Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45
Similar topics
  • » Ebu Bekir (Ra)'ın Hadis Yaktığı İddiası
  • » Ebu Bekir ve Ömer'in (ra) Usame'nin (ra) Ordusundan Ayrılmaları

• Ali'nin (ra) Ebu Bekir (ra)'a Beyatı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
    Yazar Mesaj
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    Ali'nin (ra) Ebu Bekir (ra)'a Beyatı Vide
    http://www.rahmet.yetkin-forum.com
    MesajKonu: Ali'nin (ra) Ebu Bekir (ra)'a Beyatı Ali'nin (ra) Ebu Bekir (ra)'a Beyatı Icon_minitimeSalı 09 Şub. 2010, 21:39

Ebu Bekir'in Halifeliği Ve O Dönemde Cereyan Eden Hadiseler

Hicri On Birinci Sene:
    Bu senenin rebiyülevvel ayının oniki-sinde pazartesi günü, Rasûlullah (s.a.v.)'ın vefat etmiş olduğunu önceki kısımlarda anlatmıştık. Buna dair yeterli açıklamayı da vermiştik. Mu­vaffakiyet Allah'tandır.

Daha önce de anlatıldığı gibi Rasûlullah (s.a.v.), pazartesi günü kuşluk vaktinde vefat etti. İnsanlar Beni Saide gölgeliğinde Ebu Bekir'e bey'at etmekle meşgul oldular. Sonra da pazartesi gününün geri kalan kısmında ve salı günü sabahında mescitte ona genel bey'at yaptılar. Ni­tekim bu husus, önceki kısımlarda uzun uzadıya anlatılmıştı. Bey'at işi tamamlandıktan sonra Rasûlullah (s.a.v.)'ın cesedini yıkama, kefenle­me ve üzerine cenaze namazını kılma işiyle de salı gününün kalan kıs­mında meşgul oldular. Çarşamba gecesi de defnettiler. Bu meseleyi ye­rinde, delilli ve bürhanlı olarak anlatmıştık.

Muhammed b. İshak b. Yesar, Enes b. Malik'in şöyle dediğini riva­yet etmiştir:

"Beni Saide gölgeliğinde sabahleyin Ebu Bekir'e bey'at edildiği za­man Ebu Bekir oturdu. Ömer kalkıp ondan önce konuşmaya başladı. Al­lah'a hamd ü senada bulunduktan ve onu layıkı veçhiyle övdükten son­ra şöyle dedi:

- Ey insanlar! Ben dün size birşeyler söylemiştim. O sözleri Al­lah'ın kitabında ve Rasûlullah'ın bana söylemiş olduğu sözler arasın­dan çıkarıp aktarmış değildim. Ama ben, Rasûlullah (s.a.v.)'ın bizim işi­mizi idare edeceğini ve tedbirimizi alacağını görüyordum ve doğrusu yü­ce Allah, kendisinde Rasûlünün hidayeti bulunan zatı aranızda baki bı­rakmıştır. Eğer siz ona sarılırsanız, Allah'ın onu iletmiş olduğu hidayet yoluna kavuşursunuz. Yüce Allah sizin idarenizi, Rasûlullah'ın arka­daşı ve mağarada iki kişiden ikincisi olan en hayırlınızın eline vermiş­tir. Kalkın, ona bey'at edin."

Ömer'in bu konuşmasından sonra insanlar, Ebu Bekir'e Beni Saide gölgeliğindeki bey'atten sonra umumi olarak bey'at ettiler. Sonra Ebu Bekir konuşmaya başladı. Allah'a layıkı veçhiyle hamd ü senada bulunduktan sonra şöyle dedi:

- İmdi ey insanlar! Ben sizin en hayırlınız olmadığım halde idarenizin başına geçtim. Eğer iyi idare edersem bana yardım edin. Eğer kötü davranırsam beni düzeltin. Doğruluk emanettir. Yalan hıyanettir.

Sizin en zayıfınız, hakkını alıp kendisine verinceye kadar benim na­zarımda en güçlünüzdür. İnşaallah bunu böyle yapacağım. Sizin en güç­lünüz de başkasının kendisindeki hakkını alıp sahibine verinceye ka­dar benim nazarımda en zayıftır. İnşaallah bunu böyle yapacağım. Bir kavim Allah yolunda cihadı terkederse, Allah mutlaka onları yardımsız bırakır, zillete düşürür. Bir kavimde fuhşiyat yayılırsa, Allah onlara umumi bela verir. Ben, Allah ve Rasûlüne itaat ettiğim sürece siz de ba­na itaat edin. Ben Allah ve Rasûlüne isyan edersem sizin üzerinizde ita­at hakkım kalmaz. Kalkın, namazınızı kılın, Allah size rahmet etsin."

Bu rivayetin senedi sahihtir. Sahabeler, o vakitte Ebu Bekir'e bey'at edilmiş olduğu hususunda görüş birliği etmişlerdir. Hatta Ebu Talib oğlu Ali ile Zübeyr b. Avvam da bey'at etmişlerdir. Allah onlardan razı olsun. Bunun delili de Beyhaki'nin şu rivayetidir:
    Beyhakî, Ebu-Said el-Hudrî'nin şöyle dediğini rivayet etmiştir:

"Rasûlullah (s.a.v.) vefat etti. İnsanlar Sa'd b. Ubade'nin evinde top­landılar. Aralarında Ebu Bekir'le Ömer de vardı. Ensâr'ın sözcüsü kal­kıp şöyle dedi:

- Biliyor musunuz, biz Rasûlullah'ın ensârıyız ve onun ensârı oldu­ğumuz gibi onun halifesinin de ensârı olacağız.

Sonra Ömer b. Hattab kalkıp şöyle konuştu:

- Sözcünüz doğru söyledi. Eğer bundan başka birşey söylemiş ol­saydınız, sizinle bey'atleşmezdik.

Böyle dedikten sonra Ömer, Ebu Bekir'in elini tutup:

- İşte adamınız budur! Onunla bey'atleşin, dedi. Önce kendisi Ebu Bekir'e bey'at etti. Sonra da Muhacirlerle Ensâr ona bey'at ettiler.

Ebu Bekir minbere çıktı. Cemaatın yüzüne baktı. Aralarında Zübeyr'i göremedi. Haber gönderip Zübeyr'i çağırttı. O da geldi. Zübeyr'e şöyle dedi:

- Rasûlullah (s.a.v.)'ın halası oğlu Zübeyr, sen Müslümanların bir­liğini bozmak mı istedin?

Zübeyr:

- Ey Rasûlullah'ın halifesi, bugün kimseyi kınama, dedi. Kalkıp Ebu Bekir'e bey'at etti. Sonra Ebu Bekir cemaata baktı. Ali'yi göremedi. Haber gönderip onu da çağırttı. Ali gelince, Ebu Bekir ona şöyle dedi:

- Ey Rasûlullah'ın amcası oğlu ve damadı, sen Müslümanların bir­liğini bozmak mı istedin?

- Ey Rasûlullah'ın halifesi, bugün kimseyi kınama. Ali böyle dedikten sonra kalkıp Ebu Bekir'e bey'at etti."

Musa b. Ukbe, «Megazi» adlı eserinde Sa'd b. ibrahim'in şöyle dediğini rivayet etmiştir:

"Babamın bana anlattığına göre dedem Abdurrahman b. Avf, Ömer'le berabermiş. Muhammed b. Mesleme, Zübeyr'in kılıcını kırmış. Sonra Ebu Bekir hutbe irad etmiş ve insanlardan özür dileyip şöyle de­miş:

- Allah'a yemin ederim ki, ben bir gün ve bir gece dahi emir olmaya hırs göstermedim. Ne gizli, ne de aşikâr olarak bu mertebeyi bana ver­mesini Allah'tan istemedim.

Muhacirler, Ebu Bekir'in bu sözünü kabul ettiler. Ali ile Zübeyr de dediler ki:

- Biz bey'at etmeye geç geldik. Çünkü meşverette geri bırakıldık. Oysa biz, Ebu Bekir'in halifeliğe insanlar içerisinde en layık şahsiyet ol­duğunu biliyoruz. O, mağarada Rasûlullah'a arkadaşlık etmiştir. Onun şeref ve iyiliğini kabul ediyoruz. Rasûlullah hayatta iken onu imam ola­rak cemaatın önüne geçirmişti."

Ali'nin böyle demesi, kendisinden beklenilen bir husustur. Eserlerde anlatıldığına göre Ali, namazlara gelip Ebu Bekir'in arkasında namaz kılarmış. Rasûlullah'm vefatından sonra da onunla birlikte Zi'l-Kassa'ya gitmiştir. Nitekim bunu ileride de anlatacağız. Ayrıca Ebu Bekir'in yanına gelir, ona öğüt verir, onun meşveret meclisine katılır, fikirlerini açıklarmış.

Ali'nin, Fatıma'nın vefatın­dan sonra Ebu Bekir'e bey'at etmesine gelince, bu hususta diyeceği­miz şudur ki: Fatıma, babasının vefatından altı ay sonra vefat et­mişti. Bu da Ali'nin, Ebu Bekir'e ikinci kez bey'at ettiği şeklinde anlaşılmalıdır. İkinci defa bey'at etmesinin sebebi, Rasûlullah'ın mira­sını taleb etmeleri, Ebu Bekir'in ise: "Biz peygamberlere mirasçı olunmaz. Bizim terekemiz sadakadır." hadis-i şerifine dayanarak mira­sı onlara vermemesi yüzünden aralarında meydana gelen kırgınlığı gi­dermek istemesiydi. Nitekim bu hadisle ilgili senedler ve lafızlar önceki kısımlarda verilmiştir. Hamd Allah'adır.

İbni Kesir, el-Bidaye ve'n-Nihaye, 6.cild, 9.bölüm.
    Azerbaycan
    Vip Üye
    Vip Üye
    Azerbaycan
    MesajKonu: Geri: Ali'nin (ra) Ebu Bekir (ra)'a Beyatı Ali'nin (ra) Ebu Bekir (ra)'a Beyatı Icon_minitimePtsi 22 Şub. 2010, 10:13

Herkes merak eder, bu kadar meşhur olan ve 100.000 sahabenin müşahae ettiği gadir biatı neden biatten kısa bir süre sonra hatırlnmaz ve delil olarak kullanılmaz diye? İmam Ali a.s. bile buna şahadet edecek ancak 30 şahit bulabiliyor. ne kadar ilginç ve tuhaf, halbuki herkesin şahitlik etmesi, hatta bulunanların bulunmayanlara bildirmesi emredilmiş olmasına rağmen sahabe zikretmiyor, acaba neden??

Bu kadar soru işaretinden sonra, aklımda kalanlardan şimdilik bir ön bilgi mahiyetinde aktaracam, kaynağı bulunca kelime kelime dayanaklarıyla yazacağım.

Sünni tarihçiler muhtasaran (özetle) derlerki; Sakife sonrası gaspçılar öylesi bir terör ve baskı ortamı yarattılarki kimse ağzını açıp itiraz edemiyordu bir avuç samimi müslüman dışında (imam Ali, selman, ebuzer, mikdat) geri kalanlar baskı ve şiddet yoluyla susturuldu. Ebubekire biat etmekten çekinenleri döverek veya öldürerek sindirip biat aldılar.

Buhari derki; Aişe dediki, Ömer insanları şiddetle korkuttu, içlerinde nifak (İmam Ali'ye bağlılık) vardı.

taberi derki: Ömer medine dışından bedevi eslem kabilesinden 300 silahlı kişi getirtip medineden terör estirip zorla biat aldı.

Zübeyr bin bekkar muhammed bin ishak'tan riayetle; Ebuebkire biat edildiğinde teym bi murra kabilesi -ebubekrin kabilesi- gururlandı (şımardı) ve muhacir ve Ensar'ın çoğunluğu Resulullahtan sonra emrin sahibi (hilafet) olarak Ali bin Ebi Talip olduğundan şüpheleri yoktu.

Bunun üzerine fadl bin Abbas dediki; Ey Kureyşliler ve özellikle siz teym kabilesi, siz peygamberle hemşeri olma hücetiyle hilafeti aldınız ama biz sizden daha hak sahibiyiz. Eğer biz hilafeti insanlardan talep etseydik sizin karşılaştığınız itirazdan daha büyük bir itirazla karşılaşırdık, çünkü insanlar bizim makamımızı kıskanmaktalar.

Ama sahibimizde (imam Ali a.s.) peygamberden almış olduğu Ahit (velayet konusunda) vardır. 

kaynak; şerh nehcul belağa 3. cilt sayfa 21.de yakubi tarihi cilt 2. sayfa 124 de
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    http://www.rahmet.yetkin-forum.com
    MesajKonu: Geri: Ali'nin (ra) Ebu Bekir (ra)'a Beyatı Ali'nin (ra) Ebu Bekir (ra)'a Beyatı Icon_minitimePtsi 22 Şub. 2010, 20:51

Yukarıdaki iddialarının tam kaynaklarını ver. Buhari'den naklettiğin Aişe'nin sözü, Buhari'nin tam olarak hangi eserinde ve hangi sayfada yazıyor. Bunun da yanlışlığını isbatlayayım. İnşaallah.

Ali'nin (ra) Ebu Bekir (ra)'a Beyatı

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
    1 sayfadaki 1 sayfası