Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45
Similar topics
  • » Tevessül Ve Ebu Hanife
  • » Tevessül İçin Katledilen Ayetler

• ibn hacer askalani tevessul

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
    Yazar Mesaj
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimePaz 12 Eyl. 2010, 21:38

Ibn hacer el askalani,"Tehzib et-tehzib" (4 cildde),4-ci cild, 398-ci sayfa beyrut capi لاقو مكاحلا تعمس ابأ يلع يروباسينلا لوقي تنك يف مغ ديدش تيأرف يبنلا ىلص هللا هيلع هلآو يف مانملا هنأك لوقي يل رص ىلإ ربق ىيحي نب ىيحي رفغتساو لسو ضقت كتجاح تحبصاف تلعفف كلذ تيضقف يتجاح.
    Hakim (nisaburi) soyledi ki, ebu eli nisaburinin boyle soyledigini duydum: Ben son derece sikintili idim.ruyamda peygambermizi (s) gordum,bana soyledi ki,yahya b.yahyanin kabrine git,tovbe et ve onun vasitasiyla yardim et,o zaman problemin duzelecek.Ebu ali nisaburi dedi ki,ben boyle ettim ve 1 gun sonra problemim hal olundu.
    "Tehzib et-tehzib"(12 cildde),11 ci cild, 261 ci sayfa, beyrut capi baska onlayn delil not: ibn hacer bunu yahya bin yahyanin ceviri halinda kayt etmisdir.
    Bununla beraber, bir cok alimin yahya bin yahyani cok guzel sozlerle.kayt etmisler
    ىورو نبا يبأ ةبيش دانسإب حيحص نمر يبأ حلاص نامسلا نع كلام يرادلا - ناكو نزاخ رمع - لاق " باصأ سانلا طحق يف نمز رمع ءاجف لجر ىلإ ربق يبنلا ىلص هللا هيلع ملسو ىلص هللا هيلع ملسو لاقف : اي لوسر هللا قستسا كتمأل مهنإف دق اوكله ، ىتأف لجرلا يف مانملا ليقف هل : تئا رمع " ثيدحلا . دقو ىور فيس يف حوتفلا نأ يذلا ىأر مانملا روكذملا وه لالب نب ثراحلا ينزملا دحأ ةباحصلا ، رهظو اذهب هلك ةبسانم ةمجرتلا لصأل هذه ةصقلا اضيأ هللاو قفوملا .ibn abu seybe sahih sanedinde abu salehden, o da malibed dardan ( omerin hazonadari) boyle diyor: omerin devrinde yoksulluk yaranmisti. Bir kisi peygamberin kabrinin yanina gelerek: ey allahin elcisi! Ummetin helak oluyor, onlar icin yagmur yagmasi icin yagmur yaasini iste! Sonra ruyada iken o kisiye omerin yanina giymesini emr etti... Seyfin "" el futuh" kitabinda dediyi icin bu ruyani goren insan peygamberin sahabelerinden olan bilal ibni haris olmustur.
    " fath el bari",2/412 baZilarinda 2/495

e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    http://www.rahmet.yetkin-forum.com
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimePaz 12 Eyl. 2010, 22:28

dediğin kitaba baktım
    dediğin kısımları göremedim
    ama şunu buldum:

15. BÖLÜM YAĞMUR DUASI NAMAZI
    1010- Enes İbn Mâlik'ten nakledilmiştir: "Ömer radıyallâhu anh kıtlık dönem­lerinde insanlar sıkıntıya düştüğü zaman Abbâs İbn Abdülmuttalib ile tevessül ederek Allah'a yalvarır ve yağmur duasına çıkardı. O dua ederken şöyle derdi: "Allah'ım, biz önceden Peygamber Efendimiz ile tevessül ederek/onu aracı kıla­rak senden yağmur isterdik. Şimdi de Peygamber Efendimizin amcası ile sana tevessül ediyoruz. Ne olur bize yağmur lütfet!"
    İşte bu dua hürmetine insanlara yağmur lütfedilirdi.

Ben-e-mir derim ki; ölü ile tevessül caiz olsaydı, Ömer, diri olan ibni Abbas ile değil Resulullah'ın ölüsü ile tevessülde bulunurdu. Burada ibni Abbas ile tevessülde bulunulması demek de onun vesilesi ile Allah'tan istemek değil, onun da duasıyla Allah'tan istemek şeklinde anlaşılmalıdır.

Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimePtsi 13 Eyl. 2010, 08:06

www.al-eman.com/hadeeth/viewchp.asp?BID=12&CID=127&SW=%D8%AE%D8%A7%D8%B2%D9%86#SR1
    Soyledigim hansi kitaba bakdiniz? O fethul bariye istinad edip ve kitabi yukarda verdiyim sitede bakin
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimePtsi 13 Eyl. 2010, 08:19

www.islamport.com/b/4/trajem/%CA%D1%C7%CC%E3%20%E6%D8%C8%DE%C7%CA/%CA%E5%D0%ED%C8%20%C7%E1%CA%E5%D0%ED%C8_1/%CA%E5%D0%ED%C8%20%C7%E1%CA%E5%D0%ED%C8%20068.html
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimePtsi 13 Eyl. 2010, 16:32

fethülbariye baktım netten
    senin verdiğin linkteki arapça metinleri tam olarak çeviremem
    evimde fathülbari var
    yeni aldım
    ona da bakacağım İnşaallah
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimeSalı 14 Eyl. 2010, 05:47

Ben feth el-bari kitabinin orjinalina ssilka vermisim. Sizin elinizde olan kitabda da yoksa, bu benim sucum degil. Benim verdigim ssilkaya guvenmiyorsunuzsa, o zaman siz guvendiyiniz arabca feth el- bari kitabina ssilka verin, ben size bu hadisi gostereyim.
    Ama ben bileni vehhabiler icin al-eman.com sitesi en guvenilir sitedir.

BENIM ASIL SOYLEDIYIM SU :
    ibn hacer askalani yukardaki yazdigim hadisde gecen tevessul'u caiz bilip. Sen buna razimisin ? Razi degilsense delil getir ?
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimeSalı 14 Eyl. 2010, 23:55

ben cevabımı ve delilimi yukarda ilk mesajımda verdim
    Ashab ölü olan Resulullah'ı değil diri olan Abbas'ın duasını vesile ederek
    Allah'tan yağmur istemişlerdir

ibni hacer ölüden yağmur duası istemeye
    ya da ölüyü vesile edinmeye cevaz vermiş mi tam emin olamadım
    ama verdiyse bile
    hata etmiştir
    ve ne yazık ki bu itikadi bir hata olup kişiyi müşrik yapabilir
    Allahu Alem
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimeÇarş. 15 Eyl. 2010, 19:07

e-mir demiş ki:
    dediğin kitaba baktım
    dediğin kısımları göremedim
    ama şunu buldum:

1010- Enes İbn Mâlik'ten nakledilmiştir: "Ömer radıyallâhu anh kıtlık dönem­lerinde insanlar sıkıntıya düştüğü zaman Abbâs İbn Abdülmuttalib ile tevessül ederek Allah'a yalvarır ve yağmur duasına çıkardı. O dua ederken şöyle derdi: "Allah'ım, biz önceden Peygamber Efendimiz ile tevessül ederek/onu aracı kıla rak senden yağmur isterdik. Şimdi de Peygamber Efendimizin amcası ile sana tevessül ediyoruz. Ne olur bize yağmur lütfet!"
    İşte bu dua hürmetine insanlara yağmur lütfedilirdi.

Ben-e-mir derim ki; ölü ile tevessül caiz olsaydı, Ömer, diri olan ibni Abbas ile değil Resulullah'ın ölüsü ile tevessülde bulunurdu. Burada ibni Abbas ile tevessülde bulunulması demek de onun vesilesi ile Allah'tan istemek değil, onun da duasıyla Allah'tan istemek şeklinde anlaşılmalıdır.

DIKKATLE OKU:
    “Enes b. Mâlik (r.a.) anlatıyor: Halk kıtlığa maruz kaldığında Ömer b. el- Hattâb (r.a.), Abbas b. Abdilmuttalib ile
    istiskâda bulunarak: Allâhım! Peygamberimiz ile sana tevessül
    ederdik de bize yağmur verirdin. (Şimdi ise) Peygamberimizin amcası ile sana tevessül ediyoruz, bize yağmur ver! derdi. Bunun üzerine yağmur yağar ve halk suya kavuşmuş olurdu .” - Buhârî, İstiskâ,3; Fedâilu ashâbi’n-nebî,11; İbn Huzeyme, Sahîh, II, 337-338; Hâkim,
    Müstedrek, III, 334. Vefatından sonra zât ile/şahısla tevessülü kabul etmeyenler hadisi
    te’vile tâbi tutmuşlar, hadis metninde geçen “Peygamberimiz ile ...” (bi nebiyyinâ) ve “Peygamberimizin amcası ile ...” (bi ammi nebiyyinâ) terkiplerinde duâ ve şefâat kelimelerini takdir ederek bunun, “Peygamberimizin amcasının duâsıyla ...” (bi duâi ammi nebiyyinâ) mânasına geldiğini, bu yüzden de Hz. Ömer’in Peygamber ile tevessülü bırakarak amcası Abbas ile tevessülde bulunduğunu ve bunun zât ile değil, duâ nitelikli bir tevessül çeşidi olduğunu ifade etmişlerdir. Onlara göre, evlâ konumda olan Hz.
    Peygamber yerine Abbas ile tevessül
    edilmesi, sağlığında iken Hz. Peygamber ile yapılan tevessülün artık vefatıyla imkânsız hâle geldiğini de göstermektedir. - İbn Teymiyye, Kâide, s. 49, 64; Elbânî, Tevessül, s. 56-57. Zât ile tevessülü kabul edenler ise, Hz.
    Ömer’in sözünü te’vil etmeksizin metnin açık ifadesini dikkate almışlardır. Nitekim onları temsil eden alimlerden Kevserî , konu hakkında özetle şu bilgiyi vermektedir: “Bu rivâyet, sahâbenin sahâbe (Abbâs’ın şahsı) ile tevessülünü gösteren açık bir delildir. Hz. Ömer’in, “Biz Peygamberimiz ile sana tevessül
    ederdik” ifadesi sahâbenin, hem hayatta iken hem de vefatından sonra (Hz. Ömer devrinde vuku bulan)
    kuraklık ve kıtlık yılına (âmu’r-ramâde) kadar Peygamber ile tevessülde
    bulunduklarını ortaya koymaktadır. Peygamber ile tevessülü vefat öncesine
    tahsis etmek, hevâdan kaynaklanan bir
    eksikliktir. Ayrıca bu, hadisin metnini tahrif etmek ve mesnedi olmayan bir
    te’vil demektir. İstiskâ esnasında Hz. Ömer’in Abbâs’a yönelmesinden hareketle, vefatından sonra Peygamber ile tevessülü inkâra yeltenen kimse,
    muhal ve beyhude bir işe girişmiş ve kalbinden geçmemiş olan bir şeyi Hz. Ömer’e nisbet etmiş olur. Hz. Ömer’in Abbas ile istiskâsının zât ile tevessül olduğunu söyleyen Kevserî, metinde bir muzâf takdir ederek
    rivâyetin duâ nitelikli tevessül çeşidi olduğunu ileri sürenlerin görüşünü şöyle değerlendirmektedir: “Peygamberimizin amcası ile (bi ammi nebiyyinâ) tevessül ediyoruz” cümlesinde, “Peygamberimizin amcasının duâsıyla” (bi duâi ammi nebiyyinâ) şeklinde mahzuf bir muzâf olduğunu iddia etmek, herhangi bir delile dayanmaksızın konuşmak ve hakikati gizlemek demektir.
    “Peygamberimizin amcası ile” tarzındaki tevessül, Abbâs’ın Peygamber’e olan yakınlığı ve onun yanındaki konumuyla tevessül mânasına gelir. Böylelikle bu tevessül, aynı zamanda Peygamber (s.a.) ile tevessül demek olur” .- Kevserî, Makâlât, age., s. 459-460. Ayrıca bkz. İzzet Ali Atıyye, Bid’a, s. 386-387. Şevkânî’nin değerlendirmesi ise şöyledir: “Gerçekten Peygamber (s.a.) ile hayatta iken tevessül sabit olmuştur. Ayrıca vefatından sonra ondan başkasıyla da sahâbenin sükûtî icmâı ile tevessül sabit olmuştur. Çünkü sahâbeden hiçbiri, Hz. Ömer’in Abbas (r.a.) ile tevessülünü yadırgamamıştır. Bana göre, İzzeddîn b. Abdisselâm’ın iddia ettiği gibi tevessülün cevâzını yalnız Peygamber’e (s.a.) tahsis etmenin, şu iki sebepten dolayı bir mânası yoktur: Birincisi, söylediğim gibi sahâbe icmâı vardır. İkincisi ise, ilim ve fazilet sahibi bir zât ile tevessül,
    gerçekte onun salih amelleriyle ve
    üstün meziyyetleriyle tevessül
    demektir. Çünkü fazilet sahibi olan kişi, ancak amelleriyle faziletli olur. Bu
    durumda, ‘Allâhım, falan âlim ile ben sana tevessül ediyorum’ diyen kimse, onun sahip olduğu ilim (ve amel) ile tevessül etmiş olmaktadır” .- Şevkânî, ed- Dürrü’n-nadîd, s. 5-6. Bu konuda müstakil makale yazan
    Zekeriya GÜLER hocamız kanaatini şöyle belirtmiştir: “Peygamberimizin amcası ile” şeklindeki izâfet terkibinde, muzâf olarak duâ lafzını takdir etmek bizce de uygun gözükmemektedir.
    Görebildiğimiz kadarıyla, bu konuda İbn Teymiyye ve Elbânî gibi alimlerin ısrarlı görüş, tutum ve davranışları, zât ile tevessülü kabul edenleri pek de ikna
    edecek durumda değildir. Çünkü Hz. Ömer, Abbâs’ı yanına alıp onunla tevessül ve teveccühte bulunduktan
    sonra, “Allâhım, bulut da su da senin katındadır, bulutu gönder ve bize yağmur indir...!” diyerek uzun bir duâ yapmıştır. Gözyaşları içinde ve duygu yüklü bir iklimde gerçekleşen bu uzun duâdan sonra Hz. Ömer’in, “Vallâhi bu (Abbas) Allâh’a vesiledir ve O’nun nezdindeki yeridir/itibarıdır!” (Hâzâ vallâhi el-vesîletu ila’llâhi azze ve celle ve’l-mekânu minhu) şeklinde sarfettiği söz ve Hassân b. Sâbit’in, “... Abbâs’ın hâtırına/onun yüzü suyu hürmetine yağmur yağdı” mânasına gelen şiiri, doğrudan zât ile (yani onun Allah nezdindeki mertebesiyle ) tevessülü
    kabul edenlerin görüşünü destekler mahiyettedir. Netice itibariyle Hz. Ömer’in, dilimizde “Peygamberimizin amcası hürmetine” diye duâ etmek şeklinde ifadesini bulan Abbas ile tevessülünün, öncelikle onun
    zâtı yani, Peygamber’e (s.a.) olan yakınlığı sebebiyle Allah katındaki mertebesi; değer ve konumu ile tevessül mânasına geldiği anlaşılmaktadır. - Zekeriya Güler, Vesîle ve Tevessül Hadislerinin Kaynak
    Değeri, 83-132 Zill
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimeÇarş. 15 Eyl. 2010, 19:33

e-mir demiş ki:
    ben cevabımı ve delilimi yukarda ilk mesajımda verdim
    Ashab ölü olan Resulullah'ı değil diri olan Abbas'ın duasını vesile ederek
    Allah'tan yağmur istemişlerdir

ibni hacer ölüden yağmur duası istemeye
    ya da ölüyü vesile edinmeye cevaz vermiş mi tam emin olamadım
    ama verdiyse bile
    hata etmiştir
    ve ne yazık ki bu itikadi bir hata olup kişiyi müşrik yapabilir
    Allahu Alem
    Ben burada iki sahih delil koymusum. Askalaninin kendi kitablarindan. Sen diyorsun ki," ibni hacer oluden yagmur duasi istemeye ya da oluyu vesile edinmeye caiz gormusmu tam emin olamadim".
    NASIL YANI EMIN OLAMADIM? KITABLARINDA YAZDIKLARi NE O ZAMAN?
    Yaziyorsun ki," ama verdise boyle hata etmistir ve ne yazik ki bu itikadi bir hata olup kisiyi musrik edebilir" Ben de diyorum ki, onun kitablarinda acik melumdur ki, Askalani o vur ssilkala goz onundedir. ASKALANI SIZIN AKIDEYE GORE MUSRIKTDIR?
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimeÇarş. 15 Eyl. 2010, 19:38

Lutfen yukardaki sorulara delilere alinti yaparak cevap yaz
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimeÇarş. 15 Eyl. 2010, 20:35

emin olamadım çünkü şiiler ve tasavvuf ehli
    geçmiş alimlerin sözlerini çarpıtmada ustadır
    ben elimdeki kitapta senin söylediklerini bulamadım
    senin verdiğini linkleri okuyup anlayacak kadar da Arapçam yok

vesile ile ilgili delile gelince
    Ömer'in "Abbas ile" sözü iki anlama gelir
    "Abbas'ın zatı ile" ve "Abbas'la beraber"
    biz Ömer'in sözünü ikinci manada alıyoruz
    zira zat ile tevessül caiz olsaydı
    ashab Resulullah'ın zatı ile tevessül ederdi
    ama onlar bunu hiç yapmamış
    ve duaya ihtiyaçları olduğu her seferinde Resulullah'a bizzat müracaat ederek onun duasını almışlardır
    eğer zat ile tevessül caiz olsaydı
    Resulullah zamanında yağmur isteyen herhangi bir bedevi
    Resulullah'a gitmez
    kendi oturduğu köyünden "Ey Allah'ım! Resulunun hatrı için bize yağmur ver." diye dua ederdi

Ömer'in Allah'a "Biz sağlığında Resulun ile yağmur istiyorduk." demesinden maksat da budur
    zira Buhari ve fethülbarinin istiska ile ilgili kısımlarını okursan
    ashabın hep Resulullah'ın yanına giderek ondan dua istediklerini görürsün
    ashabtan kimse Resulullah'ın zatını vesile ederek yağmur istememiştir.
    Doalyısı ile Abbas'ı vesile ederken de onun zatını değil duasını vesile ediyorlardı

Eğer zat ile tevessül caiz olsaydı
    Resulullah'ın ölüsünün zatı Abbas'ın dirisinin zatından daha evladır
    zira ölüm ile cesetler çürür
    zatlar ya da zatın değeri değil
    Resulullah'ın zatının Allah katındaki değeri de cesedinde değil makamındadır
    ve o makam onun ölümüyle çürümüş değildir
    Allahu Alem

not:Resulullah'ın cesedi de çürümemiştir.

Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimePerş. 16 Eyl. 2010, 19:40

e-mir demiş ki:
    emin olamadım çünkü şiiler ve tasavvuf ehli
    geçmiş alimlerin sözlerini çarpıtmada ustadır
    ben elimdeki kitapta senin söylediklerini bulamadım
    senin verdiğini linkleri okuyup anlayacak kadar da Arapçam yok

emin olmadim cunki siiler ve tasavvuf ehli
    gecmis alimlerin sozlerini çarpıtmada ustadır
    men elimdeki kitabdan senin dediklerini tapa bilmedim
    senin verdiyin linkleri oxuyub basa dusecek qeder de erebcem yox.
    [/quote]

[size="3"]“Ey iman edenler! Allahtan korkun ve dogru soz konusun ki, O, amelerinizi islah etsin ve gunahlarinizi af etsin...(Ehzab suresi,70-71)

"...Yalan sozlerde de cekinin".
    (Hecc suresi 30 )

"Mahv olsun yalancilar" ( Zariyat suresi,10)

Allah yalab soyleyene, mena sapdirana lanet etsin! AMIN demeyene de Allahin laneti olsun!

Istesen bu arabca mrtni ve ssilkani arab dilini bilene gostere bilmez misin?
    Nitekim boyle bir hadis Fath el-Baride yoktursa,Albani"Tevessul" kitabinda neden bu hadisi zayif cikarmaya calisib? Dogru bu ki, Askalani hadisi sahih kabul edip.Hatta Feth el-Baride,o cumleden " el-isabe fi Temyiz el- sehabe" (3/484) kitabinda kayt etmistir.
    [url="http://www.al-eman.com/islamlib/viewchp.asp?BID=397&CID=86"]BUYUR, BU DA MENBE[/url]

Bu hadis tum klassik ehli-sunne menbelerinde sahih isnadla verilip. Bir tek yeni vehhabiler zayif cikarmaya calisip.

Ibni Ebi Seybe " Musennef"(12/31-32)
    Beyheqi," Delail el-Nubuvve"(7/47)
    Hafix el-Xalili, "el irsad fi marife ulema el hadid"(1/313-314), ibn Kesir," el BIdaye ven-Nihaye"(7/106),ibn ebdil Berr" el istiab"(2/464)

Bu hadis ibn Kesirin " el-Bidaye ven-Nihaye"sinde de var. Sahih isnatla.ama nedense turk dilinde olan tercumesinde
    SAHİHDİR sozu yoktur!!! Arabca orijinalda ise VAR! [url="http://www.al-eman.com/Islamlib/viewchp.asp?BID=251&CID=111&SW=بالكيس#SR1"]MENBE BURADA![/url]

Emin ne diyorsa.n de, ama " Turlce cevirdim, bir sey anlamadim" deme. Anlasan şaşardım zaten.

[attachment=1830:Ibn Kesir Tevessul.JPG] [attachment=1831:Ibn Kesir Tevessul ereb.JPG]
    ?! Bunu da mi yayinevine sormaliyiz Emin efendi? Bizim isimiz gucumuz yoktur, oyle oturak yayinevine yigak ki, neden bu kiyablaro tahrif ediyorsunuz?

Ve en onemlisi, neden bu TAHRIF hep VACIP makamlara tesaduf ediyor?!
    Ibn Kesir bu hadisi " Cemi el- Mesanid"(1/223) kitabinda da getriyor" musned omer" feslinde. Ve diyor ki,
    "İSNADUHU CEYYİD QAVİ", yəni İSNADI GUZEL VƏ GÜCLÜDÜR!

Bundan baska, git ac" tefsir ibn Kesir" kitabini, Nisa suresinin 64-ci ayesinin tefsirine bak ve gor ibn kesir ne diyor.

[/size]

Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimePerş. 16 Eyl. 2010, 19:55

e-mir demiş ki:

Ben-e-mir derim ki; ölü ile tevessül caiz olsaydı, Ömer, diri olan ibni Abbas ile değil Resulullah'ın ölüsü ile tevessülde bulunurdu.
    Sen emin misin ki, Omer ibn hattab gedip Peygambere(s) tevessul etseydi onun duasi kabul olunacakti?

NOT: yukaridaki soruma ve bunada cevap ver?
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimePerş. 16 Eyl. 2010, 23:52

Alıntı :
    Sen emin misin ki, Omer ibn hattab gedip Peygambere(s) tevessul etseydi onun duasi kabul olunacakti?
    suasi belki kabul olurdu
    ama Ömer de müşrik olurdu

Alıntı :
    NOT: yukaridaki soruma ve bunada cevap ver?
    soru sormamış
    açılmayan site linki vermişsin
    üstelik açsam bile Arapça
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimeCuma 17 Eyl. 2010, 19:23

.[/quote]
    Sen emin misin, Omer ibn hattab gedip Peygambere (s) tevessul eteydi onun duasi kabul olunacakti ?

[/quote]
    Duasi belki kabul olurdu
    ama Ömer de müşrik olurdu
    [/quote]

Alıntı :
    1010- Enes İbn Mâlik'ten nakledilmiştir: "Ömer radıyallâhu anh kıtlık dönem lerinde insanlar sıkıntıya düştüğü zaman Abbâs İbn Abdülmuttalib ile tevessül ederek Allah'a yalvarır ve yağmur duasına çıkardı. O dua ederken şöyle derdi: "Allah'ım, biz önceden Peygamber Efendimiz ile tevessül ederek/onu aracı kıla rak senden yağmur isterdik. Şimdi de Peygamber Efendimizin amcası ile sana tevessül ediyoruz. Ne olur bize yağmur lütfet!"
    İşte bu dua hürmetine insanlara yağmur lütfedilirdi

O zaman, senin sozlerinden boyle cikiyor ki,Peygamberin (s) emisi Abbas ibn Mitellip musrik olup.Cunki,o, yagmur duasi ederken Peygamberin olusune tevvesul edip.
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimeCuma 17 Eyl. 2010, 23:35

Alıntı :
    O zaman, senin sozlerinden boyle cikiyor ki,Peygamberin (s) emisi Abbas ibn Mitellip musrik olup.Cunki,o, yagmur duasi ederken Peygamberin olusune tevvesul edip.

yuh

hakikaten yazdıklarımı ya okumuyorsun ya da tek kelime anlamıyorsun
    bir kere tevessül eden Abbas değil Ömer
    o da Resulullah'ın ölüsü ile değil
    Abbas'ın dirisinin duası ile tevessül ediyor
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimeC.tesi 18 Eyl. 2010, 19:33

e-mir demiş ki:
    Alıntı :

yuh

hakikaten yazdıklarımı ya okumuyorsun ya da tek kelime anlamıyorsun
    bir kere tevessül eden Abbas değil Ömer
    o da Resulullah'ın ölüsü ile değil
    Abbas'ın dirisinin duası ile tevessül ediyor
    Bak bu konuyu sana sade dilde soyleyecegim bak oyle dusun ki, men senden yagmur duasi etmegino istiyorum.sen de benim sozumu yere salmayip peygamberin olusune tevvesul edip yagmur duasi ediyorsun. O zaman boyle cikiyor ki, ben tevhid ehli oluyorum sen ise musrik. Cunki, men diri adamdan ( yani senden rica etmisim). Sen ise olu adamdan ( yani peygamberden)
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimeC.tesi 18 Eyl. 2010, 19:42

Zira Allaha birbasa ibadet edemez mi Omer??? omerin oz dualarinda sekki var ??
    Emir mumkunse kendiniz cevap verin selefi alimlerin sozlerini tekrar etme
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimePaz 19 Eyl. 2010, 13:54

Alıntı :
    Bak bu konuyu sana sade dilde soyleyecegim bak oyle dusun ki, men senden yagmur duasi etmegino istiyorum.sen de benim sozumu yere salmayip peygamberin olusune tevvesul edip yagmur duasi ediyorsun. O zaman boyle cikiyor ki, ben tevhid ehli oluyorum sen ise musrik. Cunki, men diri adamdan ( yani senden rica etmisim). Sen ise olu adamdan ( yani peygamberden)

evet doğru

Alıntı :
    Zira Allaha birbasa ibadet edemez mi Omer??? omerin oz dualarinda sekki var ??
    Emir mumkunse kendiniz cevap verin selefi alimlerin sozlerini tekrar etme

ashab birbirinden ve Resulullah'ın dirisinden dua istemiştir
    o yüzden diriden dua sitemek şirk değildir
    ama ölüden ve Allah hariç gaib olandan dua ve yardım istemek şirktir
    Ömer de kendisi tek başına dua edebilirdi
    ama istiska namazı ve duası cemaat halinde yaplır bildiğim kadarı ile
    Ömer de cemaat halinde yapmış
    ve kibirlenip de kendini o cemaatin tamamından üstün görmek yerine
    Abbas'ın duasının cemaatin geri kalanının duasından daha makbul olabileceği
    hüsnü zannı ile tevazuda bulunmuş
    bu da mı suç?

Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimePaz 19 Eyl. 2010, 20:09

e-mir demiş ki:
    [

ashab birbirinden ve Resulullah'ın dirisinden dua istemiştir
    o yüzden diriden dua sitemek şirk değildir
    ama ölüden ve Allah hariç gaib olandan dua ve yardım istemek şirktir

Peygəmberin amcasi abbasin oluye tevessul etmesi sirktir ?
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimeCuma 24 Eyl. 2010, 14:33

?
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: ibn hacer askalani tevessul ibn hacer askalani tevessul Icon_minitimePtsi 27 Eyl. 2010, 16:13

değil peygamberin amcası
    Allah'tan gelen bir delil üzere bulunmadıkça
    peygamberin kendisi bile ölü olandan yardım isterse
    şirk işlemiş olur

Not: şirk olan bir ameli yapan herkes müşrik olmaz
    bazıları cahillikten dolayı
    ya da yanlış bir ictihaddan dolayı şirk olan bir amel yapmış olabilir
    bu durumda tekfir edilmez
    delil ile ikaz edilir

ibn hacer askalani tevessul

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
    1 sayfadaki 1 sayfası