Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45
Similar topics
  • » Sunni kardesim soruma cevap ver lutfen
  • » Yeni Konu Açma ve Konuya Cevap Yazma

• Gaybî Hadisleri Reddedenlere Cevap

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
    Yazar Mesaj
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    http://www.rahmet.yetkin-forum.com
    MesajKonu: Gaybî Hadisleri Reddedenlere Cevap Gaybî Hadisleri Reddedenlere Cevap Icon_minitimeÇarş. 02 Eyl. 2009, 20:44

Bazı kişiler aşağıdaki ayetleri delil getirerek gaybden haber veren hadislerin tümünü reddetmektedirler.

6 En'am Suresi 50. De ki: Ben size, Allah'ın hazineleri benim yanımdadır, demiyorum. Ben gaybı da bilmem. Size, ben bir meleğim de demiyorum. Ben, sadece bana vahyolunana uyarım. De ki: Kör ile gören hiç bir olur mu? Hiç düşünmez misiniz?

6 En'am Suresi 59. Gaybın anahtarları Allah'ın yanındadır; onları O'ndan başkası bilmez. O, karada ve denizde ne varsa bilir; O'nun ilmi dışında bir yaprak bile düşmez. O yerin karanlıkları içindeki tek bir taneyi dahi bilir. Yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır.

7 A'raf Suresi 188. De ki: "Ben, Allah'ın dilediğinden başka kendime herhangi bir fayda veya zarar verecek güce sahip değilim. Eğer ben gaybı bilseydim elbette daha çok hayır yapmak isterdim ve bana hiçbir fenalık dokunmazdı. Ben sadece inanan bir kavim için bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim."

27 Neml Suresi 65. De ki: Göklerde ve yerde, Allah'tan başka kimse gaybı bilmez. Ve onlar ne zaman diriltileceklerini de bilmezler.

Bu vb. iddialarda bulunan insanlar her ne kadar işin hakikatini biliyor ve batılı efendilerinin rızası adına ümmeti saptırmak için bile bile hadis inkarcılığı yapıyor olsalar da biz yine de kendilerini bilmeden hata yapan kişiler olarak görüyor ve diyoruz ki:
    Gerek Kur'an'da gerek hadiste ve hatta herhangi bir masal kitabında dahi bütüne bakmadan cımbızlama yoluyla bir cümleyi alarak fikir çıkarmaya çalışırsanız hata edersiniz. Eğer amacınız doğruya ulaşmak ise parçayla birlikte bütüne bakmalı ve doğru fikre ulaşmalısınız. Sonra eğer gerekiyorsa parçalara, bütüne aykırı olmayan yeni anlamlar yükleyebilirsiniz.

Mesela bu konuda Kur'an'da Allah'ın gaybı istediği nebisine bildireceği ile ilgili ayetler de var olmasına rağmen muhatablarımız bunları görmezden gelmişlerdir.

2 Bakara 255. .................O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (O'na hiçbir şey gizli kalmaz.) O'nun bildirdiklerinin dışında insanlar O'nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler........

72 Cinn Suresi 26-27. O bütün görülmeyenleri bilir. Sırlarına kimseyi muttali kılmaz;
    Ancak, (bildirmeyi) istediği peygamber bunun dışındadır. Çünkü O, bunun önünden ve ardından gözcüler salar.

Şimdi de Allah'ın bazı kullarına gaybdan haberler verdiğini isbat eden Kur'an ayetlerine bakalım.

12 Yusuf Suresi 4,5,6. Bir zamanlar Yusuf, babasına (Ya'kub'a) demişti ki: Babacığım! Ben (rüyamda) on bir yıldızla güneşi ve ayı gördüm; onları bana secde ederlerken gördüm.
    (Babası) Yavrucuğum! dedi, rüyanı sakın kardeşlerine anlatma; sonra sana bir tuzak kurarlar! Çünkü şeytan insana apaçık bir düşmandır.
    İşte böylece Rabbin seni seçecek, sana (rüyada görülen) olayların yorumunu öğretecek ve daha önce iki atan İbrahim ve İshak'a nimetini tamamladığı gibi sana ve Ya'kub soyuna da nimetini tamamlayacaktır. Çünkü Rabbin çok iyi bilendir, hikmet sahibidir.

12 Yusuf Suresi 94,95. Kafile (Mısır'dan) ayrılınca, babaları (yanındakilere): Eğer bana bunamış demezseniz inanın ben Yusuf'un kokusunu alıyorum! dedi.
    (Onlar da:) Vallahi sen hala eski şaşkınlığındasın, dediler.

12 Yusuf Suresi 100. Ana ve babasını tahtının üstüne çıkartıp oturttu ve hepsi onun için (ona kavuştukları için) secdeye kapandılar. (Yusuf) dedi ki: "Ey babacığım! İşte bu, daha önce (gördüğüm) rüyanın yorumudur. Rabbim onu gerçekleştirdi. Doğrusu Rabbim bana (çok şey) lütfetti. Çünkü beni zindandan çıkardı ve şeytan benimle kardeşlerimin arasını bozduktan sonra sizi çölden getirdi. Şüphesiz ki Rabbim dilediğine lütfedicidir. Kuşkusuz O çok iyi bilendir, hikmet sahibidir."

Tüm bu ayetlerde Yusuf ve Ya'kub (as) peygamberlerin bir kısmı yıllar sonra bir kısmı da kısa bir zaman sonra olacak birkaç olayı Allah'ın bildirmesi ile önceden bilmiş olduklarını görmekteyiz.

28 Kasas 7. Musa'nın anasına: Onu emzir, kendisine zarar geleceğinden endişelendiğinde onu denize (Nil nehrine) bırakıver, hiç korkup kaygılanma, çünkü biz onu sana geri vereceğiz ve onu peygamberlerden biri yapacağız, diye bildirdik.

28 Kasas 13. Böylelikle biz onu, anasına, gözü aydın olsun, gam çekmesin ve Allah'ın vadinin gerçek olduğunu bilsin diye geri verdik. Fakat yine de pek çoğu (bunu) bilmezler.
    Musa yiğitlik çağına erip olgunlaşınca, biz ona hikmet ve ilim verdik. İşte güzel davrananları biz böylece mükafatlandırırız.

Bu ayetlerde de Musa (as)'ın annesine hem ilerde bebeğine kavuşacağı hem de oğlunun peygamber olacağı müjdelenmiş ve bu iki gaybî haber de gerçekleşmiştir.

3 Al-i İmran 48,49. (Melekler, Meryem'e hitaben İsa hakkında sözlerine devam ettiler:) Allah ona yazmayı, hikmeti, Tevrat'ı, İncil'i öğretecek.
    İsrailoğullarına bir elçi olacak (ve onlara şöyle diyecek:) Size Rabbinizden bir mucize getirdim: Size çamurdan bir kuş sureti yapar, ona üflerim ve Allah'ın izni ile o kuş oluverir. Yine Allah'ın izni ile körü ve alacalıyı iyileştirir, ölüleri diriltirim. Ayrıca evlerinizde ne yeyip ne biriktirdiğinizi size haber veririm. Eğer inanan kimseler iseniz, bunda sizin için bir ibret vardır.

Bu iki ayette de Rabbimiz Meryem'e oğlunun gelecekteki payesini ve oğlu İsa (as)'a da ümmetininin evlerinde neler yiyip içtiğini haber vereceğini bildirdiğini beyan etmiştir.

Tüm bunlardan sonra diyoruz ki;
    2 Bakara 85,86. .................Yoksa siz Kitab'ın bir kısmına inanıp bir kısmını inkar mı ediyorsunuz? Sizden öyle davrananların cezası dünya hayatında ancak rüsvaylık; kıyamet gününde ise en şiddetli azaba itilmektir. Allah sizin yapmakta olduklarınızdan asla gafil değildir.
    Onlar ahiret karşılığında dünya hayatını satın alan kimselerdir, bu yüzden azabları hafifletilmez, onlar yardım da görmezler.

[2 Bakara 255, 85,86 haricindeki deliller İbrahim b. Muhammed'e, ifadeler bana aiddir. e-mir. Bakınız: İbrahim b. Muhammed, Hadis İnkarında Ortaya Atılan 33 Şüphe, Karınca Polen Yayınları, shf. 71 vd.]

Konu hakkında ayrıca bakınız:
    https://rahmet.yetkin-forum.com/hadis-mudafaas-f37/viayen-ki-kab-hadisi-t865.htm#1602

Gaybî Hadisleri Reddedenlere Cevap

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
    1 sayfadaki 1 sayfası