Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45
Similar topics
  • » Muhaddisler Emirlere Yaranmak İçin Hadis Uydurdular İftirası Hakkında
  • » İlme Ve İyiliğe Teşvik Etmek

• İnsanları İbadete Teşvik İçin Hadis Uyduran Da Ateştedir

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
    Yazar Mesaj
    e-mir
    Admin
    Admin
    e-mir
    İnsanları İbadete Teşvik İçin Hadis Uyduran Da Ateştedir Vide
    http://www.rahmet.yetkin-forum.com
    MesajKonu: İnsanları İbadete Teşvik İçin Hadis Uyduran Da Ateştedir İnsanları İbadete Teşvik İçin Hadis Uyduran Da Ateştedir Icon_minitimeSalı 03 Şub. 2009, 16:41

Bu hadiste bazı kişilerin tamamen masum niyetlerle (!) hadis uydurmasının sebebi anlatılıyor.

302-Muâz radiyallahu anh'dan, dedi ki;
    "Kur'ân insanlara açılacak. Öyle ki, kadın, çoluk çocuk (herkes rahatlıkla) Kur'ân okuyacak. Sonra kişi kalkıp: «Ben Kur'ân okudum. Yine de bana uyulmadı» diyecek. Sonra namaz kıldıracak, ama gene uyulmayacak. Sonra evinde bir mescid edinecek, ama gene uyulmayacak.
    Diyecek ki; «Kur'ân okudum, bana uyulmadı; onunla namaz kıldırdım, yine bana uyulmadı, evimde mescid edindim, yine uyulmadı. Vallahi onlara Allah'ın Kitâb'ında bulamadıkları ve Resulünden duymadıklan bir hadis getireceğim, belki uyarlar»."
    Muâz şöyle dedi:
    "Sakın onun getirdiğine inanmayın, çünkü onun getireceği ancak sapıklık olacaktır."
    Dârimî, bunu biraz daha uzun bir metinle rivayet etti. İnşaallah fitneler kısmında Ebû Davud'un benzeri bir rivayeti gelecektir.
    [bulursam o hadisi de kopyalarım.evet şimdi "kimki şu sureyi günde yüz defa okursa şu kadar sevab alır" şeklindeki hadislerin uydurulmasının sebebi daha iyi anlaşılmıştır umarım.Bir zamanlar bir sureyi yüz defa okumaktan o sureyi bir defa dahi düşünmeyenler yüzünde bu hale geldik.ne hale mi? Artık bırakın bir sureyi yüz defa okuaynları bir defa okumayı gericilik ve yobazlık sayanlar ne kadar da çoğaldı değil mi?
    Bu o kişilerin suçu olmakla beraber bir sureyi yüz defa okuyup da bir defa dahi anlamaya çalışmadıklarından o surede yazanların tam tersine bir sürü yanlış yapanların da suçudur.
    tabii ki bu tip hadislerin hepsi uydurma değildir.ama iyi kaynak araştırması yapmak lazım.]

İnsanları İbadete Teşvik İçin Hadis Uyduran Da Ateştedir

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
    1 sayfadaki 1 sayfası