Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ
AnasayfaTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Ashabın ve Tabiinin Sözlerinin Hadis Sayılması

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
e-mir
Admin
Admin
avatar
Yaş :
Kayıt tarihi : 02/02/09
Mesaj Sayısı : 1596
Nerden :
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Ashabın ve Tabiinin Sözlerinin Hadis Sayılması C.tesi 30 Ocak 2010, 18:48

Salih b. Keysan dedi ki:
Zühri ile birlikte ilim tahsiline karar verdik ve kendi aramızda sünnetleri yazalım diye konuştuk. Ben Resulullah'tan gelen sözleri yazdım. Zühri bana "Sahabenin sözlerini de yazalım; çünkü onlar da sünnettendir." dedi. Ben ise "Hayır, onlar sünnet değildir. Yazmayalım." dedim. Zühri yazdı, ben yazmadım. O kazandı ben kaybettim.

Resulullah'ın söylediği iddia olunan şu söz de sahabilerin söz ve amellerinin de sünnet olduğunu sibatlamaktadır:
Size benim ve raşid halifelerin sünnetini tavsiye ederim. Onlara olanca gücünüzle sarılın.

Ayrıca seleften bazıları bazı konular hakkında "Ebu Bekirve Ömer'in sünneti" vb ifadeleri kullanmışlardır ki bu da bu konuda delil olur.

Doç. Dr. Mustafa Karataş, Hadislerin Sayısı, Nun Yayıncılık, shf.42

Muhaddislerin "şu kadar yüz bin hadis ezbere biliyorum, bir milyon hadis yazdım." gibi sözlerine değinen Suyuti "Bu sayı içerisinde sahabe ve tabiinin sözleri de vardır." demiştir.
age. shf.49
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
e-mir
Admin
Admin
avatar
Yaş :
Kayıt tarihi : 02/02/09
Mesaj Sayısı : 1596
Nerden :
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Geri: Ashabın ve Tabiinin Sözlerinin Hadis Sayılması C.tesi 30 Ocak 2010, 18:53

Buhari
80- KITABU'D-DAAVAT
(Dualar Kitabı)

4-.......Bize Ebû Şihâb, el-A'meş'ten; o da Umâre ibn Umeyr'den; o da el-Hâris ibn Suveyd'den tahdîs etti. Bize Abdullah ibn Mes'ûd (R) iki hadîs tahdîs etti. Bunlardan birisi Peygamber(S)'den, diğeri de İbn Mes'ûd'un kendisindendir: İbn Mes'ûd kendisinden olarak şöy­le dedi: Mü'min kişi günâhlarını (hayâlinde büyütüp) şöyle görür: Gûyâ kendisi bir dağın eteğinde oturuyor ve dağın üzerine düşmesinden korkuyor. Fâcir kişi de günâhlarını burnunun üstüne konan bir si­nek gibi görür, o sineği eliyle şöylece kovar!

Râvî Ebû Şihâb: Bu hadîsi bana şeyhim ("O, sineği eliyle şöyle­ce kovar" sözünün tefsiri olarak) elini burnunun üstünde tutarak ri­vayet etti, demiştir.

Sonra İbn Mes'ûd (Rasülullah'tan rivayet ederek) şöyle dedi: "Al­lah kulunun tevbesinden, şu kişinin ferahından daha fazla ferahla­nır: Bu kişi (yolcu olup) yanında devesi, üstünde suyu, azığı olduğu hâlde varıp sahrada korkunç bir yere inmiş, başını yere koyarak ha­fif bir uyku uyumuştu. Uyanınca devesinin gitmiş olduğunu anladı.

(Devesini aramağa çıktı.) Sıcaklık, susuzluk yâhud Allah'ın dilediği ıstırablar bu zât üzerinde şiddetle te'sîr edince (kendi kendine): Eski yerime olsun döneyim! dedi ve dönüp geldi. Az bir uyku daha uyu­du. Sonra uyanıp başını kaldırınca devesini yanında buldu".

Mustafa Karataş Hoca'nın delil olarak verdiği bu Buhari hadisinde de görüldüğü üzere ashabın sözleri de muhaddisler tarafından hadis olarak sayılmaktadır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Ashabın ve Tabiinin Sözlerinin Hadis Sayılması

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun... :: DİNİ KONULAR :: Hadis :: Hadis Müdafaası -