Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45

Ne Yiyor Ne İçiyoruz?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
e-mir
Admin
Admin
e-mir
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Ne Yiyor Ne İçiyoruz? Ne Yiyor Ne İçiyoruz? Icon_minitimeSalı 20 Nis. 2010, 22:50

Abese Suresi-24- Öyleyse İnsan yediğine bir baksın!

el-Hasen ve Mücahid'den şöyle dedikleri rivayet edilmiştir: "Öyleyse in­san yediğine bir baksın!" Yani yediğinin vücuduna nasıl girip nasıl çıktı­ğına bir baksın. İbn Ebi Hayseme, ed-Dahhak b. Süfyan el-Kilâbi'den şöyle dediğini rivayet etmektedir: Peygamber (sav) bana şöyle dedi: "Ey Dahhak! Sen neler yersin?" Ben: Ey Allah'ın Rasulü! Et ve süt dedim. Peygam­ber: "Sonra ne oluyor?" diye sordu. Ben bildiğin şeye dönüşüyor, dedim. Şöy­le dedi: "Şüphesiz Allah Ademoğlundan çıkan şeyi dünyaya misal olarak gös­termiştir.[1]

Ubey b. Ka'b dedi ki: Peygamber (sav) şöyle buyurdu: "Ademoğlunun yedikleri dünyaya misal verilmiştir. O her ne kadar yemeğine baharatlar koyup güzelleştirse ve tuzlasa dahi, sen sonunda onun neye ulaştığına bir bak![2]

Ebu'l-Velid dedi ki: Ben İbn Ömer'e helaya girip, kendisinden çıkan şeylere bakan kişi hakkında soru sordum da şöyle dedi: Melek ona gelerek: Şu cimrilik edip vermekten çekindiğin şeylerin sonunda ne olduğuna bir bak, der.

[1] Müsned, III, 452; Heysemî, Mecma', X, 211; Taberânî, Kebir, VIII, 299

[2] İbn Hibban, Sahih, II, 476; Müsned, V, 136; Taberânî, Kebir, 1, 198.

Kurtubî Tefsirinden alınmıştır.

[Ben/e-mir derim ki; yediklerimizin ahiri/sonu gaita olduğu gibi evveli de/öncesi de aslen gaitadır. Şöyleki: Biz bizden önce yaşamış canlıların vücud artıkları olan toprağa tohum atıyoruz, sonra o tohumları bazı hayvanların gübreleri ile besliyoruz. Hatta yağan yağmurun içinde dahi diğer canlıların vücudlarının çeşitli yerlerinden buhar şeklinde çıkan su buharı da vardır. Sonuçta ortaya tertemiz bir nebat çıkıyor ve biz de onu yiyerek tekrar gaita haline dönüştürüyoruz.

Belki de dünyaya ve onun nimetlerine aşırı derece düşkün olan, bu nimetleri ele geçirmek konusunda helal haram tanımayan ve bu nimetlerin peşinde koşarken kendisine bu nimetleri veren Allah'ı unutan insanların ahirette cehennemde ebediyen irin tadacak olması da o insanın dünyada evveli ve sonu irin olan dünyalıklar peşinde çok koşmasıdır. Allah da ona ahirette o çok sevdiği irinden bol bol verecektir.
Allahu Alem.
Allah cümlemizi cehennmeden korusun ve cennetlik olan kullarından eylesin. Amin.]

Ne Yiyor Ne İçiyoruz?

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası