Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ
 
AnasayfaTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45

Muhaddislerdeki Allah Korkusu

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
e-mir
Admin
Admin
e-mir
Yaş :
Kayıt tarihi : 02/02/09
Mesaj Sayısı : 1596
Nerden :
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Muhaddislerdeki Allah Korkusu Çarş. 12 Ağus. 2009, 12:34

Hadis âlimleri sadece hadis nakli ile ilgili kişilerin durum ve ahvâlini toplayıp yazmamışlar, tamamen doğru ve gerçek olayları yazmaya da bağlı kalmışlar ve bu konuda çok titizlik göstermişlerdir Hadisleri nakle­den kişilerin ahlâk ve âdet, güç, kuvvet ve zaaf, tedbir ve tedbirsizlik, doğruluk ve takva, ilim ve hafızaları hakkında çağdaşlarının anlattıklarını ve her çeşit malumatı bir araya toplamışlardır İsterse anlattıkları o kişiler kendi devirlerinin lideri olsun, isterse o dönemin ermiş kişisi olsun, onun hakkında ne lehde ne aleyhte taraf tutmamışlardır.

"Râvîleri taramakta ve incelemekte o derece dürüstçe, doğru sözlülük ve hakkaniyetle hareket etmişlerdir ki; bugün o gerçekler İslâm'ın övüneceği olaylar içindedir.
Râvîler arasında kılıçlarının dehşeti kalblere oturmuş olan koca koca halifeler, vezirler bile vardı Ama hadis âlimleri korkusuzca hepsinin iç yüzünü, gerçek halini anlatmışlar, onlara Allah'ın huzurunda elde ede­bilecekleri değer ve dereceyi vermişlerdir.

İmam Vekî' büyük bir muhaddis (hadisçi, hadis âlimi) idi. Babası devlet hazinecisi olduğu için ondan rivayet yapmak zorunda kalınca onu destekleyen bir başkasını mutlaka rivayet zincirine eklerdi. Yani yal­nızca babasının rivayetini gerçek kabul etmezdi. Onla­rın bu tedbirli oluşlarının ve dürüstlüklerinin bir sınırı var mıdır?" [Tehzîb et-Tehzîb, cll, s130]

Mes'ûdî bir muhaddistir. H. 154 yılında bir imam (müctehid alim) olan Muâz b Muâz, onun kendi elinde bulundurduğu notlarını görmesi gerektiğini, yazılı no­tuna bakmaya ihtiyaç duyduğunu gördü de onun hafı­zasına güvenmediğini orada açıkladı.

Bu İmam Muâz öyle büyük bir zattır ki, adamın bi­ri bir gün ona bin dinarı -bugün bunun değeri yüzlere katlanır- sadece kendisini tanıtırken güvenilir kişi gös­termesi veya güvensiz vs dememesi, yani onun hakkın­da sessiz kalması karşılığında vermeyi istediğinde, o bu altın kesesini hakaretle itti ve: "Ben kimsenin hiçbir hak ve gerçeğini gizleyemem" dedi.

Tarih bundan daha fazla titizliğe, bundan daha faz­la dürüstlüğe bir örnek gösterebilir mi?

Ebu’l-Hasan En-Nedevi - "İslam Önderleri Tarihi" adlı eserden.
www.mumsema.com adresinden alınmıştır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Muhaddislerdeki Allah Korkusu

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun... :: DİNİ KONULAR :: Hadis :: Hadis Müdafaası -