Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45
Similar topics

Irkçılık Dinimizde Yasaktır

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
e-mir
Admin
Admin
e-mir
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Irkçılık Dinimizde Yasaktır Irkçılık Dinimizde Yasaktır Icon_minitimePaz 15 Şub. 2009, 14:36

Ebu Davud ve İbn-i Mace de yer aldığına göre sahabilerden Vasile b. Eska, (r.a.) diyor ki:

Bir defasında Rasulullah'a: "Taassub nedir?" diye sordum. Bana:
"insanın kendi kabilesini haksızlıkta desteklemesidir." dedi.
Sünen-i Ebu Davud, Kitab el-Edeb, Taassub Babı Hadis No:5119, cild 5, sayfa 345

İbni Mace'nin Fesile'den naklettiği hadis ise şöyle:
"Babamdan duyduğuma göre Rasulullah (sav), "Irkçılık kişinin kendi kabilesini sevmesi değildir. Irkçılık kişinin kendi kabilesini zulüm olan bir işte desteklemesidir." demiş.

Sünen-i İbni Mace, Kiab el- Fiten, Irkçılık Babı,hadis no:3949, cild 2, sayfa 1302

Yine Ebu Davud'da yer aldığına göre Süraka b. Ma­lik şöyle diyor:

Bir defasında Peygamberimiz bize verdiği bir hutbede:

"Günah olmayan konularda aşiretini savunan kişiler, aranızdaki hayırlılardır." buyurmuştur.

Ebi Davud, Kitab el-Edeb Asabiye (Irkçılık) Babı, H. No: 5120, c.5, s. 341. Ebu Davud bu rivayetini, Eyyub b. Süvey'den alıyor ravi zayıftır" diyor. Süneni Ebu Davud, c.5, s. 341. Eyyub b. Süveyd el-Ramli el-Şeybani, Künyesi Ebu Mesud, adındaki bu ravi, Ahmed b. Hanbel ve diğer bazı hadis imamlarınca zayıftır.

Yine Ebu Davud'un sahabilerden Cübeyr b. Mutim'e dayanarak bildirdiğine göre Peygamberimiz şöyle buyuru­yor:

"İnsanları zümre [ırkçılık,hemşehrilik,hizibçilik,akrabalık vs.] tassubuna çağıran (kışkırtan) kim­se bizden değildir. Zümre taassubu uğruna savaşan biz­den değildir. Zümre taassubu uğruna ölen bizden değil­dir."

Sünen-i Ebi Davud, Kitab el-Edeb, Irçılık Babı, H. No: 5121. c.5, s. 5121, c.5, s. 354. Müslim-Kitab el-İmare, H. No: 1848 Ebu Hureyre'den.

Ayıca Ebu Davud'un, İbn-i Mesud'dan rivayet ederek kaydettiğine göre Peygamberimiz (s.a.v.) yine bu konuda şöyle buyuruyor:

"Kim haksız bir konuda kendi kavmini desteklerse onun hali uçurumdan düşmüş de kuyruğundan yukarı­ya çekilmeye çalışılan bir deveninkine benzer."

Sünen-i Ebu Davud, Kitab el-Edeb, Irkçılık Babı, H. No: 5118, c. 5, s. 341. Hadisin İsnadı sahihtir. Ebu Davud, ibn Mes'ud'dan buna uyan diğer bir hadis rivayet ediyor. Sünen-i Ebu Davud. H. No: 5117, c.5, s.34O.

Bu iki zümre [Ensar ve Muhacir] ismini benimsemek ve bu zümrelere men­sup olmak Allah'ın ve Rasulullah'ın sevgisini kazandırdı­ğı halde [zulüm olan bir işte bu iki zümreyi bile desteklemek yasaklandığına göre], mubah veya mekruh olan nisbet ve ilişkilere taassupla nasıl bağlanılabilir? Sözün kısası, şeriatta yeri olan bir zümre ismine mensup olmak, başka her hangi bir guruplandırma ismine bağlanmaktan daha iyidir. Bakınız bu ko­nuda Ebu Davud'un, bildirdiğine göre İran asıllı bir köle olan sahabilerden Ebu Ukabe ne diyor?:

Peygamberimizle birlikte Uhud Savaşı'na katıl­mıştım. Bir ara "Al sana, bu da İran asıllı bir köle olan benden yana, sana bir ders olsun" diyerek karşıma çıkan bir müş­riğe bir darbe vurmuştum. Bunun üzerine bana doğru dönen Rasulullah "Al sana, bu da Ensar'dan bir köle olan ben­den sana bir ders olsun." desen olmaz mıydı?" buyurdu.

Sünen-i Ebu Davud, Kitab el-Edeb, Irkçılık Babı, H. No: 5123, c.5, s. 343, İbn Mace, Kitab el-Cihad, Savaşta Niyet Babı, H. No: 2784, c.2, s. 931, Ebi Ukbe'den rivayet edilen bu hadis "Mürsel” dir.

Irkçılık Dinimizde Yasaktır

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası