Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ
 
AnasayfaTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45

Peygamber Kıssaları Da Dinde Sebat Kaynağıdır

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
e-mir
Admin
Admin
avatar
Yaş :
Kayıt tarihi : 02/02/09
Mesaj Sayısı : 1596
Nerden :
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Peygamber Kıssaları Da Dinde Sebat Kaynağıdır Paz 08 Şub. 2009, 16:53

........................

Allah Teâlâ'nı şu ayeti buna delalet etmektedir: (Peygamberlerin haberlerinden senin kalbini teskin edeceğimiz her haberi sana anlatıyoruz. Bunda sana gerçeğin bilgisi, müminlere de bir öğüt ve bir uyarı gelmiştir)
Bu ayetler, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem zamanında oyun ve eğlence olsun diye inmedi. Bilakis yüce bir gaye için indi. Bu, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in ve O'nunla birlikte müminlerin kalplerini sağlamlaştırma gayesidir.
" Allah azze ve celle'nin ("Eğer iş yapacaksanız, yakın onu da tanrılarınıza yardım edin!" dediler. "Ey ateş! İbrahim için serinlik ve esenlik ol!" dedik. Böylece ona bir tuzak kurmak istediler; fakat biz onları, daha çok hüsrana uğrayanlar durumuna soktuk) kavlini düşünsen...İbni Abbas şöyle der: "İbrahim aleyhisselam ateşe atıldığında en son sözü (Hasbiyallahu ve ni'melVekil / Allah bana yeter ve O ne güzel bir vekildir) idi."
Bu kıssayı düşünürken, baskı ve işkence karşısında direnme duygusunun kalbine yerleştiğini hissetmiyor musun?
" Musa aleyhisselam kıssasıyla ilgili Allah azze ve celle'nin (İki topluluk birbirini görünce, Musa'nın adamları: "İşte yakalandık!" dediler. Musa: "Asla!" dedi. "Rabbim şüphesiz benimledir, bana yol gösterecektir") kavlini düşünürken zalimlerle karşılaşınca kararlılık sebat etme ve şiddet anında, ümitsizliğe kapılanların bağrışmaları arasında kararlılık gösterme şuurunu hissetmiyor musun?
" Firavun'un sihirbazlarının hikayesini göz önüne getirsen... Hani şu, hak kendilerine açıkça belli olunca ondan dönmeyerek kararlılık gösteren bir avuç insanın ilginç hi-kayesi...
Zalimin (Ben size izin vermeden önce ona inandınız öyle mi! Hakikat şu ki o, size büyü öğreten büyüğünüzdür. Şimdi elleriniz ile ayaklarınızı tereddüt etmeden çaprazlama keseceğim ve sizi hurma dallarına asacağım! Böylece hangimizin azabının daha şiddetli ve sürekli olduğunu iyice anlayacaksınız) tehditleri karşısında, sebat etmenin bir yüce örneğinin kalbe yerleştiğini görmüyor musun?
İnanan azınlığın hiç tereddüt etmeden (Seni, bize gelen apaçık mucizelere ve bizi yaratana tercih edemeyiz. Öyle ise yapacağını yap! Sen ancak bu dünya hayatında hükmünü geçirebilirsin) diyerek gösterdiği kararlılık...
" Yine; Yasîn Suresi'nde geçen müminin ve Firavun ailesindeki müminin kıssalarından, Ashabu'l-Uhdûd'un hikayesi ve benzerlerinden alınacak en büyük ders, neredeyse tamamıyla sebat üzerinedir.

............................
Alıntıdır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Peygamber Kıssaları Da Dinde Sebat Kaynağıdır

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun... :: DİNİ KONULAR :: Kur'an -