Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45
Similar topics
  • » Amelsiz Dua Etmek Yaysız Ok Atmak Gibidir
  • » Evlenen Dininin Yarısını Korumuş Olur

• Amelsiz Tevekkül Olur Mu?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
    Yazar Mesaj
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    http://www.rahmet.yetkin-forum.com
    MesajKonu: Amelsiz Tevekkül Olur Mu? Amelsiz Tevekkül Olur Mu? Icon_minitimeC.tesi 18 Nis. 2009, 00:27

Muâz b. Cebel’den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, şöyle demiştir:
    "Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-’in bindiği merkebin arkasına ben de
    binmiştim.
    Bana:
    - Ey Muâz! Allah’ın kulları üzerinde (yerine getirilmesi gereken) hakkının, kulların da Allah’ın üzerindeki hakkının neler olduğunu biliyor musun? dedi.
    Ben:
    - Allah ve Rasûlü daha iyisini bilirler’ dedim.
    Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-:
    - Allah’ın kulları üzerinde (yerine getirilmesi gereken) hakkının; yalnızca O’na ibâdet etmeleri ve hiçbir şeyi O’na ortak koşmamalarıdır. Kulların da Allah’ın (lütuf ve ihsanıyla kendisine farz kıldığı) üzerindeki hakkının O’na hiçbir şeyi ortak koşmamış olanlara Allah’ın azap etmemesidir, buyurdu.
    Ben:
    - Ey Allah’ın Rasûlü! Sevinmeleri için insanlara bu sözü, müjdeleyeyim mi? dedim.
    Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-:
    - Hayır, onlara müjdeleme. Çünkü (onlar, sâlih amellerde yarışmayı bırakıp) bu müjdeye tevekkül edip otururlar." buyurdu.
    Buhârî; hadis no: 2856. Müslim; hadis no: 30.

Başka bir rivâyette:
    "Muâz b. Cebel -Allah ondan râzı olsun-, (bildiğini gizleyerek) günaha düşmekten korktuğu için
    ölümünden önce bu müjdeyi haber vermiştir." (Buhârî; hadis no:128, Müslim; hadis no: 32.

"Fethu'l-Mecîd" adlı kitabın 28. sayfasında Vezîr Ebul-Muzaffer şöyle demiştir:
    "Muaz, bu müjdeyi, bilgisizliği kendisini saygısızlığa iletip de Allah'a itaati bırakmasından endişe ettiği
    câhilden başka hiç kimseden gizlemezdi."
    [Altı çizili cümle söz konusu müjdeye güvenip de amel etmeden oturanların bu tembelliklerinden kârlı çıkacakları anlamına gelir mi gelmez mi bunu bilemeyiz. Biz her ihtimale karşı amellerimizi yapmakla mükellefiz. Zira "Hayvanını sağlam kazığa bağla sonra Allah'a tevekkül et." denmiştir. Bir hayvan konusunda bile tedbir almadan Allaha'a tevekkülü hoş görmeyen dinimiz cennet ve cehennem konusunda tedbirsiz tevekküle nasıl izin verir? Ayrıca bu vb. bazı hadislerin islamın ilk dönemlerinde nazil olduğuna ve dolayısı ile nesh edildiğine dair selefe ait bazı sözler ile bunun aksi yöndeki bir görüşü sonra müsait olunca yazacağım İnşaallah.e-mir.]

Amelsiz Tevekkül Olur Mu?

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
    1 sayfadaki 1 sayfası