Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45

Hızır (AS)'ın Yaşamadığı Hakkındadır

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
e-mir
Admin
Admin
e-mir
Hızır (AS)'ın Yaşamadığı Hakkındadır Vide
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Hızır (AS)'ın Yaşamadığı Hakkındadır Hızır (AS)'ın Yaşamadığı Hakkındadır Icon_minitimePtsi 22 Ağus. 2011, 22:31

Hızır (as) kesinlikle ölmüştür
Aşağıda -İnşaallah- alimlerin bu bu konuda dayandıkları delilleri zikredeceğim:

Aşağıdaki ayet tüm insanların ölümlü olduklarının ve Resulullah'tan önceki insanlardan hiçbirinin ebedi bir hayat sürmediğinin delilidir:
21-Enbiya-34-Biz, senden önce de hiçbir beşere ebedilik vermedik Şimdi sen ölürsen, sanki onlar ebedi mi kalacaklar?

Allahu (CC) insanlardan kendisine 1000 yıldan daha fazla ömür verdiği Nuh (as)'ı bile anmışken nasıl olur da kendisine kıyamete kadar binlerce sene ömür verdiği bir insandan bahsetmez Bu da Hızır'ın ölmüş olduğunun delilidir:
29-Ankebut-14-Andolsun ki biz Nuh'u kendi kavmine gönderdik de o bin yıldan elli yıl eksik bir süre onların arasında kaldı Sonunda onlar zulümlerini sürdürürken tufan kendilerini yakalayıverdi

Aşağıda vereceğim ayet de eğer Hızır (as) yaşıyor olsa idi Resulullah'a yardım etmesinin vacib olduğu ile ilgili bir delildir:
3-Ali İmran-81-Hani, Allah peygamberlerden, “Andolsun, size vereceğim her kitap ve hikmetten sonra, elinizdekini doğrulayan bir peygamber geldiğinde, ona mutlaka iman edeceksiniz ve ona mutlaka yardım edeceksiniz” diye söz almış ve, “Bunu kabul ettiniz mi; verdiğim bu ağır görevi üstlendiniz mi?” demişti Onlar, “Kabul ettik” demişlerdi Allah da, “Öyleyse şahid olun, ben de sizinle beraber şahit olanlardanım” demişti

Ama biz Hızır (as)'ın Resulullah'la görüştüğüne, sıkıntılı herhangi bir zamanda kendisine yardım ettiğine dair hiçbir hadis okumuş değiliz

Aşağıdaki ayette de açıkça görüleceği üzere Hızır (as) Kelimullah olan Musa (as) ile bile arkadaşlığa daha fazla sabredememiştir Hal böyle iken birilerinin onunla görüştüğünü iddia etmesi, kerameti kendinden menkullük veya şeyh uçmaz mürid uçurur tarzı uydurmalardan başka bir şey değildir
18-Kehf-78-(Hızır) şöyle dedi: "İşte bu, benimle senin aramızın ayrılmasıdır Şimdi sana, sabredemediğin şeylerin içyüzünü haber vereceğim"

Nefsimi elinde tutan Allah’a yemin ederim ki ; Eğer Musa as çıkagelseydi ve beni bırakıpta ona uymuş olsaydınız, - doğru yoldan sapıtmış olurdunuz Eğer o hayata olup benim peygamberliğime ulaşsaydı bana tabi olurdu - Diğer bir rivayette ise - “ Eğer Musa hayatta olsaydı ancak bana tabi olmakta çare bulurdu “ AHMED : 3 / 387 – 388 – BEYHAKİ ŞUABUL İMAN : 2 / 11 – ABDURREZZAK : 10152 – 19209 – İBNİ EBİ ASIM ES-SÜNNE : 1 / 27 – DARİMİ

Yukardaki hadisten anlaşıldığına göre eğer Hızır yaşasa idi Resulullah'a gelip ona tabi olmak zorunda kalırdı Bu yukrda verdiğimiz Ali İmran Suresi 81 ayetin de açık hükmüdür Fakat biz Resulullah'tan Hızır'ın kendisine geldiği ile ilgili bir rivayet okumadık Resulullah Veysel Karani'nin dahi geleceğinden haber vermiş olmasına rağmen Hızır hakkında böyle bir haber vermemiştir

Aşağıdaki hadis ise Hızır (as)'ın ölmüş olduğunun zannımca en kesin delillerinden biridir:

Buhari-Kitabu'l-İlm-45- İnsanların En Âlimi Hangisidir? Diye Sorulduğu Zaman Âlim Kişiye Müstehâb Olan Şey, İlmi Allah'a Dayandırmasıdır Babı

63-Peygamber (S) (kıssayı (Musa-Hızır kıssasını) buraya kadar naklettikten sonra):
"Allah Musa'ya rahmet eylesin Çok arzu ederdik ki, keşki sabredeydi de aralarında geçecek maceralar (Allah tarafından Kur'ân'da) bize hikâye olunaydı" buyurdu

Hadisten açıkça anlaşılmaktadır ki Resulullah Hızır'ı ve onun ilginç olaylarını merak etmiştir Eğer Hızır yaşıyor olsa idi Resulullah onunla bizzat görüşür ve maceralarını onun ağzından dinleyerek merakını giderir ve yukardaki temennide bulunmazdıAllahu Alem

Ayrıca "100 sene sonra bugün hayatta olan kimse hayatta olmayacak" hadisi ile
Resulullah'ın Bedir'de Allah'a yaptığı "Eğer bu topluluk yok olursa yeryüzünde sana ibadet edecek kimse kalmaz" duası da Hızır'ın hayatta olmadığının delilidir.

Yukarıdaki ifadeler bana aid olmakla beraber aşağıda bu bilgileri topladığım kitabın künyesi ve arka kapağında yazan yazılar yer almaktadır.

Künyesi: Rivâyet İlimleri Açısından Hızır’ın Nübüvvet ve Hayat Meselesi, Şeyhu’l-İslâm Hâfız İbn Hacer el-Askalânî, Ümmülkura Yayınevi
Arka kapak içeriği: … “Sa’lebî dedi ki: O (Hızır) bütün görüşlere göre bir nebîdir”

… “Kurtubî der ki: Hızır cumhurun kanaatine göre bir nebîdir”

… “(İbn Hacer : ) Ve hakkında tereddüt edilmeyecek husus ise onun kat’î olarak nebî olduğunu söylemektir…
Büyük ilim adamlarından birisi de şöyle derdi: Zındıklar tarafından çözülecek ilk düğüm Hızır’ın bir nebî olduğu akidesi olacaktır
Çünkü zındıklar onun nebî olmadığını ileri sürerek velînin nebîden daha faziletli olduğunu söylemeye kalkışırlar…”

… “İbn Kayyim el-Cevziyye der ki: Onun hayatta oluşuna dair sahih tek bir hadis dahi yoktur”

… “İbn Kesîr da şöyle der: …Bir gün bile Hızır’ın Hz Peygamberin yanına geldiğini, onunla buluştuğunu ifade eden ve bu hususta dayanak teşkil eden ne hasen, ne de zayıf bir hadis mevcut değildir”

… “Ebu’l-Hüseyn b el-Münâdâ dedi ki: Ben Hızır’ın uzun bir ömür yaşamasını, hayatta olup olmadığını konusunu araştırdım Baktım ki, gaflet içinde olanların çoğu bu hususta gelen rivayetler dolayısıyla onun hayatta olduğu iftirasını yapmaktadırlar Bu hususta merfû (Peygamber efendimize dayandırılan) hadislerin hepsi vâhî’dirKitap ehline ulaşan senedler ise sikâ olmadıklarından dolayı büsbütün sâkıttır…
Mesleme b Maskala’nın naklettiği haber ise hurafe gibi bir şeydir
Riyâh’ın haberi rîh (rüzgâr)a benzer…
Ben (İbn Hacer) ele aldıklarım arasında onun işaret ettiği haberleri zikrettiğim gibi bunlara o kabilden pek çok şey daha ekledim Fakat bu haberlerin büyük çoğunlukları itibariyle rivâyet yolu illetli olmayanı yoktur Yardımı Allah’tan dileriz”…

Hızır (AS)'ın Yaşamadığı Hakkındadır

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası