Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ
 
AnasayfaTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45

Güneş Batıdan Doğacak

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
e-mir
Admin
Admin
avatar
Yaş :
Kayıt tarihi : 02/02/09
Mesaj Sayısı : 1596
Nerden :
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Güneş Batıdan Doğacak Salı 23 Şub. 2010, 00:12

Dünyanın manyetik kutuplarının yer değiştirmesi.


Dünya'nın Kuzey manyetik kutbu Kanada'yı "terk etti".

Bugünlerde Arktika'da bilim gezisini tamamlayan Kanada Doğal Kaynaklar Jeomanyetik laboratuarı başkanı Leri Nüitt Ottawa'da bunu beyan etmiştir.

"Yer değiştirme özelliğine sahip olan manyetik kutup, örneğin 17. yüzyılın başından beri Kanada Arktiği'nin sınırları içerisindeyken , Kanada sınırlarının 200 mil dışına çıkmıştır. Hassas ölçümler manyetik kutbun bizim sınırlarımızın dışına çıktığını göstermiştir, fakat hala eskisi gibi ona en yakın ülkeyiz" diye konuştu.

1904 yılında kutup araştırmacısı Rual Amundsen manyetik kutbun Kanada Arktik bölgesinde olduğunu tespit etmişti.

Kısa zaman öncesine kadar Kutbun, kuzey ve kuzey batı yönünde yılda 10km ilerlediği sanılırdı. Fakat 2001 yılında bilim adamları hızın yılda 40 km. ulaştığını ve 21. yüzyılın ortalarında kutbun Rusya topraklarında olabileceğini belirtmişlerdir.

Dünya'nın manyetik alanı zayıflamakta ve bilim adamlarına göre bu da tüm canlı yaşam formu için tehlike oluşturmaktadır.

13.Temmuz İTAR- TASS Los-Angeles: Dünyanın manyetik alanı zayıflamakta ve bu da gezegendeki tüm canlı varlıkları ciddi tehlike altına sokmaktadır.Bilim adamlarının hesaplarına göre bu süreç yaklaşık olarak 150 yıl önce başlamış ve son zamanlarda hızlanmıştır. Şu anda manyetik alanı %10- %15 zayıflamıştır.Uzmanlara göre bu olay önümüzdeki dönemde manyetik alanlarının kuzey ve güney manyetik kutupları yer değiştirirken, takla atması durumu ile ilgilidir.

Bilim adamlarına göre bu süreç aşamasında gezegenin manyetik alanı giderek zayıflayacak ,daha sonra pratik olarak yok olacak ,daha sonra ters kutuplaşmaya sahip olarak yine belirecek. Daha önce Kuzey kutbunu gösteren pusulanın okları şimdi Güney kutbunu gösterecek çünkü konum değiştireceklerdir.Fakat jeografik ve manyetik kutuplarını karıştırmamak lazım.

Manyetik alanın Dünya yaşam formu üzerinde çok önemli etki etmektedir: bir taraftan gezegeni uzayın derinliklerinde ve Güneşten gelen yüklenmiş parçacıklardan korur, diğer taraftan da her yıl göç eden canlı varlıklara yol gösterici işlevi yapmaktadır. Bu alanın yok olması durumunda hiç kimse tam olarak ne olabileceğini tahmin etmeye cesaret edememektedir.

New york times'a göre bu olay yüksek voltajlı hatlarda kazaya sebep olabilir, uyduların çalışmasını engelleyebilir, Uluslararası Uzay istasyonları ekiplerini probleme sokabilir ve daha birçok teknik zorluklara yol açabilir.Yabani doğaya gelince: kutupların değişmesi oldukça büyük bir zaman dilimini; binlerce yıl, kapladığı için, uzmanlara göre yaşam, manyetik kutuplar doğrultusunda yönlenerek devam edebilecektir.

Tahminlere göre en son 750 bin yıl önce , atalarımızın taştan aletleri keşfetme döneminde böyle bir tufan meydana gelmiştir.

alıntıdır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
e-mir
Admin
Admin
avatar
Yaş :
Kayıt tarihi : 02/02/09
Mesaj Sayısı : 1596
Nerden :
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Geri: Güneş Batıdan Doğacak Salı 23 Şub. 2010, 00:14

Dünya insanlığının tarihi gelişimi, sadece belirli bir kesitten incelendiği takdirde, Mısır Uygarlığı gibi, bulunduğu çevrenin çok dışında özellikler gösteren bir topluluğun nereden geldiği sorusu kolay kolay cevap bulamayacaktır. Klasik anlayışların ötesine geçmeden bu ve bundan sonraki bilmeceleri çözebilmemiz mümkün değildir. Klasik Arkeologlar ne derse desin, Eski Mısır Uygarlığı geçmişten geleceğe uzanan sırlar köprüsüdür.


Klasik Tarihçiler, Mısır uygarlığına 9.000 yıllık bir geçmiş tanır. (Yani M.Ö. 7.000 yıllarına kadar) Mısır uygarlığını ilk kuranların ilkel, balıkçılıkla uğraşan bir halk olduğu belirtilir!

Buna karşılık Denderah mabedinin tavanındaki astronomik bilgilerin 90.000 yıl öncesine ait olduğu anlaşılmış durumdadır. Tarihin babası Heredot da, vaktiyle Mısır rahiplerine şüpheyle bakmış ve inanmadığını belli etmişti. Ama Heredot, rahiplerin yaptığı hesaplar karşısında daha sonra, hakkı teslim etmek zorunda kalmıştı.

Zamanımızda, Halikarnaslı Heredot'un eserlerine güvenilir. Zira o, gerçeklere her zaman bağlı kalmıştır. Bakın Heredot, bu konuda neler yazıyor:

Bir Mısır Rahip bana:

-"Bilmiş ol ki, atalarımız zamanında Güneş iki defa battığı yerden doğdu, sonra aynı olay gene tersine cereyan etti" dedi.

Mısırlı rahibin anlattığından şu sonuç çıkar: Demek ki eski çağlarda kutuplar yer değiştirdi...

Günümüzde yapılan jeolojik araştırmalar, Mısırlı rahibin Halikarnas'lı Heredot'a söylemiş olduklarını doğruluyor. Yalnız, olay için kesin bir tarih verilemiyor. Bunula beraber, kutupların değişmesi olayının 10.000 yıldan çok daha eski bir tarihte meydana geldiği tahmin edilmektedir.

Yapılan son bilimsel araştırmalara göre, bu gün Kutupları teşkil eden alanlar, çok eskiden dünyamızın tropikal bölgeleriydi. O zamanlar Avrupa, metrelerce buz takabası altındaydı. Jeoloji bilginleri, bu gerçeği dorğulamaktadır. Şüphesiz Halikarnas'lı büyük tarihçi Heredot çağında, Jeoloji adı altında bir bilim dalı yoktu. Ama buna karşılık, tapınaklarda, piramitlerde, bu konuda bilgi verecek pekçok eski tarihi arşivler vardı.

Evet... Tarih bir şeyler saklıyor ama ne? Biraz daha tarihin geçmiş dönemlerinde ilerlemeye devam edelim. Bakalım nelerle karşılaşacağız...

alıntıdır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Güneş Batıdan Doğacak

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun... :: DİNİ KONULAR :: Serbest Kürsü -