Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45
Similar topics
  • » Allahın koşması
  • » Sahih-i Buhari

• Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
    Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
    Yazar Mesaj
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Vide
    MesajKonu: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePtsi 01 Mart 2010, 17:51

Selamun aleykum kardeş bu konu sizin Akidaya ayitdir  konuşalim bende seninle konuşmak istiyorum şimdi ben Buharinin kitab okudum hadis okudum Buhari diyor.Sahih  Buhari 
    İbn Ömer revayet ediyor:
    Hz Peygamber(sas)Namaz vakti kimse mescidin kible istikametinde Tükürdügünü  gördu ve sonra Peygamber(sas) onu divarda temizledi.Namazda olanlarla birlikde sonra Namazda olanlarla söyledi ki,Namaz vakti ALLAH önümüzde olur  ve hemin istikametde tükürmek olmaz.
    1-çi bölüm,12 kitab hadis 720
    Şimdi sorum şüEhli Sunne kardeşim buna açiklama yaparmisin,bu ne demekdir. ALLAH cisimdir ki,karşimizda olsun namaz vakti?
    Lütfen aktiv ol bu konuya 
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    http://www.rahmet.yetkin-forum.com
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePtsi 01 Mart 2010, 21:15

Aleykum Selam
    Namaz sırasında yüzümüzü Allah'a dönmekteyiz
    biz O'nı göremesek de O bizi görür

Namaz kulun Alah ile bir tür konuşmasıdır
    konuşma sırasında tükürüğün karşısındakinin suratına gelmese bile onun bulunduğu tarafa tükürmen ayıptır.
    sen babanla karşılıklı otursan
    aranızda tükürüğünün ona ulaşmayacağı kadar bir mesafe olsa
    ama sen ondan tarafa tükürsen
    bu babana hakaret sayılmaz mı?

Buharideki yerlerini bulamadım.
    Bunlar Müslimden:

54- (551) Bize Muhammed b. El-Müsennâ ile İbni Beşşâr rivayet ettiler. İbnü'l - Müsennâ dedi ki: Bize Muhammed b. Cafer rivayet etti. (Dedi ki) Bize Şube rivayet etti. (Dedi ki) Katâde'yi, Enes b. Mâlik'den rivayet ederken dinledim. Dedi ki: Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):

«Biriniz namazda bulunursa muhakkak Rabbi ile münâ'cât eder. O hâlde sakın önüne ve sağ tarafına tükürmesin! Lâkin sol tarafına ayağının altına tükürsün!» buyurdular.

53- (550) Bize Ebû Bekir b. Ebî Şeybe ile Züheyr b. Harb» hep bir­den İbni Uleyye'den rivayet ettiler. Züheyr dedi ki: Bize îbni Uleyye, Kaasim b. Mihrân'dan, o da Ebû Râfi'den, o da Ebû Hüreyre'den nak­len rivayet etti ki Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) mescidin kıble­sinde bir balgam görmüş ve cemaata dönerek:

«Sizin birinize ne oluyor ki Rabbinin kıblesine dönüyor da önüne tü­kürüyor?!.. Hiç sizden biriniz kendisine doğru dönülüpde yüzüne tükürülmesini ister mi? O hâlde biriniz tüküreceği zaman sol tarafına, ayağının altına tükürsün! Buna imkân bulamazsa şöyle yapsın!» buyurmuşlar. Kaa­sim elbisesine tükürmüş, sonra elbisenin iki tarafına birbiri üzerine oğuş-turmuş.
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeSalı 02 Mart 2010, 14:22

e-mir demiş ki:
    Aleykum Selam

konuşma sırasında tükürüğün karşısındakinin suratına gelmese bile onun bulunduğu tarafa tükürmen ayıptır.
    Kardeş siz beni qaliba anlamadiniz.Ben demiyorum ki,namaz vakti tükürmek olar.Ben diyorum ki,Ehli Sünne Allaha MEKAN  veriyor.Babanin durdugu yer var.Ama ALLAHİN yokdur.ALLAH zati ile namaz kilanin karşisinda duruyorsa,O zaman onun sayi namaz kilanlarin sayi kadar olsun.Ama Allah her yerdedirse,o zaman (Ehli sunnetin dediklerine esasen )heç yere tükürmek olmaz.
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeSalı 02 Mart 2010, 14:30

Bu konudan lütfen aktiv olalim kardeş akide konulari konuşmak çok isterim
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeSalı 02 Mart 2010, 19:39

senin verdiğin hadiste de benim verdiğim hadislerde de
    hep namaz vakti mescidde kıble duvarına yapılan tükürmelerden bahsediliyor.
    Geri kalan yer ve zamanlarda kıble tarafına tükürmeyi yasaklayan bir hadis bilmiyorum.

Allah ise zatı ile her yerde değildir.
    Allah sıfat ve fiilleri ile her yerdedir
    ama O'nun Zatı Arş'ının üzerindedir.

Konu hakkında bu forumun akaid bölümünde birkaç başlık var.
    onlara bakabilirsin.

https://rahmet.yetkin-forum.com/akaid-f5/allahin-zati-semada-lm-se-heryerdedr-t639.htm
    https://rahmet.yetkin-forum.com/akaid-f5/yukarda-allah-var-t553.htm
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeÇarş. 03 Mart 2010, 12:08

Alıntı :

Sizin düşünçe tarziniz tamamile yalnişdir.AMA kiyasiniz ahlak tarafdan düz olsa da,sirf elmi tarafdan kiymetsiz ve yalnişdir.Neye esasen siz hansisa mahluqu  Xaliqnen (ALLAHLA)bir mükayise ediyorsunuz?

En son Azerbaycan tarafından Çarş. 03 Mart 2010, 12:12 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeÇarş. 03 Mart 2010, 12:10

Alıntı :
    Allah ise zatı ile her yerde değildir.
    Bu kati şekilde Allahın "la mekan" olmadığını bildiriyor  ve küfrdür.
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePerş. 04 Mart 2010, 12:07

Kadeş niycin cevab vermiyorsun?
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeCuma 05 Mart 2010, 09:29

kıbleye tükürmekle ilgili soruma neden sen cevap vermiyorsun?
    babanla karşılıklı oturmuş konuşurken
    ondan tarafa tükürmek ona hakaret midir değil midir?
    verdiğim hadislerde de aynen bu söylenmemiş mi?

Allahın arşının üzerinde oluşu ile ilgili olarak
    verdiğim linklerdeki nassları okudun mu?

son günlerde biraz meşgulüm
    fazla girmiyorum nete
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeCuma 05 Mart 2010, 13:26

MUMSEMA COMDA SENE CİHAT HAKTA SUAL VERİRLER BİRAZ ONADA BAXSAN GUZEL OLUR RAŞHİD NİCKLİ AMA BU KONUDA ORADA SANA VERİLMİŞ İNSELLAH BURADADA ORDADA KONUSA BİLİRİZ
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeCuma 05 Mart 2010, 19:52

Alıntı :
    kıbleye tükürmekle ilgili soruma neden sen cevap vermiyorsun?
    babanla karşılıklı oturmuş konuşurken
    ondan tarafa tükürmek ona hakaret midir değil midir?
    verdiğim hadislerde de aynen bu söylenmemiş mi?
    Kardeş,sen konuyu niycin başka yöne çekiyorsun ki?  1.İlk önçe  benim sözüm hedisde geçdiyi gibi ALLAHİN ''yüzü''  ''vechi'' konusundadir.ALLAHİN ''yüzü''BİZİM ÖNÜMÜZDE OLUR?Allah ''yüzünün''mekani var(neuzu billah)??2.Ben hedise hakaret tarafdan yaklaşmiyorum.KONU o **ALLAHİN VECHİ**baresindedir.
    3.Ben size  soru sordum:Neye esasen siz hansisa mahluqu Xaliqnen (ALLAHLA)bir mükayise ediyorsunuz?Atanin mekani,renk,şekili ve.s maddi alametleri var.Sizce Allahin da böyle maddi sifatlari varmi?
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeC.tesi 06 Mart 2010, 10:37

Lütfen buraya girerken cevab yaz mantikli inşealla merakla bekliyorum cevabinizi

En son Azerbaycan tarafından C.tesi 06 Mart 2010, 10:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeC.tesi 06 Mart 2010, 10:40

Azerbaycan demiş ki:
    “ Rahman - olan Allah - Arş’a istiva etmiştir.”

TAHA : 5 - A’RAF : 54 – SECDE : 4 – RAD : 2 – YUNUS : 3 – FURKAN : 59 – HADİT : 4 

Zikredilen bu yedi Ayeti celilede Allah’u Azze ve Celle Arşının üzerine istiva ettiğini haber vermektedir.

Bu Ayeti celilelerde zikri geçen istiva kelimesinin anlamı ise ; yerleşme … kurulma … ve … oturma demektir ……
    Ben HADİT suresinin 4 ayetin okudum arabca türkçe anlami.4 - O'dur ki gökleri ve yeri altı günde yarattı. Sonra arş hükmü altina alan odur. Yere gireni, ondan çıkanı, gökten ineni, ona çıkanı bilir. Nerede olsanız O sizinle beraberdir. Allah yaptıklarınızı görmektedir.Burada"O" kelmesi ne demekdir hiç biliyormusunuz?Allah qeybul qeyibdir.,ALLAHİN tum isimleri bir allah kelmesinde cem olub.**O**kelmesi ise sonzudur yani bilinmiyor ne.Zan et ki,bir insana bir şey veriyorsunuz bunu **O**insana veriyorsun,kime?Yani sonsuzluk aliniyor.**O**kelmesi Allahn zatina mahsusdur,Allah ise bir çok ayetde buyurur ki,**O**sizinledir(Arabca *HU*) buda o demekdir ki,siz diyen gibi deyil,Allahin bazi sifatlari burada olsun,Zati ise ARŞda.Allahin Zati da bütün isimleri de her bir tarafi idare ehate ediyor.Böyle konularda dikkatli olun ve Allaha mekan vermeyin ,bu küfürdür 
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePtsi 08 Mart 2010, 20:27

"Allah sizinle beraberdir." ve benzeri ayetler selef alimleri tarafından "Bu senin birine mektub yazıp. 'Ben seninle beraberim.' demene benzer. Halbuki sen onunla değilsindir." şeklinde yorumlanmıştır.

Eğer zannedildiği gibi "Ben sizinle beraberim." şeklindeki ayetler Allah'ın Zatı ile her yerde olduğu anlamına geliyor olsa idi bu, Allah'ın "Sizinle beraberim" dediği resullere bir fayda sağlamazdı. Zira Allah Zatı ile her yerde olsaydı, Musa'nın yanında olduğu kadar Firavn'ın da yanında olmuş olurdu ki bunun Musa'ya ne faydası olacak?
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeSalı 09 Mart 2010, 17:31

e-mir demiş ki:
    "Allah sizinle beraberdir." ve benzeri ayetler selef alimleri tarafından "Bu senin birine mektub yazıp. 'Ben seninle beraberim.' demene benzer. Halbuki sen onunla değilsindir." şeklinde yorumlanmıştır.

Eğer zannedildiği gibi "Ben sizinle beraberim." şeklindeki ayetler Allah'ın Zatı ile her yerde olduğu anlamına geliyor olsa idi bu, Allah'ın "Sizinle beraberim" dediği resullere bir fayda sağlamazdı. Zira Allah Zatı ile her yerde olsaydı, Musa'nın yanında olduğu kadar Firavn'ın da yanında olmuş olurdu ki bunun Musa'ya ne faydası olacak?
    1.O alimin sozlerinin hic bir anlami yokdur.Daha dogrusu bu fikir Ebu hanifeye mahsusdur.Kendi sahsi fikirinden baska bir sey deyil ve bu dusunceyi isbat etmek icin hic bir agil ve nakli delil movcud deyil.Biz alemlere alim secilen mesum imamlara(a)siginiyoruz,hansisa alimin kiyasina yok
    2.Benim 1 soruma cevab vermeyi lutfen unutma.Bunu diyorum(Kardeş,sen konuyu niycin başka yöne çekiyorsun ki? 1.İlk önçe benim sözüm hedisde geçdiyi gibi ALLAHİN ''yüzü'' ''vechi'' konusundadir.ALLAHİN ''yüzü''BİZİM ÖNÜMÜZDE OLUR?Allah ''yüzünün''mekani var(neuzu billah)??2.Ben hedise hakaret tarafdan yaklaşmiyorum.KONU o **ALLAHİN VECHİ**baresindedir.
    3.Ben size soru sordum:Neye esasen siz hansisa mahluqu Xaliqnen (ALLAHLA)bir mükayise ediyorsunuz?Atanin mekani,renk,şekili ve.s maddi alametleri var.Sizce Allahin da böyle maddi sifatlari varmi?)
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeSalı 09 Mart 2010, 19:16

Alıntı :
    bu dusunceyi isbat etmek icin hic bir agil ve nakli delil movcud deyil.
    Allah'ın Zatı'nın semada oluşu ile ilgili en az 50 ayet var. Bir o kadar da hadis.
    Tabii sen nakli delil derken masum dediğiniz imamlarınızın sözlerini kasdediyorsanız o başka.

Alıntı :
    2.Benim 1 soruma cevab vermeyi lutfen unutma.Bunu diyorum(Kardeş,sen konuyu niycin başka yöne çekiyorsun ki? 1.İlk önçe benim sözüm hedisde geçdiyi gibi ALLAHİN ''yüzü'' ''vechi'' konusundadir.ALLAHİN ''yüzü''BİZİM ÖNÜMÜZDE OLUR?Allah ''yüzünün''mekani var(neuzu billah)??
    Biz mescidde kıble yönüne tükürmeyi Allah'a karşı saygısızlık sayarız. Bunda da senin verdiğin ve benzeri diğer hadislere dayanırız. Bu hadisler insanlar arasında Allah'ı en iyi tanıyan Resulullah'a ait sözlerdir. O "kıble yönüne tükürmeyin." derken neyi kast etmişse biz de onu kasdederiz. Yani Resulullah Allah'ın vechinin mekanı olduğunu iddia etmişse, Allahın vechinin mekanı vardır; etmemişse yoktur.

Alıntı :
    3.Ben size soru sordum:Neye esasen siz hansisa mahluqu Xaliqnen (ALLAHLA)bir mükayise ediyorsunuz?Atanin mekani,renk,şekili ve.s maddi alametleri var.Sizce Allahin da böyle maddi sifatlari varmi?)
    daha önce de söyledim ama anlamamakta ısrar ediyorsun. Tükürüğünün babanın yüzüne gelmesi şart değil. Hatta görmesi bile şart değil. sonuçta ondan tarafa tükürmek ona bir saygısızlıktır.

Allah'ın da maddi sıfatları olduğu ile ilgili bildiğim kadarı ile bir nass yok. Ama Allah'ın tüm isim ve sıfatlarını bize bildirdiği ile ilgili bir nass da yok.
    Gerçi yed,vech,ayak,sakk,basar vb. bazı sıfatlar nasslarda geçiyor. ama biz bunların nasıl olduğunu tam olarak blemeyeceğimiz gibi
    bizim bu sıfatlarımız da asla Allah'ınkilere benzemez.

Allah'ın maddi sıfatları olsun olmasın
    babandan tarafa tükürmek onun maneviyatına bir saygısızlık olduğu gibi
    kıble tarafına tükürmek de Allah'ın maneviyatına bir saygısızlıktır.
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeÇarş. 10 Mart 2010, 14:09

Mesheb imamlarinin ve o mesheblere tabi olan milyonlarla alimin fikirlerini bir dişari koyarak, kendi düşüncelerini "selef selefiyye adi altinda ümmete bildirmeye çalişan bir tayfanin seyleri malumdur.Bu düşüncelerin tastik ettirmek için de İmam Azam gibi buyuk alimlerin bazi sözlerini göturerek,deyişdirerek kendilerine delil getriyorlar.On göre,Hanefi mezhebinin alimleri olan Şerhu akidetul tahaviye sahibinin görüşlerini kendilerine uygun hesab yapdiglari icin oradan çok istifade ediyorlar.Ama,bu insan İbn teymiyyenin fikirlerinin tesirinde olan şah.Bu sebebden Tavahinin demediyi şeyleri kitaba salarak kendi düşünçelerini yayamaga çalişmişdir.

<BLOCKQUOTE>
    Arşa istiva bazilarinin hesab ettiyi gibi gibi bir hakikat olarak kabul edilse,Allahi maddi varlik gibi tesevvur etmek lazim geler ki,buda Ehli sünne düşüncesine ziddir.Ama bunun mecazi bir ifade gibi Allahin bütün varliklar üzerindeki saltanatinin manevi bir remzi olarak kabul etmek ne dine ziddiyet,ne ayenin ifadesine teza teşkil edir, ne de kurandaki Allah tesevvürünü inkar edir.Üstelik.böyle bir anlayişi ortaya koyulmasi bile bu gün ki insanlarin aklinda yalniş bir Allah tesevvürünu de karşisini alinmiş olur.

İMAM azam ebu hanifenin "Allah hardadir? sorusuna veren birine göydedir"diye idda edilir bu doğrumu.
    http://www.suallarlaislam.com/index.php?s=article&aid=93 bu siteyi bi oksan lutfen
    BU da Ehli sunneden ,emir daha ne delil lazim
    </BLOCKQUOTE>

En son Azerbaycan tarafından Çarş. 10 Mart 2010, 17:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: izi Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeÇarş. 10 Mart 2010, 14:34

Alıntı :
    Allah'ın Zatı'nın semada oluşu ile ilgili en az 50 ayet var. Bir o kadar da hadis
    Allah Zatınin SEMADA olduğunu bildiren o ayelerden hiç olmasa birin bana yazardin.eks halda Kurana yalan nisbet vermiş oluyorsun.
    Alıntı :
    Biz mescidde kıble yönüne tükürmeyi Allah'a karşı saygısızlık sayarız. Bunda da senin verdiğin ve benzeri diğer hadislere dayanırız. Bu hadisler insanlar arasında Allah'ı en iyi tanıyan Resulullah'a ait sözlerdir. O "kıble yönüne tükürmeyin." derken neyi kast etmişse biz de onu kasdederiz. Yani Resulullah Allah'ın vechinin mekanı olduğunu iddia etmişse, Allahın vechinin mekanı vardır; etmemişse yoktur.
    Neuzu billah! Siz ne yazdiginizin farkina variyormusunuz?Sizin hadislerde acik-aydin deyilir ki,Allahın vechi namaz vakti karşimizda oluyor,bu ise açik aydin mekan vermekdir.Siz ALLAHA mekan veriyorsunuz?Soruyu artik 3-defadir tekrar ediyorum.
    Alıntı :
    Allah'ın da maddi sıfatları olduğu ile ilgili bildiğim kadarı ile bir nass yok. Ama Allah'ın tüm isim ve sıfatlarını bize bildirdiği ile ilgili bir nass da yok.
    Gerçi yed,vech,ayak,sakk,basar vb. bazı sıfatlar nasslarda geçiyor. ama biz bunların nasıl olduğunu tam olarak blemeyeceğimiz gibi
    bizim bu sıfatlarımız da asla Allah'ınkilere benzemez.

Sizin "nass"-larinizdan haberdarlik.Bir "nass"-ki Kurani kerime zitdir o"nass"-i vur divara.
    Alıntı :
    Allah'ın maddi sıfatları olsun olmasın
    babandan tarafa tükürmek onun maneviyatına bir saygısızlık olduğu gibi
    kıble tarafına tükürmek de Allah'ın maneviyatına bir saygısızlıktır.

1.Nasil yani olsun,olmasin?Allahin maddi sifatlari var,ya-yok?Kisa ve kankiret cevab vermeyi rica ediyorum.
    2.Onda niycin hedisde Allahın "vechidne"söhbet gediyor? Siz bunun mecazi menada oldugunu bildiriyorsunuzsa,size helal olsun.Fakat sizin İbn Baz,İbn Useymin gibi alimleriniz bu hadisleri zahirine uyub nasil var öyle kabul ediyorlar.bildiribler ki,söhbet bir başa allahin üzünden gedir.

En son Azerbaycan tarafından Perş. 11 Mart 2010, 17:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeÇarş. 10 Mart 2010, 17:15

Kardeş unutmayin sizi tek Ailem yok bakudan en buyuk forumda isminiz ve yazsiniz gediyor kisacasi sizi cook insan izliyor Allahcun tum sorulara cevab yazin lütfen.bide cevab yazarken alinti yapin yani hangi sorunun cevabin veriyorsunuz gibi benim gibi
    Ailemin sana duasi var kardeş

En son Azerbaycan tarafından Perş. 11 Mart 2010, 17:35 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeÇarş. 10 Mart 2010, 17:22

Alıntı :
    Allah isə zati ilə hər yerdə deyildir.
    Allah sifat və fiiləri ilə hər yerdədir
    Amma O'nun Zati Arş'ının üzərindədir.
    Sende selefi ekidesi gibi Allaha mekan veriyorsun,Allahin mekani yokdur.
    Sen bana de görelim Arş kendisi nerdedir? Arş yukardadirsa Allahin Zatı ordadirsa onda demeki Allahin Zatinin bir formasi ve görnüşü olmalidir eger onun icin mekan karar vermiş oluyoruzsa,ve ama sen dediyin gibi Allahin Zatına bir mekan veriyoruzsa o zaman bunu böyle başa düşene bir isim koymak olar ki,o insan dinden cikmiş olar.
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeCuma 12 Mart 2010, 13:50

Konu hakkındaki ayetleri ve hadisleri bir iki gün içerisinde yazacağım İnşaalah.
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeCuma 12 Mart 2010, 17:35

Emir kardeş lütfen yukardaki tum sorulara cevab verseniz beni cok sevindirmiş olursunuz ayet ve hadislerde yazin inşallah sorularin hepsine cevab verin beklerim inşeallah 1,2gün
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeC.tesi 13 Mart 2010, 13:22

https://rahmet.yetkin-forum.com/akaid-f5/allah-n-ara-stivas-le-lgili-ayet-ve-hadisler-t818.htm#1417

linke tıkla kardeş
    ama şimdi çıkıyorum
    sonra devam edeceğim İnşaallahu Teala.
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeC.tesi 13 Mart 2010, 13:29

Inşeallah akşam yarin sorularin hepsine cevab verirsiniz lütfen.
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeC.tesi 13 Mart 2010, 13:38

bide kardeş inşeallah alinti yap sonra cevab ver 
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeC.tesi 13 Mart 2010, 23:55

Alıntı :
    Kardeş,sen konuyu niycin başka yöne çekiyorsun ki? 1.İlk önçe benim sözüm hedisde geçdiyi gibi ALLAHİN ''yüzü'' ''vechi'' konusundadir.ALLAHİN ''yüzü''BİZİM ÖNÜMÜZDE OLUR?Allah ''yüzünün''mekani var(neuzu billah)??2.Ben hedise hakaret tarafdan yaklaşmiyorum.KONU o **ALLAHİN VECHİ**baresindedir.

2-Bakara-115

وَلِلَّهِ الْمَشْرِقُ وَالْمَغْرِبُ ۚ فَأَيْنَمَا تُوَلُّوا فَثَمَّ وَجْهُ اللَّهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ وَاسِعٌ عَلِيمٌ
    Veli(A)llâhi-lmeşriku velmaġrib(u) feeynemâ tuvellû feśemme vechu(A)llâh(i)(c) inna(A)llâhe vâsi’un ‘alîm(un)

Doğu da batı da ALLAH'ındır. Nereye yönelirseniz ALLAH'ın yüzü oradadır. ALLAH her şeyi kuşatan ve her şeyi bilendir.

Namazda yüzümüzü -Kıbleye döndüğümüz sürece- nereye dönersek dönelim, Allah'ın vechi karşımızda demektir. O yöne tükürdüğümüzde de yukarda verdiğim hadisteki gibi
    «Sizin birinize ne oluyor ki Rabbinin kıblesine dönüyor da önüne tü­kürüyor?!.. Hiç sizden biriniz kendisine doğru dönülüpde yüzüne tükürülmesini ister mi? O hâlde biriniz tüküreceği zaman sol tarafına, ayağının altına tükürsün!
    Allah'ın vechine doğru tükürmüş oluruz.

Alıntı :
    İMAM azam ebu hanifenin "Allah hardadir? sorusuna veren birine göydedir"diye idda edilir bu doğrumu.

Ebu Hanife'nin bu sözünü ben de okudum. O bunları söylerken aşağıdaki vb hadislere ve Kur'an ayetlerine dayanarak söylemiştir.

Efendimiz (s.a.v) "Allah nerededir?" diye sormuş, cariye eliyle yukarıyı işaret etmiş, "Ben kimim?" sorusuna cevaben de cariye, "Sen Allah'ın Resulüsün" anlamında eliyle önce Efendimiz (s.a.v)'i, sonra da yukarıyı işaret etmiştir. (Ebû Dâvûd, "Eymân", 16; Ahmed b. Hanbel, II, 291)

Müslim - Kitabu'l-Mesacid - 7-
    Namazda Konuşmanın Haram Kılınması ve Evvelce Mübah Olan Konuşmanın Neshi Babı
    33- (537)

.......................................................................

(Muâviye diyor ki)

Benim bir cariyem vardı. Uhud ve Cevâniyye taraflarında koyunları­mı güderdi. Bir gün kendisini dolaşmaya gittim. Bir de ne göreyim!. Onun koyunlarından birini kurt götürmüş! Ben de Benî Âdem'den bir adamım. Onlar gibi ben de üzülürüm! Lâkin cariyeye öyle bir tokat aşkettim ki!..

Müteakiben Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'e geldim. Bu yaptığı­mı bana fazla buldu. Ben:

— Yâ Resûlüllah! o dalde cariyeyi âzât edeyim mi? dedim. Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) :

— «Sen onu bana getir.» buyurdular. Derhâl getirdim. Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ona:

— «Allah nerededir?» diye sordu. Câriye:

— Göktedir... Cevâbını verdi. Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) :

— «Ben kimim?» dedi. Cariye:

— Sen Resûlüllah'sın! cevâbını verdi. Resulü Ekrem (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):

— «Onu âzâd et; çünkü o mü'minedir.» buyurdular.
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePaz 14 Mart 2010, 00:07

Alıntı :
    1.O alimin sozlerinin hic bir anlami yokdur.Daha dogrusu bu fikir Ebu hanifeye mahsusdur.Kendi sahsi fikirinden baska bir sey deyil ve bu dusunceyi isbat etmek icin hic bir agil ve nakli delil movcud deyil.Biz alemlere alim secilen mesum imamlara(a)siginiyoruz,hansisa alimin kiyasina yok

cevabını alamadığın başka soru kaldı ise anlayabileceğim bir Türkçe ile yazarsan cevaplamaya çalışırım.
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePaz 14 Mart 2010, 18:38

Alıntı :
    Kardeş unutmayin sizi tek Ailem yok bakudan en buyuk forumda isminiz ve yazsiniz gediyor kisacasi sizi cook insan izliyor Allahcun tum sorulara cevab yazin lütfen

forumun adresini verebilir misin? bir bakayım.

Alıntı :
    Ailemin sana duasi var kardeş

bilmukabele
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePtsi 15 Mart 2010, 12:52

Alıntı :
     Tövbe suresi 40 ayet
     "Üzülme, çünkü Allah bizimledir."
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePtsi 15 Mart 2010, 12:55

Alıntı :
    6-En'am-18
    وَهُوَ الْقَاهِرُ فَوْقَ عِبَادِهِ ۚ وَهُوَ الْحَكِيمُ الْخَبِيرُ 
    Vehuve-lkâhiru fevka ‘ibâdihi vehuve-lhakîmu-lḣabîr(u)

O, kullarının üstünde mutlak hâkimiyet sahibidir. O, hüküm ve hikmet sahibidir, (her şeyden) hakkıyla haberdardır.

Benim de kendi karimin ve evladlarimin üzerinde hukuklarim var, o demektir ki,ben gökte’yim yoksa onlarin başlarinin üstünteyim ?
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePtsi 15 Mart 2010, 13:04

Alıntı :
    2-Bakara-115

وَلِلَّهِ الْمَشْرِقُ وَالْمَغْرِبُ ۚ فَأَيْنَمَا تُوَلُّوا فَثَمَّ وَجْهُ اللَّهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ وَاسِعٌ عَلِيمٌ 
    Veli(A)llâhi-lmeşriku velmaġrib(u) feeynemâ tuvellû feśemme vechu(A)llâh(i)(c) inna(A)llâhe vâsi’un ‘alîm(un)

Doğu da batı da ALLAH'ındır. Nereye yönelirseniz ALLAH'ın yüzü oradadır. ALLAH her şeyi kuşatan ve her şeyi bilendir.

Namazda yüzümüzü -Kıbleye döndüğümüz sürece- nereye dönersek dönelim, Allah'ın vechi karşımızda demektir. O yöne tükürdüğümüzde de yukarda verdiğim hadisteki gibi
    «Sizin birinize ne oluyor ki Rabbinin kıblesine dönüyor da önüne tükürüyor?!.. Hiç sizden biriniz kendisine doğru dönülüpde yüzüne tükürülmesini ister mi? O hâlde biriniz tüküreceği zaman sol tarafına, ayağının altına tükürsün!
    Allah'ın vechine doğru tükürmüş oluruz.
    1.Siz Allaha Mekan veriyor musunuz?
    2.Allahın maddi sifati var mi? Ya yok mu? 
    Mecazi kabul etmediyinizden dolayi tevhidiniz çok kötü haldedir.Allah yüz,el,kol ve s.cisim nisbet vererek,Allahı cisime benzetiyorsunuz ve bununla da küfürdesiniz.
    Allah Teala buyurur:
    28-Kasas suresi 88 ayet
    وَلَا تَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَٰهًا آخَرَ ۘ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۚ كُلُّ شَيْءٍ هَالِكٌ إِلَّا وَجْهَهُ ۚ لَهُ الْحُكْمُ وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ
    88 - Allah ile birlikte başka bir tanrıya tapıp yalvarma! O'ndan başka tanrı yoktur. O'nun zatından başka her şey helak olacaktır. Hüküm O'nundur ve siz ancak O'na döndürüleceksiniz.

Allahın eli,kolu yok olaçak?Anlamak bu kadar zormu ki,Allah bu sözleri mecazi anlamda ve arab dilinde başka anlam verilib?Ne vakite kadar kendinizi küfüre salacaksiniz?Bu ayet aksine isabet ediyor ki,Allah siz söylediyiniz gibi gökte,ne bileyim,bulutlarin üstünde deyil,aksine Allah her yerdedir ve Ona mekan vermek küfürdur. 
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePaz 21 Mart 2010, 13:05

Insallah cevabinizi bekliyorum.
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePtsi 22 Mart 2010, 12:37

Ben konu hakkında bildiğim ayetleri yazdım
    verdiğim linklerde de bazı hadisler vardı.
    Daha başka hadislerde de Allah'ın yedi kat semanın üzerindeki Kürsi'nin üzerindeki Arş'ında İstiva ettiği yazmaktadır.

Şimdi ben diyorum ki
    biz bu ayetleri ve hadisleri olduğu gibi kabul eder ve
    "Allah'ın ve Rasulunun bundan kastı ne ise biz de aynen öyle olduğuna inanırız. Mecazsa mecaz, hakikatse hakikat. Semina ve Ata'na Amenna ve Saddekna"

Siz ise diyorsunuz ki "Biz Kur'an ve hadiste yer alan Allah'ın sıfatları ile ilgili nasslara mecaz olarak inanırız."

Peki şöyle sorayım:
    Ya mecaz değilse? Allah'ın Zatı mecaz olarak değil de hakikat olarak semada ise O'na inanır mısınız? Allah'ın Yed'i, Basar'ı, ayağı, Vechi vs. mecaz değil de gerçekse O'na gene de inanır mısınız? Üst semadan dünya semasına inen bir Allah'a inanıyor musunuz?
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeÇarş. 24 Mart 2010, 09:18

e-mir demiş ki:
    Ben konu hakkında bildiğim ayetleri yazdım
    verdiğim linklerde de bazı hadisler vardı.
    Daha başka hadislerde de Allah'ın yedi kat semanın üzerindeki Kürsi'nin üzerindeki Arş'ında İstiva ettiği yazmaktadır.

Şimdi ben diyorum ki
    biz bu ayetleri ve hadisleri olduğu gibi kabul eder ve
    "Allah'ın ve Rasulunun bundan kastı ne ise biz de aynen öyle olduğuna inanırız. Mecazsa mecaz, hakikatse hakikat. Semina ve Ata'na Amenna ve Saddekna"

Siz ise diyorsunuz ki "Biz Kur'an ve hadiste yer alan Allah'ın sıfatları ile ilgili nasslara mecaz olarak inanırız."

Peki şöyle sorayım:
    Ya mecaz değilse? Allah'ın Zatı mecaz olarak değil de hakikat olarak semada ise O'na inanır mısınız? Allah'ın Yed'i, Basar'ı, ayağı, Vechi vs. mecaz değil de gerçekse O'na gene de inanır mısınız? Üst semadan dünya semasına inen bir Allah'a inanıyor musunuz?
    Bizim suçumuz yok ki,siz bir ayeti götürüb başka ayetleri görmemek istiyorsunuz.Bir konuyu araşdirmak istiyorsunuzsa,bir konuya alakali bütün ayetlere dikkat etmek lazim.Allahın gökten yere yüzüne enmesi haraketdir ve bir haraket mekan ve zaman taleb ediyor.Sizin Ebu Hureyranin dilinde olan "Allahiniz"böyle ola bilir,ama bizim Allahımızın hiç bir şeye benzemez (İhlas suresi) ve onun duanı kabul etmesine gökte ve yerde düşmesine ihdiyac yokdur,Çünki o her bir yerde duyandir ve es-semeddir.Tevhidi gelib imamlardan(a) bilmekdense,gediyorsunuz yapışmış Ebu Hureyra,Kebul-Ehbar ve başklarindan öyreniyorsunuz.
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeÇarş. 24 Mart 2010, 09:23

Sen mecazi anlama  inaniyor musun ? inanmiyorsunsa  sen 28-Kasas suresi 88 ayeti açiklar misin lütfen? bide "Allahın ipi" konusundaki ayeti acikla? 
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeÇarş. 24 Mart 2010, 09:26

her iki mesajima lütfen cevab ver 
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePaz 28 Mart 2010, 19:23

3-Ali İmran-103- Hepiniz Allah'ın ipine sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın üzenizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O'nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini böyle açıklar.

Bu ayette de Allah'ın semada olduğuna imaen delil var. Zira kurtarıcının ipi kurtarılacak olana ancak yukarıdan uzatılır.
    Bu durumda kuyunun dibinde olanın kendisine ip atanın
    attığı ipin mecaz mı hakikat mi olduğunu sorgulaması abestir.
    Hele birde kuyu, ipi kimin uzattığını göstermeyecek kadar derinse, kuyunun dibinde kendisine ip atılan kişinin ipi atanın kendisi hakkında söylediklerinin mecaz mı hakikat mi olduğunu sorgulaması daha bir abestir.
    Ona düşen ipi sımsıkı tutması ve birdaha bırakmamasıdır.
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePtsi 29 Mart 2010, 13:19

e-mir demiş ki:
    3-Ali İmran-103- Hepiniz Allah'ın ipine sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın üzenizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O'nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini böyle açıklar.

Bu ayette de Allah'ın semada olduğuna imaen delil var. Zira kurtarıcının ipi kurtarılacak olana ancak yukarıdan uzatılır.
    Bu durumda kuyunun dibinde olanın kendisine ip atanın
    attığı ipin mecaz mı hakikat mi olduğunu sorgulaması abestir.
    Hele birde kuyu, ipi kimin uzattığını göstermeyecek kadar derinse, kuyunun dibinde kendisine ip atılan kişinin ipi atanın kendisi hakkında söylediklerinin mecaz mı hakikat mi olduğunu sorgulaması daha bir abestir.
    Ona düşen ipi sımsıkı tutması ve birdaha bırakmamasıdır.
    Evet, o zaman söyle bakalim"Allahın ipi" Haradadir?
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeSalı 30 Mart 2010, 21:05

Benim evimde 8-10 tane var Elhamdulillah. Smile
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePerş. 01 Nis. 2010, 12:16

e-mir demiş ki:
    Benim evimde 8-10 tane var Elhamdulillah. Smile
    Allah ip diyor siz ise Kuranı misal getiriyorsunuz.Neden burada Allahın mecazla konuşdugunu idda ediyorsun ama başka ayetleri mecazi olarak görmüyorsun ?
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePtsi 05 Nis. 2010, 17:57

ben Kur'an'ın ip şeklinde olmadığını gözümle görüyorum
    sen Allah'ın yed'i, isstiva'sı basar'ı kadem'i vs. sıfatlarının hakikat değil de mecaz olduğunu nerede ne zaman gördün?
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeÇarş. 07 Nis. 2010, 09:37

e-mir demiş ki:
    ben Kur'an'ın ip şeklinde olmadığını gözümle görüyorum
    sen Allah'ın yed'i, isstiva'sı basar'ı kadem'i vs. sıfatlarının hakikat değil de mecaz olduğunu nerede ne zaman gördün?
    Neden o zaman idda ediyorsun ki,ayetdeki ''Allahın ipi"nde amaç,Kurandir?
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeÇarş. 14 Nis. 2010, 09:23

cok mu bekleyecegiz? kardes
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeÇarş. 14 Nis. 2010, 19:47

dikkat edersen sen benim sorduğum hemen hiçbir soruya cevap vermemişsin
    bu başlık altında sorduğum tüm sorulara sırası ile cevap verirsen
    senin sorularını mümkün mertebe daha hızlı cevaplamaya çalışırım

şimdi Allah'ın ipinden kasıt Kur'an değilse nedir?
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePaz 18 Nis. 2010, 12:11

e-mir demiş ki:

Siz Ehli Sünnenin kitablarinda istinad yapsak.Hz Alidir(a).İnanmiyorsansa,buyur:
    "Biz Peygamberin(s)yaninda idik ki,bir arab yaklaşib Ondan soruşdu:Allahın ipi nedir ki,ondan yapişmaliyiz?Peygamber(s)Alinin(a) kolunu koluna tutub söyledi:Bundan tutunun,Bu Allahin ipidir." Yenabiul-Mevedde, seh119

Hekim Heskani de Şevahidut-Tenzil kitabının 1-ci cildinin 130-cu sayfasinda buna benzer hadis revayet etmişdir.O yaziyor ki,Allahın Rasulu(s)Buyurmuşdur:"Her bir insan Nicat olmaq isterse ve Allahın ipinden yapişmak isterse,Alinin (a) vilayetini kabul etsin ve onun gelecek akrabalarini ardinca gedin ki,onlar doğru  yola hidayet edenlerdir"
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePtsi 19 Nis. 2010, 20:18

saçmalık
    birileri sizi bizim olmayan kaynakların bize ait olduğu hakkında fena kandırıyor
    adını verdiğin kaynkaları bırak görmeyi adlarını bile ilk defa duydum

bak ilgili ayet bizim kaynkalrımıza göre neden inmiş:

103. Hepiniz toptan sımsıkı Allah 'in ipine sarılın, parçalanıp ayrılmayın. Allah'ın üzerinizdeki nimetini düşünün. Hani siz düşmanlar idiniz de O, kalblerinizi birleştirmişti. İşte O'nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böylece apaçık bildiriyor ki hidayete eresiniz.

Ibnu'l-Munzir'in Mukatil ibn Hayyân'dan rivayetine göre bu âyet-i kerime Ansar'dan iki kabile, onlardan da birisi Evs'den, diğeri Hazrecden olmak üzere iki kişi hakkında nazil olmuştur. Câhiliye devrinde uzun zaman birbirleriyle savaşmışlar, Peygamber (sa) Medine'ye gelince aralarını düzeltmiş. Ama daha sonra bir mecliste aralarında konuşurken birbirlerine karşı övünmeye, daha sonra da birbirlerine sövmeye başlamışlar. İş, birbirlerine karşı mızraklarını doğrultmaya kadar varmış ve işte bunlar hakkında bu âyet-i kerime nazil olmuştur.[1]

Bazı tefsirlerde, biraz önce anlatılan Evs ve Hazrec'den bir grubun, Şâs ibn Kays tarafından görevlendirilen bir yahudi genç tarafından eski düşmanlıkları ve aralarında câhiliye devrinde vukubulan savaşları hatırlatılarak tahrik edilmeleri üzerine bu tuzağa düşerek savaşın eşiğine gelmeleri hadisesi bu âyet-i kerimenin nüzul sebebi olarak da zikredilmektedir[2] ki anılan âyetlerle birlikte bu hadise hakkında bir değil bir kaç âyet-i kerime nazil olmuş olmalıdır. Yani bu sûrenin 98. âyetinden buraya kadar altı âyet-i kerime bu hadise akabinde inananlar arasına fitne tohumları ekmeye çalışan yahudileri azarlamak ve onların kurduğu tuzağa düşen safdil mü'minleri kınamak ve bu tuzaktan kurtularak yeniden hakka tabî olmaya davet etmek üzere inmiştir.[3]

[1] Suyûtî, ed-Durru'l-Mensûr, 11,287.

[2] ibn Kesîr, Tefsîru'i-Kur'âm'i-Azîm, n,74.

[3] Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 1/160.

Ayet hakkında ise bizim asıl kaynaklarımızdan ve tefsir ilminde zirvelerimizden bir olan Taberi ise şunları söylemiş:

Âyette zikredilen "Allahın ipi"nden maksat, Abdullah b. Mes'ud ve Şa'biye göre, İslam topluluğudur. Katade, Süddi, Mücahid, Ata, Abdullah b. Mes'ud ve Ebu Said el-Hudriden nakledilen diğer bir görüşe göre burada zikre­dilen "Allahın ipi"nden maksat, Kur'an-i Kerim ve onda bulunan emirlerdir. Bu hususta Zeyd B. Erkam, Resulullahın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

"Aziz ve Celil olan Allahın kitabı, onun gökten yeryüzüne doğru uzanan ipidir. Kim ona uyacak olursa doğru yolda olur. Kim de onu terkedecek olursa sapıklığa düşmüş olur. [1]

Ebu Âliye ve ibn-i Zeyde göre ise burada zikredilen "Allah'ın ipi"nden maksat, Allahı samimi bir şekilde birlemektir.

Âyet-i kerimede, Müminlere, ayrılığa düşmemeleri emredilmektedir. Bu hususta Katade şöyle demiştir: "Allah, sizlerin ayrılığa düşmenizi çirkin görmüş, sizi ondan sakındırmış ve size onu yasaklamıştır. Buna mukabil Allah si­zin dinleyip itaat etmenizi, birbirinizle kaynaşmanızı ve bir cemaat olmanızı is­temektedir. Sizler de gücünüz yettiği kadar kendiniz için Allahın razı olduğu durumu seçin. Kuvvet ancak Altaha aittir.

Enes b. Mâlik de Resulullahın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

"Şüphesiz ki İsraioğulları yetmiş bir fırkaya ayrılmışlardır. Ümmetim ise yetmiş iki fırkaya ayrılacaktır. Onların hepsi cehennem ateşinde olacak sadece bir fırkası olmayacaktır. O da cemaat halinde olan fırkadır. [2]

[1] Müslim, K. Fadail es-Sahabe bab: 37, Hadis No: 2408

[2] İbn-i Mace, K. elfiten, bab: 17 Hadis No: 3993 / Ahmet
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePerş. 22 Nis. 2010, 08:39

e-mir demiş ki:

Senin tüm sorularina cevab verilib,sadece söyle ki,görmemekden geliyorsun.Görüyor musun,kendin zorlukda kalib bu mecazi anlamda işlenilen kelmeyi"Kuran"gibi  tehvil ediyorsun,ama insanlar var ki,kendilerin öldürüyor ki,Kurani Kerimde mecaz yokdur.
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimeCuma 23 Nis. 2010, 23:41

konuyu tekrar değiştirmenden anladığım kadarı ile "Allah'ın ipi"nden kastın bizim kaynaklarımıza göre Ali (ra) değil Kur'an olduğunu da anlamış oldun.

Mecaza gelince
    ben "Kur'an'da mecaz vardır ya da yoktur." diye nerede yazmışım?
    ben mecaz konusu hakkında hiçbirşey okumadım
    o yüzden o konu hakkında konuşmam
    kur'an'da mecaz vardır veya yoktur, beni bağlamaz
    ben Allah'ın kitabında yazılanlara inanırım.
    Allah "bir ipim var" diyorsa vardır.
    bu ipin mecaz ya da hakikat olması beni ilgilendirmez.
    o ipin ne olduğunu da Resulullah açıkladığına göre
    beni ilgilendiren tek şey o ipe sıkıca yapışmak olur.

Bunun gibi Allah "Bir Vech'im, Basar'ım, Yed'im ... var." diyorsa vardır.
    ben O'na olduğu gibi inanırım
    mahiyetini bilemediğimiz bir Vech'i bir Basar'ı bir Yed'i vardır.
    Tıpkı İp'inin bildiğimiz ipe benzemediği gibi
    Yed'i de bildiğimiz yed'e, basar'ı bildiğimiz basar'a benzemez.
    Ama mutlaka vardır.
    "Allah'ın Vech'i Yed'i Basar'ı yoktur. Bunlar mecazdır." diyen de Allah'a "yalancı" demiş olur.
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePtsi 26 Nis. 2010, 08:18

e-mir demiş ki:
    saçmalık
    birileri sizi bizim olmayan kaynakların bize ait olduğu hakkında fena kandırıyor
    adını verdiğin kaynkaları bırak görmeyi adlarını bile ilk defa duydum

Yenabul-mevedde ile Şevahidut-Tenzil kitabını ilk defa duyursansa seninle konuşmak anlam görmüyorum.
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    MesajKonu: Geri: Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis Sahih Buharinin Namaz  vakti Allahin önümüzde  olmasina aid hedis Icon_minitimePtsi 26 Nis. 2010, 19:36

söylediğin her iki kitabı da google'de arattım
    karşıma şii siteleri haricinde hiçbir site çıkmıyor
    yani Türkiye'de sünnilerin bu kitaplardan haberi bile yok

Alıntı :
    Yenabul-mevedde ile Şevahidut-Tenzil kitabını ilk defa duyursansa seninle konuşmak anlam görmüyorum.

sen bilirsin.

Sahih Buharinin Namaz vakti Allahin önümüzde olmasina aid hedis

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
    1 sayfadaki 2 sayfası Sayfaya git : 1, 2  Sonraki