Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ
 
AnasayfaTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45
Similar topics

Mescidleri Süslemek Hakkında

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
e-mir
Admin
Admin
e-mir
Yaş :
Kayıt tarihi : 02/02/09
Mesaj Sayısı : 1596
Nerden :
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Mescidleri Süslemek Hakkında Paz 12 Eyl. 2010, 23:31

Üçüncüsü, mescidleri süsleme konusundadır:

1) İbn Abbas (r.a), Hz. Peygamber (s.a.s)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir.Ben, mescidlerin yükseltilmesi ile emrolunmadım "(1).Hadiste geçen teşyîdden (yükseltmeden) murad, binanın yüksek ya­pılmasıdır. Cenâb-ı Allah'ın, "Yüksek burçlarda..." (Nisa,78) , yani "yüksek olarak yapılmış yerlerde" ayeti de bu manayadır.

2) Ömer (r.a), bir mescid yapmayı emretti ve mimara şöyle dedi: "İn­sanların yağmurdan koruyacak bir bina yap, kırmızı sarı renklerle onu süsle­mekten sakın. Yoksa o zaman insanlar fitneye düşer."

3) Osman (r.a), mescidde alçıdan yapılıp asılmış bir portakal gördü de onun kesilmesini (kırılmasını) emretti.

4)Ebu'd-Derdâ(ra), "Mushaflarınızı süsleyip, mescidlerinizi tezyin etti­ğiniz zaman, helak olursunuz" demiştir.

5) Ebu Kılâbe, Enes b. Malik (r.a) ile erkenden Zaviye'ye (2) doğru çık­tık. Sabah namazı vakti girdi. Derken bir mescide rastladık. Enes (r.a): Keşke bu mescidde namaz kılsaydık" dedi. Bunun üzerine bazı kimseler, "Başka bir mescide gidelim" dediler. Enes (r.a): "Hangi mescide?" deyince, onlar "Yeni yapılan bir mescide.." dediler. Enes (r.a) ise, Peygamber (s.a.s) şöyle buyurdu dedi: "Ümmetimin mescidler hususunda birbirine öğündükleri ama, pek azı müs­tesna, onları (mescidleri, namaz kılarak) [manen] imâr etmeyecekleri bir zaman gelecektir " (3)

Razi, Bakara Suresi, 114. ayet tefsiri.

1)Ebu Davud, Salât 12(1/122).

2)Zaviye: Medine-i Münevvere yakınında bir yer adı (Tacu'l-Arus, 10/166).

3)Buhari, Salat, 64.Sayfa başına dön Aşağa gitmek
e-mir
Admin
Admin
e-mir
Yaş :
Kayıt tarihi : 02/02/09
Mesaj Sayısı : 1596
Nerden :
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Geri: Mescidleri Süslemek Hakkında Çarş. 29 Eyl. 2010, 23:35

Ne hikmetse İslam’da genellikle ihtiyacı aşan tarzda ehemmiyet vermek, fazla yüksek binalar yapmak, elbisede olduğu gibi binada da gösteriş unsuruna kaçmak pek hoş karşılanmamış ve bunda fanilik inancına zıt bir görünüm aranmıştır. Bu hususta pek çok hadisi şerif yanında bazı ayet-i kerimelerde vardır. Mesela Şu’ara suresi 128. ve 129. ayetlerinde peygamberleri yalanlayan geçmiş milletlere hitaben: “Her yüksek yerde bir alamet bina edip, eğlenir misiniz? Ebedi kalacakmışsınız gibi muhkem köşkler, kaleler mi edinirsiniz?” buyurulur ve onların bu tutumları kınanır. Mevdudi bu ayetleri açıklarken der ki: “…Bu bağlamda, mimaride israfın bir halk içinde rastgele ortaya çıkmayıp, maddi amaçlar ve bencil kazançlar uğrunda servet yığma ve çılgınlığın sonucu olduğu belirtilmelidir. Bir millet bu noktaya geldiği zaman tüm sosyal sistemleri bozulur ve çöküntüye uğrar.”[1] Nitekim en yakınımızdaki Osmanlı buna örnek teşkil edebilir.

Diğer yönden Resulullah (s.a.v.)’in mescidi sade olduğu gibi, ta Selçukluların sonuna kadar tüm İslam dünyasındaki mescidlerde genellikle sade idiler.

...

Zaten camilerin süslenmesinin hoş karşılanmayışının fanilik duygusuna ve tevazua zıt oluşundan başka bir esas sebebi daha zikredilir ki, o da süslemelerin, namaz kılanların dikkatini çekmesi ve namazın huşuunu bozmasıdır. Fıkıh kitaplarımızda mes’eleye daha çok bu açıdan bakılmıştır. Kur’an-ı Kerim'de mescidlerin sadece “imarından”[2] ve tesisinden[3] bahsedilir.

Hadis-i şerifler süsleme konusunda daha detaylı bilgi verirler. “Benim tezyin edilmiş bir eve girmem olmaz.”[4] “Ben muhteşem mescidler yapmakla emrolunmadım.”[5] Bu hadisi şerhederken Münavi der ki: ibadethaneleri süslemek ehli kitabın işidir. Yahudiler ve Hıristiyanlar kitaplarını tahrif ettikten sonra mabedlerini süsleyip, tezyin ettiler… Müslümanların bu konudaki tavrı da itidal olmalıdır. Ömer (ra) onca maddi devlet gücüne rağmen mescidi değiştirmemiştir. İslam da mescidleri ilk tezyin eden Velid b. Abdulmelik’tir. “Selefimizden çoğu insanlar fitne korkusundan ona bir şey diyememişlerdir.”[6] Bu hadisle ilgili olarak Ebu Davud’un nakline göre İbn Abbas: “Ama siz yinede Yahudi ve Hıristiyanlar gibi mescidleri süsleyeceksiniz.” Yani ihlası terk edecek, onlara uyacak ve mescidleri övünme vesilesi yapacaksınız.”[7] demiştir. Hatta Ebu Davud’un müteakip hadisi de bunu destekler: “İnsanlar mescidler konusunda birbirleriyle övünmedikçe kıyamet kopmaz.”[8] Mescidleri süslemenin, dinin gereklerini yaşamadaki zayıflıktan kaynaklandığını gösteren bir hadis-i şerif de şudur: “Hangi milletin işi kötüleştiyse, onlar mescidlerini süslediler.”[9]
Özetlersek:

1- Mescidlerin içindeki cemaati eğitmeye değil de duvarlarını süslemeye özen göstermek dini gevşekliğin belirtisidir.

2- Mescitte namaza duranların görebileceği yerleri süslemek, yaldızlamak ve çeşitli tablolar asmak mekruhtur.

3- Diğer kısımların süslenmemesi, ama temiz ve güzel tutulması süslenmesinden daha iyidir.

4- “Cami yapmak üzere” diye alınan paralar süslemelere harcanamaz. Mahzuru olmayacak süslemeleri ancak kişiler kendi ceplerinden yaptırırlar, ya da parayı verene süslemede kullanılacağı söylenilerek alınır.

5- Cami için toplanan paraların tezyinat yerine cemaate ve çocuklarına hakikatleri öğretmede kullanılması daha iyidir.Fetvalarla Çağdaş Hayat- Prof. Dr. Faruk Beşer – 3. baskı/ 314--------------------------------------------------------------------------------


[1] Mevdudi, Tefhim, IV/43

[2] Tevbe 9/18

[3] Tevbe 9/108

[4] Ebu Davud, Et’ime, 8; İbn Mace, Et’ime, 56; Müsned, V/221, 222

[5] Ebu Davud, Salat, 12

[6] Münavi, Feyzu’l-kadir, V/426

[7] Ebu Davud, Salat, 12

[8] A.g.k.

[9] İbn Mace, Mesacid, 2

www.rahmet.org adresinden alınmıştır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
e-mir
Admin
Admin
e-mir
Yaş :
Kayıt tarihi : 02/02/09
Mesaj Sayısı : 1596
Nerden :
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Geri: Mescidleri Süslemek Hakkında Ptsi 31 Ocak 2011, 01:26

Yakub bin ebi Şeybe müsnedinde dedi ki: Bana İbni Ayşenin şöyle dediği ulaştı: İbni Ebi Şümeyle bize anlattı, dedi ki:

Müslümanlar Basrada mescidin yanında kıl çadırlara yerleştiler ve aralarında hırsızlık yayıldı.
Ömere yazdılar onlara kamış hususunda izin verdi ve kamışla bina ettiler.Bu sefer de yangın çoğaldı. yine Ömer (r.a)’e yazdılar. Onlara çakılla bina yapmalarına izin verdi. Bir adamın tavanını yedi ziradan fazla yükseltilmesini yasakladı, ve dedi ki: Evlerinizi ondan bina ederseniz, yine ondan mescid de bina ediniz.

İbni Ayşe dedi ki: Utbe bin Gazvan Basranın mescidini kamıştan yapmıştı ve dedi ki: Kişinin kamış mescidde kılması, kerpiç mescidde kılmasından daha faziletlidir. İbni Mace Enes (ra)den tahric etti, peygamber (sav) buyurduki: İnsanlar mescidlerler övünmedikçe kıyamet kopmaz (1)


İbni Abbas (ra) peygamber (sav)’in şöyle buyurduğunu rivayet etti:

Yahudilerin kiliselerini, Hristiyanların binalarını (ibadet yeri) yükselttikleri gibi sizin de yükselteceğinizi görüyorum (2)İbni Ebi'd-Dünya İsmail bin Müslime isnadla, O’da Hasan Radıyalllahu anhtan rivayetle dedi ki: Rasullah (sav) mescidini bina edince (Musa (A.S)’ın hayması gibi yapın, buyurdu. Hasan'a denildi ki: Musa'nın hayması nedir? Elini kaldırdığı zaman tavana ulaşıyordu, buyurdu (3)(1) Hadis sahihtir, Ahmed, İbni Mace ve İbni Hibbandan rivayet etti.

(2) İbni Mace tahric etti, hadis hasendir

(3) Hadis mürseldir, zayıftır, bunu aynı şekilde Beyheki de rivayet etti, rivayette İsmail bin Müslim var o Basralıdır, zayıftır, Ebu Zür’anın dediği gibi, Ahmedin dediği gibi de hadisi münkerdir, Mizanul itadal: 1/248İbni Receb el-Hanbeli, Hadislerle İlim ve Hikmet, 2. hadisin son kısımları


En son e-mir tarafından Perş. 23 Haz. 2011, 19:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
e-mir
Admin
Admin
e-mir
Yaş :
Kayıt tarihi : 02/02/09
Mesaj Sayısı : 1596
Nerden :
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Geri: Mescidleri Süslemek Hakkında Salı 01 Şub. 2011, 18:06

Ömer bin AbdulAziz Basra Mescidi'nin beytülmaldan tamirini emretti ve bu işte aşırı harcama yapılmasını yasakladı ve dedi ki: Ben Allah’ın malını binalar için harcamaya hak bulamadım. Ondan şöyle dediği rivayet edildi: Beytü'l-mallarına zarar verecek şeye müslümanların ihtiyacı yoktur.

İbni Receb el-Hanbeli, Hadislerle İlim ve Hikmet, 10. hadisin şerhinde
Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Mescidleri Süslemek Hakkında

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun... :: DİNİ KONULAR :: Bid'at ve Hurafeler -