Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ
 
AnasayfaTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45

Sünnet Olmadan Kur'an Tam Anlaşılamaz

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
e-mir
Admin
Admin
e-mir
Yaş :
Kayıt tarihi : 02/02/09
Mesaj Sayısı : 1596
Nerden :
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Sünnet Olmadan Kur'an Tam Anlaşılamaz C.tesi 14 Şub. 2009, 22:46

[ Tüm köşeli parantez [] içi ifadeler bana aittir.e-mir.]

Ahmed b. Hanbel'in "Müsned" adlı hadis kitabında şöyle de­niyor:

"Amr b. Şuayb'ın babasına dayanarak anlattığına göre dedesi şöyle diyor:

"Bir defasında bir kaç kişi Peygamberimizin kapısı ya­nında oturmuş konuşuyorlardı. Aralarından biri:

"Allah [bir ayetinde] şöyle demedi mi?" dedi. Bunun üzerine bir baş­kası da:

"Allah [başka bir ayetinde senin dediğinin tam aksine olarak] şöyle demedi mi?" diye karışılık verdi.
Bu tartış­mayı duyan Rasulullah, hemen dışarı fırladı, [kızgınlıktan] yüzünde sanki nar taneleri açmıştı, hiddetli bir şekilde, tartışanlara şöyle de­di:

"Size böyle yapmanız mı emredildi? (veya size böyle mi emir gönderildi?)" Yani Allah'ın kitabının bazı ayetle­ri ile diğer bazı ayetlerini çarptırasınız (ayetler arasında çelişki arayasınız) diye mi emredildiniz? Sizden önceki ümmetler, işte bu gibi tutumları yüzünden helak oldular. Bu tip tartışmaların size hiçbir faydası yoktur. Size emrettikle­rime bakıp onları yerine getiriniz ve size yasakladıklarıma bakıp onlardan vazgeçiniz."

Müsned-i Ahmed, c.2, s. 196. Raviler güvenilirdir. Hadisin ben­zerini İbn Mace, eserinin girişinde (mukaddime) kaydetmiş. Bab, el-Ka-der, H. No: 85, c. 1, s.33; Zevaid sahibi, İbn Mace'nin bu hadisi için, "İs­nadı sahih, ravileri güvenilirdir" diyor.

Yine aynı kaynakta Davud b. Ebu Hind'e dayanılarak be­lirtildiğine göre "Peygamberimiz bir defasında sahabilerin yanına çıkageldi, onlar o sırada kader konusunda tartışıyor­lardı" Bundan sonra yukardaki hadis olduğu gibi nakledili­yor.

Yine aynı kaynakta yer aldığına göre Amr b. Şuayb, ba­basına dayanarak dedesinin şöyle dediğini naklediyor:

"Bir defasmda ben ve kardeşim karşılığında bana kızıl develer bağışlarsa razı olmayacağım bir topantıya katılmıştık. Bir ara bir grup yaşlı sahabinin Peygamberimizin kapısı önünde oturduklarını gördük. Onların arasına girmek iste­mediğimiz için bir kenara çekilip oturduk. O sırada sahabiler Kur'an'ın bir ayetini okuyarak yüksek sesle üzerinde tar­tışmaya giriştiler. Bunun üzerine Rasulullah ansızın kapıya çıktı, yüzü kızarmıştı ve tartışan sahabelerin üzerine toprak saçarak yöyle buyurdu:

"Ağır olunuz, ey sanabilerim. Sizden önceki ümmet­ler bu yüzden helak oldular. Yani onlar Peygamberleri­ne ters düştükleri ve kendilerine gelen kitabın hüküm­leri arasında çelişki aradıkları için helak oldular. Kur'an, bazı ayetleri ile diğer bazı ayetlerini çürütmek, yalanla­mak için değil, bütün ayetleri ile birbirini desteklemek üzere inmiştir. Kur'an'ın bildiğiniz kısımlarını uygula­yınız ve bilmediğiniz kısımlarını da bilenlere havale edi­niz."


Yine aynı kaynağın ve aynı rivayet zincirinin belirttiği­ne göre "Peygamberimiz bir gün kapıya çıktı, o sırada ba­zı sahabiler kader hakkında konuşuyorlardı. Bu durumu gören Rasulullah'ın çehresinde kızgınlıktan sanki nar tane­leri açmıştı. Tartışan sahabilere şöyle buyurdu:

"Niye Kur'an'ın bazı kısımlarını diğer bazı kısımla­rı ile karşı karşıya getiriyorsunuz? Sizden önceki ümmet­ler bu yüzden helak oldu."

Hadisin ravisi sözlerini şöyle bağlıyor:

"Peygamberimizin katıldığım hiçbir toplantısı için bu ka­dar hayıfîanmamıştım. Bunun kadar hayıflandığım, yazık­landığım bir toplantı olmamıştır. Çünkü ben o toplantıda yoktum."
Müsned-i Ahmed, c.2, s. 178.

Görüldüğü gibi bu hadis Amr b. Şuayb'dan işitilerek bir kaç kanal tarafından rivayet edilmiştir. Öte yandan İbn-i Mace, "Sünen" adlı kaynak eserinde aynı hadisi Muaviye'ye dayanarak zikretmiştir. Öte yandan Ahmed b. Hanbel (halife) Mütevekkil'e yazdığı mektupta bu hadise yer verdiği gibi hilafet sarayındaki tartışma sırasında karşısındaki­lere:

"Kur'an'ın bazı ayetlerini diğer bazı ayetlerine karşı de­lil olarak kullanmamız yasaklanmıştır" dedi. Çünkü bu de­ğerli imam, bu hadise uymamanın, ona karşı çıkmanın yolaçacağı büyük fesadı iyi biliyordu. Yine bu hadisle aynı an­lama gelen başka bir hadise de Tirmizi Ebu Hureyre'ye da­yanarak yer vermiştir.

İbni Teymiyye, Sırat-ı Mustakim
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
e-mir
Admin
Admin
e-mir
Yaş :
Kayıt tarihi : 02/02/09
Mesaj Sayısı : 1596
Nerden :
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Geri: Sünnet Olmadan Kur'an Tam Anlaşılamaz C.tesi 14 Şub. 2009, 23:00

Görüldüğü gibi Rasulullah (SAV) bu hadislerinde Kur'an'ın bir konudaki ayetlerini tek tek ele alarak onları birbirinin karşısına rakipmiş gibi çıkarmayı ve birbirleriyle çarpıştırmayı yasaklamıştır. Bu konuda doğru olan davranışın ise Kur'an'ı en iyi anlayan kişinin yani kendisinin sünnetine uyulması olduğunu beyan sadedinde
Alıntı :
Bu tip tartışmaların size hiçbir faydası yoktur. Size emrettikle­rime bakıp onları yerine getiriniz ve size yasakladıklarıma bakıp onlardan vazgeçiniz."
demiştir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sünnet Olmadan Kur'an Tam Anlaşılamaz

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun... :: DİNİ KONULAR :: Hadis :: Hadis Müdafaası -