Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ
 
AnasayfaAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45

Ebu Hanife Tarikat Ehli Miydi?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
e-mir
Admin
Admin
e-mir
Yaş :
Kayıt tarihi : 02/02/09
Mesaj Sayısı : 1596
Nerden :
Ebu Hanife Tarikat Ehli Miydi? Vide
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Ebu Hanife Tarikat Ehli Miydi? Ebu Hanife Tarikat Ehli Miydi? Icon_minitimePerş. 18 Haz. 2009, 18:03

Eğer O (Tarikatta Geçen) İki Sene Olmasaydı, Nu'mân (Ebu Hanife) Muhakkak Ki, Helak Olurdu.»


Yukarıdaki ifadeler, tarikat şeyhine intisab et­miş sofilerce (hatta bazı şeyhlerce de) tarikata girme­nin gereğini ifade etmek için, Imam-ı Azam'a izafe ederek çok kullandıkları sözlerden biridir.

Hemen ifade edelim: Bu söz mânâ itibariyle yan­lış ve kesinlikle İmam Azam Rahmetullahi aleyhe ait değildir. Bu zâta yapılan büyük bir if­tiradır. Aynı zamanda bu sözle fıkıh ilmi hiç sayıl­makta, ulemaya kıymet verilmemektedir.

Bilindiği gibi İmam Azam dört hak mezhepten bi­rinin imamıdır. Büyük bir fıkıh alimidir. Şayet yuka­rıdaki ifadeler İmam Azam'a izafe edilirse o zaman bu büyük zâtın hayatı boyunca yaptığı tahsiller, ilmi çalışmalar ve ictihâdlar kâfi gelmemiş de, kurtuluşu tarikata girmekte ve bir şeyh'e intisâb etmekte bul­duğu mânâsı çıkar ki, bu korkunç bir yanlıştır. Bu ifadeleri kullananlar nedense îmam-ı Azam'ın girdi­ğini söyledikleri tarikatın ismini; intisâb etti dedik­leri şeyh'in kim olduğunu söyliyememektedirler. Ne­den acaba?

Şayet yukarıda aldığımız söz İmam Azam (r.a.)a ait olduğu sabitse, ondan maksat, Caferi Sâdık'tan iki sene ilim tahsil etmiş olması kasdedilmiştir. O (r.a.) iki sene ile bunu kasdetmiştir. Ve­ya onda tahrif-tasnif vardır. O takdirde o kelâmdaki;

= Levlâ's-Senetâni) değil de ( = Levlâ's-Senedâni)dir. Ve o zaman bu kelimenin mânâsı: «Eğer o iki sened olmasay­dı» yani «Kur'an ve Sünnet olmasaydı Numan elbette helak olurdu» şeklinde olur ki, bu, hakikatin ta kendi­sidir. Çünkü Kur'an ve Sünnet olmasaydı Num'an da helak olurdu, beşeriyet de helak olurdu.

Hasılı, söylenilmeyeni söyledi göstermek, söyleni­leni de tahrif ederek ortaya atmak mahşerde hesap sorulması sebebi olur. Aklıbaşında hiç kimse böyle bir şeye cüret edemez.

Mevlüt Özcan, Sorumsuzca Söylenen Sözler, Sabır Yayınları, 1/: 277-278.


En son e-mir tarafından C.tesi 21 Ağus. 2010, 22:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
e-mir
Admin
Admin
e-mir
Yaş :
Kayıt tarihi : 02/02/09
Mesaj Sayısı : 1596
Nerden :
Ebu Hanife Tarikat Ehli Miydi? Vide
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Geri: Ebu Hanife Tarikat Ehli Miydi? Ebu Hanife Tarikat Ehli Miydi? Icon_minitimeC.tesi 27 Mart 2010, 20:09

DÖRDÜNCÜ OLARAK

132 yılında Abbasiler iktidara gelince Emevileri tard etti. Ebu Hanife (ra) o zaman 52 yaşındaydı. Abbasi Halifesi Ebu Cafer el Mansur, Ebu Hanife (ra)’den başkadısı olmasını istedi; ancak Ebu Hanife bunu reddetti. Halife’nin intikamından kurtulmak için Ebu Hanife (ra) Hicaz’ın yolunu tuttu ve burada iki yıl geçirdi. Geçici olarak kaldığı Hicaz’da Ebu Hanife (ra)’nin şunu söylediliği nakledilir: “Eğer bu iki yıl olmasa idi, Nu’man (Ebu Hanife) helak olurdu.”

Şii hayal gücü bizlerin şuna inanmamızı istiyor. Gerçekte orada Ebu Hanife’nin (ra) kast ettiği kaldığı süre boyunca İmam Cafer el Sadık’ın (ra) dizleri dibinde ilmini kazandı. Bunun saçmalığı bir kere şu hakikatte görülebilir. İmam Ebu Hanife (ra), o zaman ilim adamı olarak son derece meşhurdu. Ki bu nedenle zaten Abbasi halifesi tarafından başkadı olarak atanmak istendi. Kaldıki bunun dışında kendisi yukarıda da ifade edildiği gibi 50 yaşın üzerindeydi.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Ebu Hanife Tarikat Ehli Miydi?

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun... :: DİNİ KONULAR :: Sahabeler :: Tabiin -