Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45

Âdem'in (as) Peygamberliği:

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
e-mir
Admin
Admin
e-mir
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Âdem'in (as) Peygamberliği: Âdem'in (as) Peygamberliği: Icon_minitimeC.tesi 20 Ağus. 2011, 15:02

Bakara 35. Ayet Kurtubi Tefsiri

Âdem'in Peygamberliği:

Derim ki: Bazı ilim adamları, Hz. Âdem'in cennette yerleştirilmesinden ön­ce peygamber olduğu hükmünü yüce Allah'ın: "O da onlara isimlerini ha­ber verince.." (el-Bakara 2/33) buyruğundan çıkarmışlardır. Şanı yüce Allah, ona meleklerin sahib olmadığı, yüce Allah'ın ilminden birtakım bilgileri ha­ber vermesini emretmeştir.

Hz. Âdem'in unutarak yasak ağaçtan yediği de söylenmiştir. Onların yeme­leri halinde karşı karşıya kalacakları tehdidi unutmuş olmaları mümkündür.

Derim ki: Doğrusu da budur. Çünkü yüce Allah, Kitab-ı Kerim'inde bu­nu çok kesin ve açık bir ifadeyle dile getirerek şöyle buyurmuştur: "Andolsun ki bundan önce biz Âdem'e vahyettik, o da unuttu, biz onun (.günaha) kas­tettiğini görmedik. " (Ta-ha, 20/115) Fakat peygamberlerin marifetlerinin çok­luğu, makamlarının yüksekliği dolayısıyla başkaları için gerekmeyen fakat kendileri için gereken bir dikkat ve uyanıklığa sahip olmaları gerekir. O bakımdan Hz.Âdem'in bu şekilde kendisine yapılan yasağı hatırlamasını engel­leyecek başka şeylerle uğraşması, emri zayi etmektir ve bundan dolayı o asi yani emre aykırı hareket eden bir kişi konumuna düşmüştür. Ebû Umame der ki: Eğer şanı yüce Allah'ın insanları yarattığı günden Kıyamet gününe kadar bütün Âdemoğullarının kendilerini dizginlemeleri bir kefeye, Âdem'in de ken­disini dizginlemesi öteki kefeye konulacak olursa, Âdem'in kendisini dizgin­lemesi onlardan daha ağır basar. Nitekim yüce Allah: "Biz onda (günaha kar­şı) bir kasıt görmedik." (Ta-ha, 20/115) diye buyurmaktadır.

Derim ki: Ebû Umame'nin bu sözü bütün Âdemoğulları hakkında genel bir ifadedir. Aralarından peygamberimiz Muhammed (s.a)'i bunun dışında bir istisna kabul etmesi ihtimali vardır. Çünkü Peygamber Efendimiz, kendisini dizginlemesi ve aklı itibariyle insanların en ileri derecede olanıdır. Onun bu sözünün aynı şekilde peygamberler dışında kalan Âdemoğullarının kendile­rini dizginlemesi şeklinde bir anlam ifade etmesi de muhtemeldir. Doğrusu­nu en iyi bilen Allah'tır.

Derim ki: Konu ile ilgili birinci görüş de aynı şekilde güzeldir. Buna gö­re, onlar yasak kılınan ağaçtan sadece tayin edilen ağaç olduğunu sanmış­lar, halbuki kasıt o ağacın türünden olan bütün ağaçlan da kapsamakta idi. Peygamber Efendimizin, bir parça altın ve bir parça ipek kumaş alıp: "Bu iki­si ümmetimin erkeklerine haramdır" bir başka rivayete göre de: "Bu iki­si ümmetimi helak edecektir" demesi gibi. Hz. Peygamber bu ifadeleriyle mu­ayyen olarak o iki parçayı değil, onların cinsini kastetmiştir.

[Ben/e-mir derim ki: Biz bile Resululah'ın yukardaki emri ile tüm altın ve ipeklilerin erkeklere haram olduğunu anlayabiliyorken, Adem (as)'ın Allah'ın "Şu ağaca yaklaşmayın." emrini eksik anlamış olması muhaldir. Üstelik o ağaç türünden cennette başka ağaçların da var olduğu bilgisi de delile değil zanna dayanmaktadır. Allahu Alem.]

e-mir
Admin
Admin
e-mir
MesajKonu: Geri: Âdem'in (as) Peygamberliği: Âdem'in (as) Peygamberliği: Icon_minitimeC.tesi 20 Ağus. 2011, 15:06

İbni Kesir Tefsirinde 2-Bakara Suresi 35-36. Ayetlerin tefsirinde de konu ile alakalı olarak şu bilgiler yer almaktadır:

Adem (as) Cennette Nebi İdi
Hafız Ebu Bekr İbn Merdûyeh, Muhammed İbn İsâ el-Dâmegânî kanalıyla... Ebu Zerr'den nakleder ki, o şöyle demiş : Ben dedim ki; ey Allah'ın Rasûlü sana Hz. Âdem gösterildi, acaba bir nebî miydi? Allah'ın Rasûlü buyurdu ki; Evet bir nebî ve rasûl idi. Allah onunla açıktan açığa konuşarak : «Ey Âdem sen eşinle birlikte cennette otur» buyurdu.
….
Bize Müslim İbn İbrâhîm... Enes İbn Mâlik'ten nakletti ki Rasûlullah (s.a.) şöyle buyurmuştur. Ayrıca bana halîfe dedi ki Yezîd İbn Zürey' Saıd'den o da Katâde'den o da, Enes İbn Mâlik'ten nakletti ki Rasûlullah (s.a.) şöyle buyurmuştur:
«Mü'minler, kıyamet günü toplanırlar ve derler ki biz Rabbımızdan şefaat dileyecek birisini bulsak. Bunun üzerine Hz. Âdem'e gelirler, ve derler ki; Sen, insanların atasısın, Allah onları senin elinde yarattı ve sana melekleri secde ettirdi ve her şeyin adım sana öğretti. Binâenaleyh sen bizim şu yerimizde rahatlayahilmemiz için Rabbının katında bize şefaat et. Hz. Âdem; ben burada sizin yanınızda yoğum der ve haya ederek kendi günahını zikreder, Nuh'a gidin, çünkü Allah'ın yeryüzüne göndermiş olduğu ilk Rasûldür der. Bunun üzerine onlar Hz. Nuh'a gelir şefaat isterler. O, bilgisi olmadığı konularda Rabbından istediğini hatırlatarak utanır ve ben burada sizin yanınızda yoğum, Rahmân'm dostu olan İbrahim Halîlûllah'a gidin der. Ona gelirler. O ise ben burada sizin yanınızda yoğum. Hz. Musa'ya gidin o Allah'ın kendisiyle konuştuğu ve Tevrat'ı verdiği kuludur der. Bunun üzerine onun yanına gelirler. O da, haksız yere ve cana can olmaksızın bir cam öldürdüğünü hatırlatarak Rabbından utandığını belirtir ve ben sizin yanınızda yoğum Allah'ın kulu, Rasûlü, kelimesi ve Ruhu olan İsa'ya gidin der. Onlar Hz. isa'ya gelirler. O da, ben sizin yanınızda yoğum, Allah'ın gelmiş geçmiş günahlarım affet¬tiği Muhammed Mustafâ (s.a.) kuluna gidin der. Onlar bana gelirler. Ben de Rabbımdan izin istemek üzere ayrılırım. Ben Rabbımı görünce secdeye kapanırım. Allah dilediği süreye kadar beni secdede bırakır. Sonra bana buyurulur ki; «başını kaldır ve iste, verilirsin, şöyle, dinlenirsin; şefaat et, şefaat edilirsin.» Ben bunun üzerine başımı kaldırır bana öğrettiği hamd ile onu hamd ederim, sonra şefaat ederim ve o bana bir sınır çizer ben de onları cennete girdiririm. Sonra kendisine döner ve Rabbımı gördüğümde bir önceki gibi davranırım. Sonra şefaat ede¬rim, şefaat isterim. O da bana bir sınır çizer ve onları da cennete girdiririm. Sonra dördüncüye döner ve derim ki cehennemde Kur'an'ı hapsedenden başka kimse kalmadı ona ebedî olarak cehennemde kalmak vâcib oldu derim.»
Bu hadîsi Buhârî bu şekilde nakletmiştir. Müslim ve Neseî ise Hişâm kanalıyla Katâde'den nakletmiştir. Müslim, Neseî ve İbn Mâce Saîd'in hadîsinden onun kanalıyla Katâde'den rivayet etmişlerdir. Onun irâd ediliş şekli de böyledir.
e-mir
Admin
Admin
e-mir
MesajKonu: Geri: Âdem'in (as) Peygamberliği: Âdem'in (as) Peygamberliği: Icon_minitimeC.tesi 20 Ağus. 2011, 15:25

Kur'an'ın bazı ayetlerinden anladığımıza göre Adem (as) bir peygamberdi.

3-Ali İmran-33 «Allah Adem'i, Nuh'u, İbrahim ailesini ve İmran ailesini seçip alemlere üstün kıldı.»

Âdem'in (as) Peygamberliği:

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası