Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Allah'ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi Hidayete Tabi Olan Kullarının Üzerine Olsun...

İSLAMİ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Rahmet Forum Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
star
starPaz 28 Ekim 2012, 12:04
star
starÇarş. 14 Eyl. 2011, 21:58
star
starSalı 13 Eyl. 2011, 18:41
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:48
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:15
star
starSalı 06 Eyl. 2011, 19:02
star
starPtsi 05 Eyl. 2011, 22:51
star
starPaz 04 Eyl. 2011, 13:51
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 16:06
star
starCuma 02 Eyl. 2011, 15:45

Mushaf'ı Duvara Asanlar ve İndirenler

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
e-mir
Admin
Admin
e-mir
Mushaf'ı Duvara Asanlar ve İndirenler Vide
http://www.rahmet.yetkin-forum.com
MesajKonu: Mushaf'ı Duvara Asanlar ve İndirenler Mushaf'ı Duvara Asanlar ve İndirenler Icon_minitimeSalı 03 Şub. 2009, 00:09

Furkan Suresi 30.Ayet_ Peygamber der ki: Ey Rabbim! Kavmim bu Kur'an'ı büsbütün terkettiler.

Müşrikler ve kafirler Kur'an'ı çeşitli şekillerde terk ettiler. Ya dinlememek ve kulak vermemek suretiyle, ya onu düşünmemek ve anlamamak suretiyle, ya ona imanı terk etmek ve tasdik etmemek suretiyle, ya onunla amel etmemek, onun emirlerine uymamak, nehiylerinden kaçınmamak suretiyle, yahut Kur'an'dan yüz çevirip cahiliyet sistemlerine ve kendileri gibi kafir olan kimselerin yoluna uymak suretiyle terk ettiler.

Enes b. Malik Peygamberimizdin (s.a) şu hadisini rivayet etmektedir: "Kim Kur'an öğrenirse ve mushafı asar da ona müracaat etmezse, bakmazsa kıyamet günü Kur'an onunla ilgili olarak der ki: Ey Ãlemlerin Rabbi! Bu kulun beni terk etti. Benimle onun arasında hüküm ver."

İbnü'l-Kayyim diyor ki: Kur'an'ın terk edilmesi çeşitlidir:
a) Kur'an'ı dinlemeyi terk etmek ve ona iman etmemek,
b) Kur'an'ı okusa ve iman etse de onunla amel etmeyi terk etmek,
c) Kur'an'ın hakemliğini reddetmek,
ç) Kur'an'ı düşünmeyi ve manalarını anlamayı terk etmek,
d) Bütün kalp hastalıklarında (manevi hastalıklarda) Kur'an'la tedavi olmayı, onunla şifa istemeyi terk etmektir.Tefsir'ül Münir.

Ahmed, Ebu Ya’la, Bezzar ve Taberani Ömer radıyallahu anh’den rivayet ediyor:
“Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’le beraber oturuyorduk.
“İman yönünden, ehli imanın, en üstününün kim olduğunu bana haber veriniz?” dedi. Sahabîler
“Ey Allah’ın Rasûlü, Meleklerdir!” dediler. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem:
“Melekler öyledir ve öyle olmaları da gerekir. Onların öyle olmasına ne mani olabilir ki. Allah onlara bulundukları mertebeyi vermiştir. Ben onları sormuyorum” dedi. Sahabîler
“O halde Allah’ın peygamberlikle şereflendirdiği peygamberlerdir” dediler. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem:
“Peygamberler böyledir ve böyle olmaları da haklarıdır. Allah onlara bulundukları mertebeyi vermişken onların böyle olmasına ne mani olabilir?” dedi. Sahabîler
“Ey Allah’ın Rasûlü! Şehidlerdir. Peygamberlerle beraber olup şehid düşenlerdir” dediler. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem:
“Onlar da şereflidir ve şerefli olmaları haklarıdır. Allah onları şahadet mertebesiyle şereflendirdikten sonra onların böyle olmasına ne mani olabilir? Ben onları sormuyorum” dedi. Sahabîler
“Ey Allah’ın Rasûlü! Onlar kimdir?” deyince, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem:
“Bazı kavimlerdir ki, hâlâ atalarının bellerinde olup benden sonra gelecekler, beni görmedikleri halde bana iman edecekler, beni tasdik edeceklerdir, duvarlarda asılı duran mushafı görerek içindeki hükümlere uyarlar. İşte imanı en üstün olanlar bunlardır” buyurdu.
(Heysemi,10/65, 66)
Allah cümlemizi mushafları asıldıkları darağaçlarından indirip kıraatiyle ona yeniden can veren kullarından eylesin.
e-mir
Admin
Admin
e-mir
MesajKonu: Geri: Mushaf'ı Duvara Asanlar ve İndirenler Mushaf'ı Duvara Asanlar ve İndirenler Icon_minitimeSalı 03 Şub. 2009, 11:22

bu da aynı konu ile ilgili bir başka hadis.

Resulullah (sav) ile beraberdik. Gözünü semaya dikti. Sonra: "Şu anlar, ilmin insanlardan kapıp kaçırıldığı anlardır. Öyle ki, bu hususta insanlar hiçbir şeye muktedir olamazlar!" buyurdular. Ziyad İbnu Lebid el-Ensari araya girip: "Bizler Kur`an`ı okuyup dururken ilim bizlerden nasıl kapıp kaçırılır? Vallahi biz onun hem okuyacağız, hem de çocuklarımıza, kadınlarımıza okutacağız!" dedi.
Resulullah da: "Anasız kalasın, ey Ziyad, ben seni Medine fakihlerinden sayıyordum. (Bak) işte Tevrat ve İncil, yahudilerin ve nasranilerin elinde, onların ne işine yarıyor (sanki onunla amel mi ediyorlar)?" buyurdu.
Cübeyr der ki: "Ubade İbnu`s-Samit (ra)`e rastladım. "Kardeşin Ebu`d-Derda ne söyledi, işittin mi?" dedim. Ve ona, Ebu`d`Derda`nın söylediğini haber verdim.
Bana: "Ebu`d-Derda doğru söylemiş, dilersen kaldırılacak olan ilk ilmin ne olduğunu sana haber vereyim: İnsanlardan kaldırılacak olan ilk ilim huşudur. Büyük bir camiye girip huşu üzere olan tek şahsı göremeyeceğin vakit yakındır!" dedi.
Kütübi Sitte 4139

konu ile ilgili olarak ayrıca bakınız:
https://rahmet.yetkin-forum.com/kur-an-f7/su-getirin-t19.htm#22

En son e-mir tarafından Salı 10 Şub. 2009, 00:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
e-mir
Admin
Admin
e-mir
MesajKonu: Geri: Mushaf'ı Duvara Asanlar ve İndirenler Mushaf'ı Duvara Asanlar ve İndirenler Icon_minitimeSalı 28 Nis. 2009, 20:36

Bu kitap mübârek bir gecede indirilmiştir. Ya da böyle mübârek bir kitap kendisinde indirildiği için o gece mübârek bir gece oluyordu. Kitap indirildiği için o gece bereketleniyordu. Öyleyse siz de bereketlenmek istiyorsanız, siz de hayatınızın bereketlenmesini ve hayatınızın şeref kazanmasını istiyorsanız siz de o kitabı hayatınıza indirerek bereketlendirebilirsiniz. Siz de elinize alırsanız bu bereket kaynağını, siz de indirirseniz onu raflardan, siz de indirirseniz onu hayatınıza, siz de onunla şerefleneceksiniz, sizin hayatınız da onunla bereketlenecektir. Siz de indirgerseniz onu mutfağınıza, indirgerseniz meslek hayatınıza, kazanmanıza, harcamanıza, eğitiminize, hukukunuza, küsmenize, sevmenize o zaman sizin hayatınız da bereketlenecektir.

Unutmayalım ki bu kitabı hayatımıza indirdiğimiz gece bizim de Kadir gecemiz olacaktır. Kadr u kıymet bilme gecesi… Bu kitabın hayatımızdaki kadr-u kıymetini anladığımız ve onu elimize aldığımız gece bizim için Kadir gecesi olacaktır. Kur’an’ın hayatımızdaki kadr-u kıymetini bilme ve anlama gecesi. Değilse geceler hep aynıdır. O geceye tesadüf etmek fazla bir şey ifade etmeyecektir.

Öyle değil mi? Muhammed bin Abdullah’ı Muhammed Rasûlul-lah yapan aynı Kadir gecesi, Ebu Cehil’i de Ebu cehil olarak bırakıyordu. Yani o gece kimilerinin hayatı bereketlenirken kimileri hep aynı kalıyordu.

Bakın Rabbimiz burada enzele ifadesini kullanıyor. Enzele, inzal, tenzil, tenzili rütbe biliyorsunuz ki yüksekten indirmek anlamına geliyor. Rabbimiz biz onunla yol bulalım, yolumuzu ona sorarak bulalım diye onu mele-i a’lâdan dünyaya indiriyor. Öyleyse bizler de Rab-bimizin yaptığının tam tersini yapmaya kalkmayalım. O indirirken biz kaldırmadan yana olmayalım. O indirirken biz raflara kaldırmadan yana olmayalım. Kur’an’a hürmet, onu kimsenin el değemeyeceği yüksek yerlere kaldırmak değil, sürekli onu el altında bulundurup sürekli onu elden düşürmemeye ve onunla bilgilenmeye çalışmaktır. Biz de indirelim onu hayatımıza, biz de alalım onu elimize ve en çok bu kitapla beraber olalım ki onunla hayatımız bereketlensin, hayatımız şeref kazansın.

Kadir Suresi tefsirinde Ali KÜÇÜK
e-mir
Admin
Admin
e-mir
MesajKonu: Geri: Mushaf'ı Duvara Asanlar ve İndirenler Mushaf'ı Duvara Asanlar ve İndirenler Icon_minitimeSalı 11 Ağus. 2009, 19:34

Kur'an, ahirette ya lehimizde ya da aleyhimizde şahidlik edecektir. Kur'an'ın bu şahidliğinin lehinde mi aleyhinde mi olduğunu merak eden, kendisinin Kur'an'a şu anda nasıl şahidlik ettiğine baksın.
Mehmed Emin Akın, Kelimei Tevhid Üzerine Düşünme, Medarik yayınları, shf. 49

Mushaf'ı Duvara Asanlar ve İndirenler

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası