullah'a muasır kaç kaynak gösterebilirler? Bu konudaki kaynakların yokluğu ya da azlığı tarihte Muhammed b. Abdullah (SAV) isimli bir peygamberin aslında hiç var olmadığı anlamına gelir mi?

Ay'ın dünyanın her yerinde aynı anda görülüp görülmediğini ise ayrıca araştırmak gerekmektedir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
e-mir
Admin
Admin
e-mir
Yaş :
Kayıt tarihi : 02/02/09
Mesaj Sayısı : 1596
Nerden :
Şakku'l-Kamer Hakkında Vide
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Geri: Şakku'l-Kamer Hakkında Şakku'l-Kamer Hakkında Icon_minitimeSalı 06 Eyl. 2011, 19:48

Geçenlerde okuduğum Mustafa Öztürk'ün Kıssaların Dili adlı kitabının 252 ve 253. sayfalarında bazı Batılı düşünürlerin bir zamanlar İsa (as) diye bir insanın yaşadığından dahi şüphe ettiklerini, bu şüphelerine miladi tarihin başlangıç dönemine aid hiçbir kaynakta İsa adlı birinden ve onun peygamberlik davasından bahsedilmeyişini delil olarak kullandıklarını gördüm.
Demek ki birşeyin muasır kaynaklarda yer almaması her zaman o şeyin aslında var olmadığı anlamına gelmez.
NOT: Bahsettiğim kitap birçok Kur'anî gerçeği bazen imaen bazen de direkt olarak inkar etmektedir. Okuncaksa dikkatle okunmalıdır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Şakku'l-Kamer Hakkında

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun... :: DİNİ KONULAR :: Hadis :: Hadis Müdafaası -