Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45
Similar topics
  • » Şefaat Hakkında
  • » Şehidler Dünyaya Tasarruf Edemez, Sevdiklerine Haber Veremez

• Şefaati Hak Etmeyene Rasulullah Dahi Şefaat Edemez

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
    Yazar Mesaj
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    Şefaati Hak Etmeyene Rasulullah Dahi Şefaat Edemez Vide
    http://www.rahmet.yetkin-forum.com
    MesajKonu: Şefaati Hak Etmeyene Rasulullah Dahi Şefaat Edemez Şefaati Hak Etmeyene Rasulullah Dahi Şefaat Edemez Icon_minitimeÇarş. 20 Mayıs 2009, 13:56

Ebu Hüreyre -radiyallahu anh-den rivayet edildiğine göre Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle söylemiştir:

"Bir gün Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- aramızda bulunduğu bir sırada ayağa kalkarak hıyaneti andı, onu büyüttü de büyüttü, onun halini de büyüttü. Sonra şöyle buyurdu:

"Sakın sizden birinizi kıyamet günü, boynunda böğürmesi olan bir deve olduğu halde gelerek 'Yâ Resulellah! Beni kurtar!' derken, kendimi de 'Senin için hiçbir şeye mâlik değilim, ben sana tebliğ ettim.' diye cevap verirken bulmayayım.

Sakın sizden birinizi kıyamet günü, boynunda kişneyişi olan bir at olduğu halde gelerek 'Yâ Resulellah! Beni kurtar!' derken, kendimi de 'Senin için hiçbir şeye mâlik değilim, ben sana tebliğ ettim.' diye cevap verirken bulmayayım.

Sakın sizden birinizi kıyamet günü, boynunda meleyişi olan bir koyun olduğu halde gelerek 'Yâ Resulellah! Beni kurtar!' derken, kendimi de 'Senin için hiçbir şeye mâlik değilim, ben sana tebliğ ettim.' diye cevap verirken bulmayayım.

Sakın sizden birinizi kıyamet günü, boynunda çığlığı olan bir kimse olduğu halde gelerek 'Yâ Resulellah! Beni kurtar!' derken, kendimi de 'Senin için hiçbir şeye mâlik değilim, ben sana tebliğ ettim.' diye cevap verirken bulmayayım.

Sakın sizden birinizi kıyamet günü, boynunda dalgalanan elbiseler olduğu halde gelerek 'Yâ Resulellah! Beni kurtar!' derken, kendimi de 'Senin için hiçbir şeye mâlik değilim, ben sana tebliğ ettim.' diye cevap verirken bulmayayım.

Sakın sizden birinizi kıyamet günü, boynunda altın, gümüş olduğu halde gelerek 'Yâ Resulellah! Beni kurtar!' derken, kendimi de 'Senin için hiçbir şeye mâlik değilim, ben sana tebliğ ettim.' diye cevap verirken bulmayayım." (Müslim: 1831)
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Şefaati Hak Etmeyene Rasulullah Dahi Şefaat Edemez Şefaati Hak Etmeyene Rasulullah Dahi Şefaat Edemez Icon_minitimeÇarş. 20 Mayıs 2009, 14:07

Buhari-Rikak-157-.......BizeEbû Avâne, Süleymanibn Mihrân'dan; odaEbû Vâil Şakîk'tan; o da Abdullah ibn Mes'ûd(R)'dan tahdîs etti ki, Pey­gamber (S): "Ben havz başına sizden önce varacak olan öncünüzüm " buyurmuştur.

Ve bana Amr ibnu Alî tahdîs etti. Bize Muhammed ibn Ca'fer tahdîs etti. Bize Şu'be tahdîs etti ki, el-Mugîre ibn Mıksem şöyle de­miştir: Ben Ebû Vâil Şakîk'tan işittim; o da Abdullah ibn Mes'ûd'-dan ki, Peygamber (S) şöyle buyurmuştur: "Ben sizin havz üzerine ilk erişeniniz ve sizin orada karşılayıcınızım. Ve muhakkak orada be­nim yanımda sizlerden birtakım adamlar kaldırılacaklar. Sonra on­lar muhakkak benim önümden sürüklenecekler (de havzdan uzaklaş­tırılacaklardır). Ben:

— Yâ Rabbi! Onlar benim sahâbîlerim! derim. Bana:

— Sen onların Sen 'den sonra (dînde) ne bid'atler çıkardıklarını bilmezsin! denilecektir".

Bu hadîsi Ebû Vâil'den rivayet etmekte Âsim, el-A'meş'e mutâbaat etmiştir.Ve Husayn da Ebû Vâil Şakîk'tan; o da Huzeyfe'den; o da Peygamber'den olmak üzere söyledi.

163-.......Bize Abdulazîz, Enes(R)'ten tahdîs etti ki, Peygam­ber (S) şöyle buyurmuştur: "Sahâbîlerimden birtakım insanlar mu­hakkak havz başında benim yanıma geleceklerdir. Nihayet ben onları görüp tanıdığım zaman onlar benim önümden çekilip götürülürler. Ben: Onlar benim sahâbîlerim! derim. (Allah tarafından vazîfeli me­lek) bana: Sen onların, Senden sonra (havzdan mahrûmluğa sebeb ola­cak ma'siy etlerden) neler meydana getirdiklerini bilmezsin! der".
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Şefaati Hak Etmeyene Rasulullah Dahi Şefaat Edemez Şefaati Hak Etmeyene Rasulullah Dahi Şefaat Edemez Icon_minitimeÇarş. 20 Mayıs 2009, 14:11

164-.......Bize Muhammed ibn Mutarrıf tahdîs edip şöyle de­di: Bana Ebû Hazım tahdîs etti ki, Sehl ibn Sa'd (R) şöyle demiştir: Peygamber (S) şöyle buyurdu: "Ben sizin havz başında öncünüzüm. Benim yanıma gelen ondan içer, ondan içen de ebediyyen susamaz. Ve muhakkak benim yanıma birtakım kavimler gelecekler ki, ben on­ları tanırım, onlar da beni tanırlar. Sonra benimle onların arasına bir perde konulur".

Ebû Hazım şöyle dedi: Ben bu hadîsi kendilerine tahdîs ederken bunu benden en-Nu'mân ibnu Ebî Ayyaş işitti de:

— Sen bu hadîsi Sehl'den bu şekilde söylerken işittin mi? diye sordu.

Ben de:

— Evet böylece işittim, dedim. Bunun üzerine en-Nu'mân:

— Ben Ebû Saîd el-Hudrî üzerine şehâdet ediyorum ki, muhak­kak ben de ondan bu hadîsi işitmişimdir. O bu hadîste şunları da zi­yâde ederek, Peygamber'in şöyle buyurduğunu söylüyordu: "Ben;

— Onlar bendendirler, derim. Bana:

— Sen onların Sen'in ardından neler ortaya çıkardıklarını bil­mezsin, denilir.

Ben de:

— Benden sonra dînde değiştirme yapanlar uzak olsunlar, uzak olsunlar! derim".

Ve Ahmed ibnu Şebîb ibn Saîd el-Habatî şöyle dedi: Bize ba­bam Şebîb, Yûnus ibn Yezîd'den; o da İbn Şihâb'dan; o da Saîd ibnu'1-Müseyyeb'den tahdîs etti ki, Ebû Hureyre şöyle tahdîs ederdi: Rasûlullah (S) şöyle buyurdu: "Kıyamet günü benim yanıma sahâbilerimden bir zümre gelecek de onlar benim havzımdan geri döndürü­lüp koyulacaklardır. Ben de:

— Yâ Rabb! (Onlar benim) sahâbîlerim! derim.

— Senden sonra onların ne bid'atler ortaya çıkarmış oldukları hakkında Sen 'in hiçbir ilmin yoktur. Muhakkak onlar arkaları üzere dönüp gerisin geri dînden çıkmışlardır, buyurur".
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Şefaati Hak Etmeyene Rasulullah Dahi Şefaat Edemez Şefaati Hak Etmeyene Rasulullah Dahi Şefaat Edemez Icon_minitimeÇarş. 20 Mayıs 2009, 14:13

165-.......Saîd ibnu'l-Müseyyeb, Peygamber'in sahâbîlerinden şöyle tahdîs ediyordu: Peygamber (S) şöyle buyurdu: "Havz başına sahâbîlehmden birtakım adamlar gelecekler de havzdan uzaklaştırı­lıp koyulacaklardır. Ben de:

— Yâ Rabbi! Onlar benim sahâbîlerimdir! derim. Bana:

— Sen'in ardından onların (dînde) çıkardıkları bid'atler hakkında Sen'in hiçbir bilgin yoktur. Onlar arkalarına dönüp gerisin geri dîn­den çıkmış kimselerdir, buyurur".

166-.......Bana Hilâl ibn Alî, Atâibn Yesâr'dan; o daEbû Hureyre(R)'den tahdîs etti ki, Peygamber (S) şöyle buyurmuştur: "Ben (havz başında) dikilip durduğum sırada bir zümre görürüm. Nihayet onları tanıdığım zaman benimle onlar arasından bir adam (bir me­lek) ortaya çıktı da onlara:

— Geliniz! dedi. Ben ona:

— Bunları nereye götürüyorsun? dedim. Melek:

— Vallahi cehneneme götürüyorum! diye cevâb verdi.

— Bunların hâli, günâhı nedir? dedim. Melek:

— Bunlar Sen 'in ardından kıçları üzerine dönüp (dînlerine) ar­kalarını çevirerek irtidâd ettiler! dedi.

Sonra ben havz başında bir zümre daha gördüm. Nihayet onları tanıdığım zaman yine benimle onlar arasından bir adam daha ortaya çıktı da bu topluluğa:

— Geliniz! dedi. Ben ona da:

— Bunları nereye götürüyorsun? diye sordum.

— Vallahi ateşe götürüyorum, diye cevâb verdi.

— Bunların günâhı nedir? dedim. Melek:

— Sen'den sonra bunlar kıçları üzerine dönüp dînlerine arkala­rını çevirerek gerisin geri dînden çıkmışlardır! dedi.

Ben bu havza yaklaşıp da geriye çevrilenlerden hiçkimsenin ce­hennemden kurtulacağını sanmıyorum. Ancak çobansız yolunu şaşı­ran deve sürüsünden yolunu bulanlar misâli bunlardan da (tek tük) cehennemden kurtulanlar olabilir!"
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Şefaati Hak Etmeyene Rasulullah Dahi Şefaat Edemez Şefaati Hak Etmeyene Rasulullah Dahi Şefaat Edemez Icon_minitimeÇarş. 20 Mayıs 2009, 14:16

171-.......Esma bintu Ebî Bekr (R) şöyle demiştir: Peygamber (S) şöyle buyurdu: "Ben havz başında olacağım. Hattâ sizden bana gelmekte olanları gözetlerken, benim önümde birtakım insanlar ya­kalanacak. Bunun üzerine ben:

— Yâ Rabb! (Onlar) benden ve benim ümmetimdendir, derim.

(Buna cevaben:)

— Sen onların Sen 'den sonra neler yaptıklarını bildin mi? Val­lahi onlar Sen 'den sonra ayak topukları üzerinde dönmekten hiç mi hiç ayrılmadılar, denilir".

Râvî dedi ki: Abdullah ibn Ebî Muleyke:

— Yâ Allah! Biz topuklarımız üzerinde dönmemizden yâhud dî­nimizden fitnelere uğratılmamızdan Sana sığınırız! diye duâ ederdi.

[Bu gibi durumlardan korunmak için Rasulullah şu duayı tavsiye etmiştir:
    Ya Mukallibe'l-Gulubi! Sebbit Galbi, ala dinike.
    Ey Kalbleri Evirip çeviren! Kalbimi dininde sabit eyle.
    Amin.
    e-mir.]

Şefaati Hak Etmeyene Rasulullah Dahi Şefaat Edemez

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
    1 sayfadaki 1 sayfası