Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45
Similar topics
  • » Kalpleri Mühürlü Olanlar İman Edemez Mi?

• Keçiden Daha Kıskanç Olanlar

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
    Yazar Mesaj
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    http://www.rahmet.yetkin-forum.com
    MesajKonu: Keçiden Daha Kıskanç Olanlar Keçiden Daha Kıskanç Olanlar Icon_minitimePtsi 03 Ağus. 2009, 22:28

İbn Abbas şöyle dedi: Alimlerin ilimlerini dinleyiniz. fakat birinin diğeri hakkındaki sözlerini tasdik etmeyiniz. Yemin olsun ki onlar keçilerden daha kıskançtırlar.

İbn Vehb ise şöyle dedi: Kari'nin kâri aleyhine şahadeti caiz değildir. Yani alimlerin şahadetleri... Çünkü alimler insanların en kıskançlarıdırlar.

Malik bin Dinar dedi ki: Alimlerin ve kurra'nın bütün sözleri alınır. Fakat birbiri hakkındaki sözlerine itibar edilmez.

Doç. Dr. Talat Sakallı, Hadis Tartışmaları, TDV Yayınları, shf. 46

Lütfi Paşa dedi ki: Müderrisler ve ulema taifesi birbirine hased eder. Onların birbiri hakkında söylediklerine inanmayıp, alimlerin reisleri ile müşavere edip, menasıb-ı ulemada [alimleri atamada] taharri etmek [araştırma yapmak] gerek.

Dr. Huriye Martı, Birgivi Mehmed Efendi, TDV Yayınları, shf. 23
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    http://www.rahmet.yetkin-forum.com
    MesajKonu: Geri: Keçiden Daha Kıskanç Olanlar Keçiden Daha Kıskanç Olanlar Icon_minitimeÇarş. 27 Ocak 2010, 00:13

Ebû Hanîfe ile çağdaş olan Suriye'li fakîh Evzâî bir defa Abdullah b Mübârek'e sordu:

— Kûfe'de çıkan ve Ebû Hanîfe denen bu bid'atçı kimdir?

İbni Mübarek buna cevap vermedi Yalnız gayet ince ve müşkil bâzı mes'eleleri ortaya atıp onların anlaşılış tarzını, fetvalarını arzetti Evzâî'nin bunlar hoşuna gitti ve:

— Bu fetvaları veren kim? diye sordu O da :

— Irak'ta gördüğüm bir üstad, dedi Evzâî:

— Bu, üstadların en şereflisi; git, onunla çokça görüş, dedi O zaman îbn-i Mübarek:

— İşte Ebû Hanîfe budur, cevabını verdi

Sonraları Ebû Hanîfe ile Evzâî Mekke'de buluştular, görüştüler İbni Mübârek'in zikrettiği bâzı mes'eleleri müzakere, mübahase ettiler Ebû Hanîfe onlar hakkındaki görüşünü açıkladı Ayrıldıktan sonra Evzâî, Abdullah b Mübârek'e : «Doğrusu ben, bu zatın ilminin çokluğuna, aklının üstünlüğüne hayran kaldım Ona gıpta ettim Allah'tan af dilerim, ben onun hakkında gayet yanılıyormuşum Sen -ondan ayrılma, o bana eriştirdiklerinden çok bambaşka imiş» dedi

Muhammed Ebu Zehra

Keçiden Daha Kıskanç Olanlar

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
    1 sayfadaki 1 sayfası